şükela:  tümü | bugün
  • bahçeşehir üniversitesi'nin öğrenci kabul sistemi.

http://applybau.com/
  • tüm projelerimi, fikirlerimi biriktirip bugün başvurmak üzereyken 17.00'da başvurunun kapanmasıyla beni dumur eden sistem. son güne bırakmak bir hata ama hiçbir uyarı konulmadan kapatılması kabul edilemez. son başvuru tarihini bile zor şekilde öğrenebildim, sistemin saat kaçta kapanacağını belirtmeleri gerekirdi en azından. sadece 5 dk ile kaçırdığım başvuru için öğrenci işlerini aradım hemen. fakat orada da yardımcı olabilecek biri olmadığı söylendi.

nasıl işin içinden çıkacağım bilemiyorum sözlük, çok da güveniyordum bu başvuruya. o tam bursu alacaktım ben. oof of !

tanım: biraz başıboş ilerleyen ve okul içinde bile çok az kişinin bilgisi olan bir sistem.
  • başvuru yapmamın üzerinden iki gün geçtikten sonra referans olması için numarasını verdiğim öğretmeni arayan über hızlı öğrenci seçme programı. dilerim öğrenci seçme konusunda eleyici ve belirleyici olmayan şu eğitim sistemine bir alternatif oluşturup yetkili kimselerin ufuklarını açabilir bu sistem.
    tanım da yapalım şuraya:
    yurtdışındaki üniversitelerde uygulanan niyet mektubu minvalinde hedeflerin ve hayallerin, başarıların, sertifikaların gönderildiği ve de nitelikli görülen öğrencilere ygs başarısı önemsenmeksizin burs veren uygulama.

bu program hakkında bazı kaygılarım var elbette. burs konusunda kesinti olabilitesi, küçük bir başarısızlık ya da dersten kalma durumunda "yok sana burs" denmesi ciddi bir problem olabilir. baba parası yemek istesem burs programına başvurmam zira. bu konuda bilgisi olan yeşillendirirse müteşekkir olurum efenim.

bilgi sahibi olursam editlerim.

aylar sonra gelen edit: bahçeşehir'in üzerini çizdim. yazılım düşünmüyorsanız pek yanaşmayınız.
  • az önce başvurduğum bahçeşehir üniversitesi'ne ait burslu öğrenci kabul sistemi. başvurmayı düşünenler varsa uyarayım bugün son gün. başvurunuzu en kısa zamanda toparlayıp gönderin.
  • adam diyor ''projem tubitak tarafından 2. seçildi %35 verdiniz''
    başka biri diyor ''projem ders kitaplarında kullanılıyor''
    öteki diyor ''zaten ygs yi geçsem %25 bursla girerim %25 burs vermişsiniz''

ben de başvurdum %40 aldım. bu durumdan rahatsız mıyım? evet. hem kendi adıma hem de başkalarının adına rahatsızım. bir sürü insan mağdur olmuş gibi duruyor.
    (bkz: hayallerinden vazgeçme dediler olmadı)

edit: yönetimin bizi ciddiye alıp tekrar değerlendireceğine gram inanmasam da...
    https://www.change.org/…vuruları-yeniden-incelensin
    (bkz: saçma bir şekilde link atamamak...)
  • bahçeşehir üniversitesi yazılım mühendisliğini %50 ösym bursuyla okuyup mezun oldum. tabii bizim zamanımızda apply bau diye bir sistem yoktu. keşke de olsaydı... belki daha fazla burslu okuma şansım olurdu.

hem bu sistem benim gibi sınavlardan nefret eden bir adamı bile sisteme cuk diye oturtabilen bir sistem çünkü apply bau üniversiteye girişte öğrencinin optik kağıdına işaretlediği cevaplara göre değil de öğrencinin hayallerine göre dizayn edilen bir sistem. bu sistem hayati biraz asi biraz da aykırı yaşayan benden bile takdir almayı başardı.

hani bazı çocuklar vardır; zehir gibidirler ancak sınavlarla yıldızları bir türlü barışmaz. işte apply bau sistemi bu çocukların yıldıza gerek duymadan ışıl ışıl parlamasını sağlayacak bir sistem. eğer varsa geleceğe yönelik hayalleriniz gidin anlatın hayallerinizi bau'ya sizlere burslu okuma imkanı tanısınlar. siz de o klişe söze katılırsınız ki "öğrenci adama para lazım be abi!" okurken bu sözü dilinize pelesenk etmek istemiyorsanız bu fırsatı kaçırmayın derim.

geçenlerde sürekli oturduğum cafede istemeden apply bau sistemi hakkında sohbet eden yan masaya kulak misafiri oldum. bahçeşehir üniversitesinden mezun olmuş biri olarak dahil oluverdim sohbete. çocuklardan biri uzun yıllardan beri geliştirdiği bir oyunu yapma hayaliyle diğeri ise sosyal sorumluluk çatısı altında bir yardım platformu oluşturma amacıyla başvurmuş. bu iki arkadaş da kabul görüp farklı burs oranlarıyla okuma hakkı elde etmişler. ne yalan söyleyeyim keşke benim zamanımda da olsa diye iç geçirmedim değil. kıskanmak değil de imreniyor insan istemsizce be abi...

bize ne abi senin keşkelerinden diyebilirsiniz, haklısınız da ancak ben bunları 21 kasım'da başlayacak olan apply bau başvurularından eşiniz, dostunuz, akrabanız haberdar olsun diye yazıyorum. haberdar olsun ki onlar da benim gibi keşke demesin.

hem başvurunun da bir zorluğu da yokmuş. apply bau diye bir web sitesi açmışlar girip siteye başvuru yapıyorsun; hayallerini projelerini anlatıyorsun ve bunun karşılığında da uygun görülürse okula kabul edilip belirli oranlarda burs kazanıyorsun. tek bir şartı varmış o da maalesef ülkemizdeki sınav sisteminden dolayı sınava girip istediğin ve kabul aldığın bölümün ücretli kontenjanına yerleşmiş olman.

başvuru yapmayacak olsanız bile bir göz atın derim.