şükela:  tümü | bugün
 • apple tarafından eski model telefonlarda pil ömrü azaldıkça gelen güncellemelerle işlemcinin hızının düşürülüp telefonun şarjının daha uzun gitmesi buna karşılık da performansın düşmesinin kullanıcıların haberi olmadan yapılması sebebiyle özür mektubu yayınlandı:

  "biliyoruz ki bazılarınız apple'ın sizi hayalkırıklığına uğrattığını düşünüyor. özür diliyoruz. bu konuyla ilgili bir çok yanlış anlama var, bu nedenle konuyu açıklığa kavuşturmak ve yaptığımız bazı değişiklikler hakkında sizi bilgilendirmek istiyoruz. her şeyden önce, biz yaptığımız güncellemeler ile herhangi bir apple ürününün kullanım ömrünü kasıtlı olarak kısaltacak veya kullanıcı deneyiminin kalitesini düşürecek bir şey yapmadık ve asla yapmayacağız. en büyük amacımız her zaman müşterilerimizin sevdiği ürünleri yaratmak ve iphone'ları olabildiğince uzun süre kullanılanılabilecek şekilde üretmektir."

  ocak ayı sonunda iphone 6 ve üzeri telefonların pil değişimi için -garanti haricinde- abd'de fiyatın 79$ 'dan 29$'a düşeceği ve bunun dünya çapında yapılacağı bilgisi var.

  2018 yılında pilin durumu hakkında bilgi alınabileceği ve değişim yapılıp yapılmaması konusunda yardımcı olacak bir ios güncellemesi de gelecekmiş.

  acaba kaç insan birkaç yıl daha yetebilecek bir işlemci performansı alamadığı için telefonunu değiştirmek zorunda kalmıştır diye düşünmemek elde değil.

  http://www.businessinsider.com/…e-slowdowns-2017-12

  http://m.haberturk.com/…arindan-ozur-diledi-1774632
 • benim bi iphone 3g cihazım vardı ios 4.2.1 de kaldı diye ne ios 5 ile icloud geldi ne facebook whatsapp güncellemeleri geldi ne de birşey. iphone 4 alınca apple resmen açılır kapılır buyurun önden demişti bana.

  yarın hatrimi sorsan ne olur bugün hevesimi kırdın bi kere. ver ordan bi tane iphone 10, affedeyim olsun bitsin. yeter mi lan kuru bi özür yer mi bunu cebinde sigara parası olmayıp iphone 7 ile gezen gorgusuz anadolu çocuğu ?
 • bu dünya koskoca bir markanın telefonunun bomba gibi patladığını unuttu
  senin sikin sağolsun apple.

  not: s8
 • özrünü kiçina sok apple.
  evde 13 tane elmali cihaz var ama sirf bu rezalet yuzunden oldukca sogudum.
 • telefonun pil ömrü azaldı diye hızını yavaşlatmak nedir amk ya, siz kimseniz adamın para verip aldığı telefonun hızını yavaşlatıyorsunuz, sanki adama bedava verdiniz de hızını yavaşlatıyorsunuz oldu olacak telefonu komple yaksaydınız filan uzaktan amk. yav sanane adam belki pil taktıracak sanki telefonu ilk icat eden siz misiniz? sizden önce kimsenin pil ömrü azalmadı mı? kimse pilini değiştirmedi mi? umarım şöyle okkalı bir ceza alacaksınız açılan bireysel davalar sonucunda umarım herkese iphone x verme cezası filan alırsınız da bir daha milletin telefonu ile uğraşıyormusunuz amk.

  bir elma sevici yazarsa senin sikin sağolsun filan yazmış, sen önce hızı yavaşlayanların hakkını bir ver sonra apple'ın siki sağolsun de öyle kuru kuru siki sağolsun yok.

  not: bunun batarya ömrü ile alakalı filan olduğunuz sanmıyorum, yavaşlat millet yenisini alsın, sonra en zengin epıl. açıklama zaten şaka gibi durun yanlış anladınız yazmışlar ama doğrusunu söylememişler ahahaha.
 • bunlar bu şekilde yakalanmasalardı özür falan dileyecekleri yoktu. yıllardır bilinen bir sorundu bu aslında... elin oğlu ortaya çıkarıp çatır çatır ispatlı paylaşınca elleri ayakları tutmadı bunların... tamamen popülist bir tavir ile yazılmış ve zerre samimiyeti olmayan özür açıklamasıdır. dilerim bundan sonraki satışlarda gözle görülür bir düşüş yaşarsınız da samsung'un patlayan note serisi telefonu olayından daha beter olursunuz. ki %100 eminim siz bu karaktersizlikle o adamların yaşadığı sorunu dahi bir şekilde reklamı için arkadan finanse bile etmişinizdir.

  ayrıca tablet konusunda da aynı fırıldağı yaptıklarına %100 eminim

  bu yüzden rekabet önemlidir. bu yüzden farklı markaların ve alternatiflerin olması önemlidir. rekabet kaliteyi arttırır. şimdi samsung sizin üstünüzden silindir gibi geçsinde görün...

