• kimse başlığı açan kişinin ne kastettiğini anlamamış gibi entryler girmiş ya da gerçekten anlamamışlar. adam diyor ki ios falan biliyoruz geç bunları. neden işletim sistemi ve çip teknolojisi a++ enerji tüketen telefona 2000mah yerine 3000-4000mah takmıyor diyor. cimriliğinin sebebi tabikide daha çok batarya ve telefon değişimi eşittir daha çok para.
  • apple tvsine kadar ekosistemin icinde olan biri olarak bir kullanici neden daha yuksek kapasiteli pil isteyenlere karsi cikar anlamakta cok zorlaniyorum. kayginiz dizayn ise apple cok odun vermeden kapasiteyi arttirabilir, oyle telefon 1 kg olacak kitap kalinliginda olacak gibi bir durum yok.

hayir bir de gelip uzun uzun ben cok kullaniyorum 1 gunde bitmiyor yazmislar. e tamam 2 gunde de bitmesin?
  • bak bak komikliğe şaklabanlığa bak. hoca durur mu hemen yapıştırmış cevabı: patlamadığı için.
    piyasada bataryası patlayan tek marka model oldu o da samsung note 7. hadi samsung tü kaka. e huawei, lg, sony ve diğerleri ne oluyor bu durumda?

ikinci komedi ise:
    apple düşünmüş yeterini koymuş yeaa şaklabanlığı. evet bu yüzden apple kullanan herkesin elinde şarj cihazı ya da powerbank görüyoruz. üstelik kabloları bu sık kullanıma dayanamayıp kolayca eskiyor ve ek maliyet oluşturuyor.
    epıl düşünmüşçü tayfa çük kadar ekranlı kafam kadar çerçeveli modellere de aynı şeyi söylüyorlardı bak şimdi pluslar xs maxler havada uçuşuyor.
    noldu epıl düşünemedi mi?

apple'ın bir strateji dahilinde yaptığı cimrilik. bu strateji de şaklabanları ayırt etmenize yarıyor.
  • adam ne demiş millet ne demiş siz anlamak istemiyor musunuz amk ? adamın demek istediği evet işlemcisini şununu bununu biliyoruz tamam güzel ama daha fazlasını koyup daha uzun süre götürürdü ama yapmıyorlar çünkü amaç belli diyor. teknik terimsiz bilale anlatır gibi anlattım adamın demek istediğini. anlamanız lazım artık amk.

bu arada androidcilere fanboy deyip de kendilerinin apple fanboyculuğu yapması da ayrı bir ironi. şu markaları bi tarafsız yorumlayın babanızın şirketi değil.

peşin not: 6 ve 3.5 yıldır kullanıyorum memnunum.
  • ıphone androide göre çok daha kullanışlı telefondur. ılk çıktıklarında 4s ve 6s almıştım. daha yeni bugünlerde note 8'e geçtim. ne için? batarya.

1700 manalık telefonu günde 5 kez şarj ediyordum. pil değişimine 319 tl istediler silerler dedim değiştirdim telefonu. 7 yıl iphone kullanmış insanlara "ışletim sistemi onu ayarliyor" hikayesini yediremezsiniz. benim gibi cevremde çok kişi var değiştiren. ki bu insanlara iphone aldırmış kisiyim. anasını satayım batarya bitecek diye müzik dinleyemiyorduk.

kıyası şöyle yapın, 3600 e satılan note 8 mi yoksa 3500 e satılan iphone 7 mi karar verin.

edit: 9 bin liralık telefonu örnek vermek doğru değil. tabii ki o kadar parayı telefona yatırsam yine iphone alırım ama f/p olarak bakmak daha doğrudur.
  • gerizekalı fanların gelip savunma yapacağı başka bir başlık. xiaomi red 5 plus kullanıyorum. kaç mah olduğunu bile bilmiyorum ama yoğun kullanımda bile bir günü fazlasıyla deviriyorum. gotunde powerbank ile dolaşıp bütün gün şarjım bitecek mi acaba korkusuyla yaşayan adamlar birde bu durumu savunmuyor mu ona bitiyorum işte.

batarya 4000 mah, ekran da 5.99 imiş benim telefonda. cillop gibi kullanıyorum valla 10 aylık telefon.
  • apple, farklı işlemci, kendine özgü os ve daha düşük çözünürlüklü ekran kullandığından dolayı, düşük mah'a rağmen bir batarya sorunu yaşatmıyor.

şarj adaptörüyle gezilen dönem de, özellikle iphone 6 plus'tan itibaren sonlandı diyebiliriz.

ancak, iphone'ların kasa boyutu ve ağırlığıyla batarya kapasitesini oranladığımızda, bir cimrilikten bahsedebiliriz.

- iphone xs max: 3174 mah li-ion - 208 gram
    - iphone xs: 2658 mah li-ion - 177 gram
    - iphone x: 2715 mah li-ion - 174 gram
    - iphone xr: 2942 mah li-ion - 194 gram
    - iphone 8 plus: 2691 mah li-ion - 202 gram

- samsung galaxy s10+: 4100 mah li-ion - 175 gram*
    - samsung galaxy s10: 3400 mah - 157 gram*
    - huawei mate 20 pro: 4200 mah li-po - 189 gram
    - huawei p20 pro: 4000 mah li-po - 180 gram
    - samsung galaxy note9: 4000 mah li-ion - 201 gram *
    - samsung galaxy s9+: 3500 mah li-ion - 189 gram *
    - samsung galaxy s8 active: 4000 mah li-ion, 208 gram*
    - lg v40 thinq: 3300 mah li-po - 169 gram *
    - xiaomi mi 8 pro: 3000 mah li-po - 177 gram
    - xiaomi mi 8: 3400 mah li-po - 174 gram

iphone'lardaki orantısızlığın malzeme kalitesi ve bazı iç donanım farklarıyla ilgisi olabilir. ancak yine de, apple'ın istese batarya kapasitesini daha yüksek tutabileceğini düşünüyorum. bu sayede, en iyi batarya süresini sunan telefonların düzeyine ulaşabilir veya onları geçebilirdi.

edit: galaxy s10 eklendi.
  • 5100 mah lık telefonla katıldığım tespittir.

bu bataryayı iphonea taksalar bir hafta götürür herhalde.
  • youtube’deki karşılaştırma videosunu izleyerek yaptığının çok da cimrilik olmadığını anlayabilirsiniz.

şu konuda kızgınım kendilerine. eski bir iphone 5 var elimde. gayet düzgün çalışıyor. ama batarya doldurmuş ömrünü. 550 tl yeni 5 bataryası. ben de çin’den verdim sipariş. 1 aydır aktif şekilde kullanılıyor. ne bir ısınma ne pil ömründe %1 azalma bile olmadı.

(bkz: nohon) 11.11 indiriminde 70 tl’ye 20 günde elime ulaştı.

aslında yüksek fiyat çekmelerini de anlıyorum. hala çok kullanışlı telefon. çok ucuza batarya satsa yeni telefon alacak kişi sayısı ciddi şekilde azalır.

bayağı bir iphone açtım. batarya değişimi, ekran değişimi falan yaptım. optimum şekilde sığdırıyorlar pilleri.
  • yerel seçimlerde adaylar apple kullanıcıları için kablosuz şarj korkulukları yapıp yürürken telefonlarını şarj edebillme imkanı vadederse kazanır o derece büyük bir problemdir.
hesabın var mı? giriş yap