şükela:  tümü | bugün
  • çağrı işaretinizin* programlanmış olduğu çok basit bir devre ile* bir gps alıcısını 144.800 mhz frekansına ayarlanmış bir telsize bağlayarak haritada izlenmeye başlayabileceğiniz amatör telsizciler için oluşturulmuş sistem. gemiler tarafından kullanılanına ais deniyor ve farklı frekanslarda farklı modülasyon teknikleriyle çalışıyor.
  • apple'ın find my friends uygulaması misali telsizciler olarak birbirimizi takip ettiğimiz, hatta karşılıklı takipleşmemize vesile olan sistemdir. uygun yazılımlar vasıtasıyla; sabit ya da hareketli bir konum fark etmeksizin bulunduğunuz noktayı veritabanına aktarabiliyorsunuz. ayrıca aynı sistem üzerinden anlık hava durumu ve deprem bilgileri, uygun cihazlar vasıtasıyla alınabiliyor.
  • automatic packet reporting system, bob bruninga wb4apr* tarafından geliştirilip amatörlerin kullanımına sunulmuş konum/mesaj alıp verme sistemi. 'nerdesin aşkım, burdayım aşkım' gibi ama koordinatlı moordinatlı haritalı filan. haritanın üzerinde sabit ve fiti fiti kayan nokta şeklinde istasyonlar var. nereden nereye gidiyo ne hızla gidiyo vs. öğrenmek mümkün. sadece izlemek ve izlenmek olarak düşünmeyin yazılı mesaj bırakılıp alınabildiği için aynı zamanda bir haberleşme sistemi.

    ''galaksinin batı sarmal kolu’nun bir ucunda, haritası bile çıkarılmamış ücra bir köşede, gözlerden uzak, küçük ve sarı bir güneş vardır. bu güneşin yörüngesinde, kabaca yüz kırksekiz milyon kilometre uzağında, tamamıyla önemsiz ve mavi-yeşil renkli, küçük bir gezegen döner. gezegenin maymun soyundan gelen canlıları öyle ilkeldir ki dijital kol saatinin hâlâ çok etkileyici bir buluş olduğunu düşünürler.'' diyor dna, aprs'in etkileyiciliğini varın oradan hesap edin.
  • çağrı işaretiniz varsa aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz.

    https://aprs.fi/