şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bugünlerde pek bir revaçta olan söylenti. hisse sahipleri "basalım parayı, binelim üstüne, vuralım kırbacı" diye tim cook'a baskı yapıyorlarmış.

  http://www.theverge.com/…uisition-elon-musk-carplay

  tesla'dan kasıt tesla motors elbette.
 • 3-4 ay içinde gerçekleşecek olan takeover. malum tesla motors battı batacak konumda.

  esasında tüm otomotiv sektörünün en az 10 yıl ilerisinde elektrikli otomobil teknolojisine ve uzun menzilli batarya konusunda dünya üzerindeki en yüksek know-how 'a sahip teknoloji şirketi olmalarına rağmen cash flow operasyonları en hafif tabirle bile hayal kırıklığı durumunda(hali hazırda günde 1 milyon yılda 370 milyon $ zarar ediyorlar ve son 5 yılda toplam olarak 2 milyar $ lose yazdılar). son tahlilde elon muskın ve şirketi kurar iken ikna ettiği yatırımcı grubun kasaya koyduğu sermayede suyunu çekmiş durumda.

  denklemin diğer tarafı apple customer electronics ise 5 yıl kadar önce müthiş bir heyecanla start verdiği light electric vehicle operasyonun neredeyse sıfır ilerleme ve 100 milyon dolar kadar lose yazmasının sonucunda maddi olarak değil ama prestij olarak çok büyük bir hayal kırıklığı ile tüm operasyonu feshedip. bambaşka denizlere yelken açalı neredeyse yıllar oldu.

  gün itibarı ile tesla motorsun elinde elon musk, yatırımcı grubu ve kreditör bankalara toplam olarak 2 milyar $ kadar bir borç ve panasonic ile beraber sahibi olduğu dünyanın en büyük batarya fabrikası var*. appleın kasasında ise haklı olarak hissedarlarına dağıtmak istemediği(zaten kazanırken ödediği ve dağıtırken ikinci defa vergi ödemek istemediği için) ve harcayacak yer aradığı 200 milyar dolar kadar bir nakit para var. ve piyasada da tesla motors dan daha kelepir bir yüksek teknoloji şirketi yok şu aralar.

  artık denklemin en alt satırını da siz dolduruverin. zamanlama olarak ise belki yarın belki yarından da yakın demek istiyorum. selametle.
 • -bu araba neden yavaş gidiyor?
  +yeni sürüm çıkınca eski arabaları yavaşlatıyoruz bataryası zayıflamasın diye.
 • (bkz: göt id)

  koltuğa oturunca hemen tanıyor sürücüyü.
 • piyasa değeri 57 milyar dolar olan şirketin 1,5 milyar dolar zararla batacağını düşünen über zekalı yazarları görmemizi sağlamış satın alma.
 • aşağıdaki linkte neden olması gerektiği hakkında bir makale mevcut

  link
 • tesla son 3-4 yıldır her yıl birkaç milyar dolar zarar ediyor çünkü sürekli fabrika kuruyor ve arge yapıyor. mesela 2017'de 100 bin araç üretip satıştan vsden 14 milyar dolar ciro yapıp, 15-16 milyar dolar harcama yapmış. ancak şu anda önden para yatırıp sıraya girmiş 400 bin model 3 alıcısı, üretebilse tüm dünyada milyonlarca model 3 alıcısı ve yıllık toplam 100 bin civarı model s ve model x alıcısı var, talebi karşılayacak kadar üretebilirse cirosunu 2018 ve 2019da nerdeyse her yıl katlayacak bir firma. bunun dünyada bir benzeri yok. işler iyi gitse 5 yıl içinde tesla apple'ı satın alır.