şükela:  tümü | bugün
  • gelmiş burda yazdığına göre yaşı en çok 30-35 olan ve öğretmen maaşı veya tatiliyle ilgili ortaya konan her isyanda ızdırabını dile getirmeyi kendine adeta görev bilen puştun, pezevengin biridir.

bir de meslekleri "kutsal" olduğundan, küfür yeyince de gocunurlar bunlar.

lan sen hem memleketin evladına "sümüklü veletler", "aile terbiyesi almamış enikler", "anasının babasının adam edemediği hayvan yavruları" gibi binbir tane laf say, hem de taşıdığın unvandan ötürü saygı bekle?

sanki bedavaya çalışıyor, sanki zorla kadroya sokulmuş gibi bir kasılmalar, bir efelenmeler bana.

ulan öğretmenlik kutsal meslek de, sen kaç kuruşluk adamsın, o taşıdığın unvanı ne kadar hak ediyorsun? bilmesek yutturacaksın. eğitim fakültesinde iki çoktan seçmeli testi geçtin, iki kartondan ev yaptın, iki yemin edip kep attın, kpss'de iki net çıkardın diye başıma ne oldun, allahın hanzosu. en baştan daha iyi bir şey olabilecek olsan hiç gider miydin lan eğitim fakültesine? veya bugün maaşını yarıya düşürseler, tatilini komple silip atsalar greve kalkışacak, gerekirse istifa edecek göt var mı sende? ekmeğini başka yerden çıkarabilecek donanımın falan var mı mesela? kaç kitap okudun, kaç diyar gezdin, kaç münazara kazandın, dikilmiş kaç ağacın var senin lan hırbo?

bu memlekette aldığı maaşı da, yaptığı tatili de fazlasıyla hak eden ve dahi ne yapsak hakkını ödeyemeyeceğimiz öğretmenler de, akademisyenler de var. entelektüel öğretmenler diyorum. bu işi zorunlu olduğu için değil severek yapanlar diyorum. ders planını, materyalini, sınav sorusunu zevkle hazırlayıp okuyan; öğrencilerinin adını unutmadığı gibi aradan geçen yıllara rağmen ismi unutulmayan öğretmenleri diyorum. öğrencilere hak, hukuk, hakikat, sevgi, saygı, emek ve çalışkanlık ve hatta mizah gibi konularda örnek olan dosdoğru adamları diyorum. öğrencilerini hiç değilse kendi kendisine duyduğu saygıdan ötürü aşağılamayan adamları diyorum.

diğer kefede de sen varsın. insanlar "maaşları çok", "tatilleri çok" deyince oturup derdini adam gibi anlatmak "çocuklar tatil yapmasnı mı peki" diye basitçe izah etmek yerine gücenip çirkinleşen. aynı çirkinliği sınıftaki çocuklara da kolayce sergileyen, canı burnunda, isyankar, atarlı. güceniyorsun çünkü sen de çok iyi biliyorsun, hak etmiyorsun ne o maaşı ne o tatili.

çok mu bıktın? işin çok mu zor? hadi istifa et yiyorsa?