*

şükela:  tümü | bugün
 • günümüzde bir çok dslr fotoğraf makinesinde standart haline gelmiş olan sensör'lere getirilmiş standart ve onun ismi. 23.7 x 15.7 mm. oranından (370 milimetre kare) 22.2 x 14.8 mm. oranına kadar (329 milimetre kare) olan dijital algılayıcılar bu standarttadırlar.
  verilen ölçülerde boyutu daha büyük olan algılayıcıları genelde nikon, pentax, sony gibi firmalar kullanmakta, küçük olanını ise sadece canon kullanıyormuş.
 • bu format için üretilmiş bir lensi full frame makineye takarsanız, film karesinin ortasında daire şeklinde bir görüntü elde edersiniz ve dairenin dışı siyah kalır.

  aha da böyle,
  http://news.cnet.com/…x-on-dx_12.6.2007_270x405.jpg
 • advanced photo system type-c'nin kısaltması. advanced photo system ise film zamanında ilk defa kodak tarafından piyasaya sürülmüş olup farklı görüntü oranları*nda çekime imkan tanıyan ve negatifin bulunduğu kartuştan çıkartılmadan banyo edilebilmesini sağlayan bir sistem. type-c ise klasik 3:2 oranına işaret ediyor ki, negatifinin boyutları 25.1 mm × 16.7 mm. elektronik aps-c algılayıcıların boyutlarından birazcık büyük.

  kaynak:
  wikipedia - aps-c

  (bkz: advanced photo system)

  bu haliyle, en, boy oranı eşit olmakla birlikte boyutlarının ölçüsü olağan 35mm'lik negatifin 1/1,5'i kadar olan format. alanı ise 1/2,25'i kadardır.

  elektronik algılayıcılar yokken de varmış. ilk geliştirildiği zamanlarda elektronik algılayıcı maliyetlerinin yüksekliği yüzünden tercih edilmiş. ayrıca, kendine göre avantajı olduğundan daha yaşayacak bir format.

  (bkz: full frame format vs aps-c/@naculos)

  edit (23.10.2045):
  advanced photo system dahilindeki diğer formatlar:
  (bkz: aps-p)
  (bkz: aps-h)
 • sonundaki "c" harfi "classic" kelimesinin kısaltılmışı mıdır? evet, öyledir.

  çok yakın tarihe, yani son 15 dakikaya kadar o c'nin "cropped" yani kırpılmış anlamına geldiğini sanıyordum ama değilmiş. ayrıca, isminin sonuna cephe ibaresini ekleyen bir terör örgütünü de temsil etmiyormuş. kesin bilgi yayalım.

  25.1 × 16.7 mm ebadında 3:2 çerçeve oranı* veren klasik ebatlı negatif filmin karşılığıymış bu meğersem.

  asp kısaltmasının sonuna sadece c harfi gelmiyor. bu terimle birlikte anılma hevesinden alfabenin başka harfleri de istifade edebiliyor:

  asp-h var mesela. buradaki h harfi hdtv (high definition tv) yani yüksek çözünürlüklü televizyon ebadını temsil ediyor. bu format ile, 30.2 x 16.7 mm ebadıyla 10x18 cm'lik (veya 4x7 inç) baskı alınabilen 16:9 çerçeve oranı elde ediliyor.

  bir de asp-p var. bunda da p harfi panoramic kelimesinin kısaltılmışı. 30.2 x 9.5 mm ebadı ve 3:1 çerçeve oranıyla 10x24 cm'lik (veya4x12 inç) epeyce ince uzun baskı alınabiliyor bu formatla.

  .
 • super 35mmye en yakın sensör. asp-h eski canon 1d'lerde mevcuttu o nerdeyse bir örtüşüyor olsa da canon bu sensörü öldürmesini takibden bu asp-h bir daha yaygınlaşamadı ki buna yeni nesil aynasızlar da dahil. fujifilm x-t3 ile aps-c konusunda çıta bir kez daha artmışken dün de gfx-50r'ı açıklamasıyla yakın vadede ff'e kıyasla piyasada yaygınlaşacak aps-c'ye ilave teknoloji orta format olacak.

  full frame ile kıyaslandığında aps-c'lerin net alan derinliğini ff kadar veremiyor demek yanlış bir iddiadır. sensörlerin farkı şurda açıklanmıştır. işin özeti sensörlerin net olarak tanımladığı pixel sayısı farklılık gösterdiğinden bokehler farklılık gösteriyor.
 • (bkz: canon eos r10)
hesabın var mı? giriş yap