şükela:  tümü | bugün soru sor
 • s. aerus gibi bakteri türlerin yaptığı, ateş çıkmasına da neden olan iltihap toplanması
 • (bkz: aft)
 • irin birikimi
 • bakteri enfeksiyonlarına karşılık vücudun verdiği bir karşılık. vücudun her hangi bir yerinde oluşabilir. ağrı, kızarıklık ve şişliğe neden olur. ya kendiliğinden akar ya da ameliyat ile alınması gerekir.
 • tedavisi drenajdir.
 • apse, iltihabın bir çeşidi olup, özelliği, dokunun eriyip, içini cerahatin doldurmasıdır. bazen de bir yaralanma, bir damarın bağlanması veya tıkanması sonucu ölü bir tabaka oluşur ve buraya mikroorganizmanın yerleşmesi ile irin dolu bir boşluk meydana gelebilir. apseler iki türlüdür:

  sıcak apse: bu apsede ateş yükselir, ağrı ve zonklama olur. bu tür apse, her zaman bir veya birkaç mikroptan dolayıdır (yani sebep mikroorganizmadır). sıcak apsenin dört ana belirtisi; sıcaklık, kırmızılık, ağrı ve şişkinliktir (latince, color, rubor, dolor, tumor). apsenin çevresi sert, ortası ise oynak ve yumuşaktır.

  soğuk apse: verem hastalığında görülen bir apse türüdür. öyle ki, el şişlik üzerine konulunca sıcaklık alınamaz ve basmakla ağrı uyandırılamaz. daha doğrusu sıcak apsedeki kesin iltihap belirtileri yoktur. fakat şişlik açılırsa, sıcak apsedeki gibi bir apse içeriğinin olduğu görülür. soğuk apsenin iki özelliği vardır.

  1 - içinde irin yapıcı mikroplar ve irinleşme yoktur. apse içeriğini harap olmuş doku oluşturur.

  2 - apsenin kaynağı ile görüldüğü yer arasında her zaman doğrudan bir ilişki yoktur. örneğin bel omurlarının soğuk apsesi (omurga veremi, pott hastalığı) kasıkta bir apse ile kendini belli edebilir.

  sıcak apselerin tedavisi, cerrahi müdahale iledir. bu tedavi, apse yerinin açılması, irinin boşaltılması ve antibiyotikli merhemle uygulamadır. ayrıca ağızdan antibiyotik vermek gereklidir.

  apseler tedavi edilmezlerse burada üreyen mikroorganizmalar vücudun diğer bölgelerine yayılabilirler. apseler, komşu dokulara açılabilir veya komşu damarlara ilerleyerek, bu damarlardan kaynaklanan kanamalara sebep olabilir.

  apseler meydana geldikleri organların çalışmasını bozabilir, vücutta genel bir hastalık halsizlik, iştahsızlık yapabilirler. soğuk apselerde ise verem ilaçları kullanılır. bazen (örneğin böbrek vereminde) hastalığın yayılmasını önlemek için cerrahi işlem yapılabilir.
 • son derece sinir eden bir durumdur,dişinizde çıkmışsa özellikle lokmalarınız size zehir olabilir .
 • her ne kadar tıpta "apse eşittir drenaj" diye bir kalıp varsa da her apse tedavisinde drenaj kullanılmaz.
  (ör: akciğer apsesi)
 • küçükken çürük dişimden kaynaklanarak dişimin tam yanında, dişetimde çıkmıştı bundan bi tane. kurutana kadar akla karayı seçmiştik diş doktorum ve ben. bu sayede yaklaşık 17 sene sürecek bir diş doktoru korkusu girdi bünyeme. aralık 2006 da neyse ki o korkuyu yendim.

  her neyse, bu apse o yıllarda yokolmuştu ama benim dişetimde sanki yeri kaldı. ne zaman dilimi apsenin bir zamanlar çıkmış olduğu yere götürsem dilime garip ve küçük bir çıkıntı geliyor. sanki küçücük bir sivilce varmış gibi dişetimde. diş doktoruma da sordum bunun neden olduğunu ama başka birşeydendir onunla alakası yoktur dediö.
 • 6 yıldır entry girmemiş üçüncü nesil bir yazar.