şükela:  tümü | bugün
  • apple, 2018'in üçüncü çeyreğine ilişkin mali raporlara göre iphone, giyilebilir ürünler ve diğer hizmetlerden toplamda 53,3 milyar dolar gelir elde ederek şirket değerini de 969 milyar dolara çıkarmış.
    2018 bitmeden şirketin piyasa değerinin 1 trilyon dolar olması kaçınılmaz. söz konusu gelirlerin büyük kısmı sanılanın aksine giyilebilir ürünler olan apple watch ve airpods satışlarından gelmiş. ha tabi bu iphone'dan kar etmedikleri anlamına gelmez. hatta kar ettikleri gibi özellikle çin pazarında her ne kadar adet bazında çinli üreticilerin gerisinde kalsa da iphone x'in aylarca çin'de en çok satan akıllı telefon olduğu gerçeğini de göz ardı etmemek lazım geliyor.
    sözün özü xiaomiciler, huaweyici arkadaşlar bu işler sadece akıllı telefonla ve 6 gb ram kapasitesi ile olmuyor.

not: @muhafazakar sosyal demokrat uyardı, aynen aktarıyorum:
    bence ilk entry'e abd'de mali yılın ekim ayında başladığı ve 3. çeyreğin haziranda bittiği bilgisi editlense çok sağlıklı olur. bir sürü saçma sapan mesajla da uğraşmak zorunda kalmazsınız.
  • apple dünyaları dahi elde etse hakkıdır. adamlar teknoloji tanrısı resmen.
  • aferin apple'a. peki sen ne yaptın onu satın almak dışında.
  • benim de payım olduğunu düşündüğüm gelirlerdir. hatırı sayılır ürününü kullandım kullanıyorum. bu yüzden nerede bir apple başlığı görsem ilgiyle takip ediyorum. övenler sövenler. neyseki eskisi gibi samsung fanboyculuğu kalmadı da...
  • bu gelir kaynağının yarısı teknoloji, diğer yarısı da pazarlama sanatı. bakmayın burada 700 liralık çin malı ürünlerle kıyaslanmasına. apple her şeyiyle örnek bir marka, bu rakamlar da kanıtlıyor zaten.
  • apple nasıl böyle gelir ettiyse huawei listede üstüne çıktı bir de onlarınkini düşünün...
  • marka nedir nasıl pazarlanırın karşılığı. biz de almanya bizi kıskanıyor naralarına devam edelim.
  • apple nasıl 3. çeyreği açıklıyor ben halen oradayım.

daha 3. çeyreğin yarısına gelmedik amk.

edit: abd'de mali yıl ekim'de başlıyormuş. heriflerin her bokları değişik abi.
  • cidden çok devasa rakamlara ulaşmışlar. şirketin değeri dünya'daki 15 ülke hari diger ülkelerin gsymh değerinden daha yüksek.
  • malın biri haziran ayı sonunda 3. çeyreği bitirmesi bence daha ilginç demiş. akraba evliliği ürünü olduğu için anlamıyor maalesef.

apple için mali yıl başlangıcı ekimdir. bu amerikanın tümünde böyle değil bu arada. bazılarının ağustos'ta başlar mesela. yanlış hatırlamıyorsam microsoftun mali yıl başlangıcı temmuzdu.