şükela:  tümü | bugün soru sor
  • selex adi verilen bir yontemle uretilen ve genellikle 40'tan az baz sayisina sahip dna veya rna temelli tek hatli (single strand) baz dizileridir. antibody'lere (bkz: antikor) benzerler ve onlardan cok daha dayaniklidirlar. temel ozellikleri belirli bir hedefe (bkz: protein) (bkz: virus) spesifik veya yusek secicilikle baglanabilmeleridir. nanobiyoteknolojinin neferlerindendirler.
  • küçük moleküllerden tutun proteinlere, hücrelere kısacası birçok hedefe çok iyi bağlanabilen tek zincirli dna veya rna dizileridir. somalogic, aptagen, neoventures gibi küçük sayılmayacak firmalar tarafından glaxo gibi dev firmalara yürütülen 30'dan fazla ürün deneme aşamasındadır. binlerce yayın yapılmasına rağmen henüz piyasada macugen isimli yalnız bir ürünü vardır. yakın gelecekte kullanımı ya patlayacaktır ya da elde patlayacaktır.
  • özel ve uyarıma bağlı olarak değişen üç boyutlu bir yayılıma (konformasyona) sahip olan, kısa oligomerler. çoğunlukla rna ya da tek zincirli dna olurlar, ancak peptid yapıda olmaları da mümkündür. bu aptamerler bir kimyasal tetiklenmeye bağlı olarak yapılarını değiştirirler. bu şekilde aktif ve inaktif konformasyonlar arasında gidip gelirler. bu şekilde bir ekspresyon sistemine bağlanırlarsa gen ekspresyonu kimyasal uyarımlara bağlı olarak denetlenebilir.
    aptamerler de antikorlar gibi hedefe spesifiktir. bu nedenle çoğu antikor uygulamalarında onların yerine kullanılabilirler (western blotting, kromatografi, terapi, vs). avantaj olarak ise daha dayanıklıdırlar, üretimleri ucuzdur, stabildirler, kolay modifiye edilebilirler ve boyutları küçüktür.
    selex yöntemiyle elde edilirler.