şükela:  tümü | bugün soru sor
 • daha önce adı victor idi
 • 9 inch monochrome monitorlu 8086 islemcili laptop tadinda ufak tefek ilk bilgisayarim. infared klavye ve mouse ile gonlumde taht kurmus fakat kendine has sistem disketini yanlislikla formatlamam sonucu kullanamadigim butun aramalarima ragmen bulamadigim sonra muzeye kaldirdigim, kullandigi isletim sistemi 560kb'lik windows'un atasi activity sistemiyle windowsla dassak gecebilecek guzellige sahip bilgisayarcik.
 • kayısı aromalı bir içki.
 • hem act (applied computer technics) adlı 1965 kuruluşlu ingiliz bilgisayar firmasının 1983 yılından sonra aldığı isim, hem de piyasaya çıkardığı ürün serisi. firmanın ismini, apple'ın mac öncesi başarısından dolayı (bkz: apple ii) değiştirdiğine inanılmaktadır ve zamanında bu konuda ciddi eleştiriler de almıştır.

  logosu buradan görülebilir: http://en.wikipedia.org/…e:apricotcomputerslogo.png

  isim değiştirmek ve model yenilemekle umduğu başarıyı yakalayamayan apricot, 1990 senesinde tekrar orijinal ismi olan act'ye dönmüştür.
 • kayısının ingilizcesi.
 • open game.

  ne demek open game? her aşaması açık kaynak kodlu (open source ya da kısaca foss) programlarla hazırlanmış ve sonucunda da açık kaynak kodlu, ücretsiz ve serbest olacak bir oyun ve daha da önemlisi oyun motoru. halen daha geliştirilmekte olup temmuz 15'te bitirilmesi planlanıyor.

  çizimler için blender, 3d motoru olarak crystal space 3d ve ekstra programlama için python kullanılıyor. bütün resim/ses/video creative commons licence lisansıyla üretiliyor. müzik için de claire fitch ile anlaşmışlar, yani yaylıların ağırlıkta olduğu bir soundtrack bekliyor bizi. linux, windows ve mac os için native client'ları olacakmış.

  yani neymiş? oyun sana gelmiyorsa, sen oyunu yapacaksın!

  http://apricot.blender.org/
 • ben briand'ın bir kısa filminin adı. geçmişe götürmüyor değil hani ;

  http://vimeo.com/8076064

  '' dou you remember your first love? do you remember your first kiss ? do you remember ? ''
 • teninde güneş ışıklı hafızanın eski odacıklarındaki kayısı tatlı öpüşleri hatırlatan muhteşem kısa film.
 • etimolojisi ve menseine dair bertrand russell der ki:

  "zerdali ile kaysinin ilk olarak cin'de, han sulâlesinin ilk donemlerinde yetistirildigini; buyuk kral kaniska'nin aldigi cinli tutsaklarin bunlari hindistan'a soktugunu, zerdali ile kaysinin oradan da iran'a yayilarak, isa'dan sonra birinci yuzyilda roma imparatorlugu'na ulastigini; kaysi erken olgunlasan bir meyve oldugu icin 'apricot' (kaysi, zerdali) kelimesinin 'precocious' (erken gelismis) kelimesi ile ayni latince kokten geldigini; 'apricot' kelimesinin basindaki 'a' harfinin yanlislikla bir etimoloji hatasi olarak eklendigini* ogrendigimden beri kaysi ve zerdaliden daha cok zevk aliyorum."

  * 'a' oneki latince kokenli dillerde kelimeye olumsuz anlam katar, anlami ziddina cevirir. bu baglamda apricot sozluk anlami olarak "erken olgunlasmayan" manasina gelmekte. (a.n.*)

  bertrand russell - aylakliga ovgu (turkcesi: mete ergin), cem yayinevi, istanbul, sf. 37 (1993).
 • (bkz: new apricot)