  (bkz: şark kurnazı)
  (bkz: para para para)
 • fanboylari etkilemeyecektir, ama akli basinda olan apple kullanicilari bundan eminim ki bir ders cikarmistir.
 • bu özür ile birlikte iletilen iphone 6 ve üzeri modellerin garanti dışı pil değişim bedellerinin 30 $ a cekılmesi apple turkıye web sitesinde de duyurulmuş. pil değiştirme bu cihazlar için 319 dan 129 tl ye düşmüş.
  buyrunuz
 • sözlük kutsal bilgi kaynağı olmaktan çıktı çıkalı bu tarz konulara yazmayı sevmesem de; ancak türkçe* derslerine beden hocası* girmiş birisi tarafından iddia edilebilecek durum.

  apple, telefonları bilerek yavaşlattığı için özür dilememiştir. apple, telefonları yavaşlatma işlemini** "kullanıcılardan habersiz" ve "spekülasyonlara açık bir şekilde" yaptığı için özür dilemiştir.

  "we’ve been hearing feedback from our customers about the way we handle performance for iphones with older batteries and how we have communicated that process. we know that some of you feel apple has let you down. we apologize. there’s been a lot of misunderstanding about this issue, so we would like to clarify and let you know about some changes we’re making."

  yani ortada, "ya biz sizin cihazları yavaşlatıyorduk, artık yavaşlatmayacağız" diye bir durum yok. aynı şekilde çalışmaya devam edecek sistem. sadece, kullanıcıların bataryanın sistem performansını etkileyip etkilemediğini görebilmeleri için güncellemeler gelecek. ama çalışma mantığı aynı şekilde devam edecek.

  "early in 2018, we will issue an ios software update with new features that give users more visibility into the health of their iphone’s battery, so they can see for themselves if its condition is affecting performance."

  tabi şimdi gel bunu yurdum insanına anlat. 6, 6 plus, 6s, 6s plus ve se modellerinde ocak 2017'de çıkan ios 10.2.1 ile ve 7 ve 7 plus modellerinde ise aralık 2017'de çıkan ios 11.2 ile gelen bu durum için yıllardır bilinen bir şeydi diyen insana ne anlatabilirsin ki? daha eski olan 5s'lerin de aynı yazılımı kullanıyor olmasına rağmen, onlarda böyle bir yazılımsal müdahale olmadığı için pil değişim indiriminden faydalanamaması neden acaba? yoksa apple 5s'leri yavaşlatmayı unuttu mu?

  bir başkası da kalkıp der ki bataryayla ilgili olduğunu düşünmüyorum. bu konuda elinde bir kaynak, bir argüman var mı? yok, boş beleş kahvehane muhabbeti. "onunla ilgili olduğunu düşünmüyorum". ha sen düşünmüyorsan tamam o zaman. mesela özellikle 2014 yılında piyasaya çıkmış olan iphone 6'larda görülen beklenmeyen kapanma sorununun 2016 yazı civarında başlamış olmasının; bu cihazların çoğunun batarya ömrünün sonuna gelmiş (ya da geçmiş) olması ile hiçbir ilgisi yoktur eminim ki. keza, bu beklenmeyen kapanmaların çözülme (batarya değişimi olanlar hariç) tarihinin de ios 10.2.1'in çıkış zamanına denk gelmesi yine allah'ın bir hikmeti olsa gerek.

  apple böyle bir şeyi benden habersiz nasıl yapar diyip kızan insana kimsenin diyeceği bir şey yok. zaten bu özür onlara yapılmış bir özür. tüketici olarak olan biteni bilmek bir haktır bence. ama bunun dışında elde somut bir şey olmadan boş argümanlarla gelmemek gerek, yoksa konu "güneydoğu'da çok petrol var ama amariga çıkarmamıza izin vermiyor"dan öteye gidemiyor.