şükela:  tümü | bugün
 • bogazici universitesini bogazici universitesi yapan kisidir, okulun bu ismiyle ilk rektoru ve tarih bolumu eski baskani, eski emeritus professorıdır da. kendisi osmanli mimari tarihi konusunda bir numarali kisidir. godfrey goodwin late aptullah kuranin kankasi olmus, gunhan danisman ise onun dizinin dibinde buyumustur.
 • odtu mimarlik fakultesinin de ilk dekanıdır.
 • prof.dr.dur.1971-1979 arası robert kolejin tamamen türk hükümetinin üzerine geçmesiyle rektörlük yapmış kişi. ayrıca robert kolej ya da boğaziçi üniversitesinin gördüğü ilk türk rektördür. kendisinden sonra sırayla diğer rektörler şöyledir:
  prof.dr.semih tezcan (1979-1982)
  prof.dr.ergun togrol(1982-1992)
  prof. dr. ustun erguder (1992-2000)
  prof. dr. sabih tansal (2000- 2004)*
  prof.dr. ayşe soysal (2004-2008)
  prof.dr. kadri özçaldıran (2008-2012)
  prof.dr. gülay barbarosoğlu (2012-günümüze)
 • kutuphaneye yanlışlıkla girmiş bir kitabını aldım: odtu de yazdıgı tezi, içinden kendi el yazısıyla bir sayfa cıktı, cok duygulanıyor insan. sonra günhan danısmana gittim bana odasını gosterdi. her taraf olumunun son dakikasına kadar calısmıs hatta hala orada birileri var gibi capcanlı, resimler, planlar, kitaplar. cektiği bir cok resmin yerini su anda berbat restorasyonlar veya harabeler almış. o artık tarih.
 • timur kuran'ın babasıdır.
 • hayatımda tanıdığım en başarılı sanat tarihçisi, akademisyen ve de en beyefendi insanlardan birisi idi.

  kendisini tanıdığım 1992 senesinde tarih bölümü başkanı idi. yüksek lisansta kendisinden lisans dersi olarak verdiği sanat tarihi derslerini ve de yüksek lisans öğrencileri için verdiği anadolu selçuklu sanat tarihi derslerini aldım.

  uzmanlık alanı mimar sinan ve mimar sinan'ın eserleridir. bu konuda yazdığı çok önemli eserleri bulunmaktadır. derslerinde mimar sinan ve rönesans dönemi mimarisi ve sanatçıları ile ilgili anlattıklarını büyük şevk ve keyifle dinlerdim.

  her zaman iki dirhem bir çekirdek giyinir, takım elbise-kravat kombinasyonundan vazgeçmezdi. dersleri bir sanat tarihi hayranı olan ve de lisede 1 sene sanat tarihi okumuş birisi olarak benim için inanılmaz derecede zevkli geçerdi. (sanat tarihini sevmeyen ve bilmeyen birisi için sıkıcı olabilirdi yanlız bu dersler) öğrenim hayatımdaki ilk aa notlarımı bu derslerden almıştım.

  lisans dersi çok ciddi bir ortamda geçerdi. o zamanlar şimdiki teknik imkanlar. laptoplar, powerpoint dosyalarından duvara yansıtılarak anlatılan sunumlar yoktu. ne vardı? projeksiyona makineleri ve dialar vardı. aptullah bey bütün derslere önceden hazırladığı kutu kutu dialarla gelirdi. (dersteki tek yüksek lisans öğrencisi olarak onun yardımcılığını yapardım. dersten önce dia kutularını odasından alır sınıfa getirir, yardım ederdim.) odasının bir duvarı özel olarak yaptırılmış dolaplarla kaplı idi. küçük küçük çekmeceleri olan diaların saklandığı dolaplardı bunlar.

  ders boyunca bu diaları bütün anlattığı eserlerin fotoğraflarını gösterir, ayrıca tahtaya katedrallerin, camileri vb planlarını çizerdi. biz de acele acele bu planları deftere geçirirdik. bu defterleri hala sakliyorum.

  kendisi ile ilgili hatırladığım güzel anılardan birisi bir dersimizi topkapı sarayı ve türk ve islam eserleri müzesine yaptığımız gezidir. çok güzel bir gün geçirmiştik, aptullah bey de çok önemli bilgiler vermişti bu müzeler ve içindeki eserlerle ilgili.
 • beşerî bilimler ve mimarlığın kesişiminde bir alim: aptullah kuran
  1927 yılında izmir’de dünyaya gelen aptullah kuran, 1939’da girmiş olduğu robert kolej’in ardından öğrenimine yale üniversitesi’nde devam etti. yale üniversitesi’nden 1952’de mimar, 1954’te ise yüksek mimar derecesini alan kuran, türkiye’ye döndükten sonra dönemin ünlü mimarlarından tuğrul devres ve vedat dalokay’ın bürolarında çalıştı. ardından kendi mimarlık bürosunu açarak, robert kolej perkins hall (mühendislik binası), yeşilköy havaalanı yakınlarında tropik hastalıklar hastanesi, erenköy’de özer esen evi, tuzla’da ögelman evi ve ankara’da iran kültür merkezi gibi projeleri hayata geçirdi. 1957 yılında odtü mimarlık fakültesi’nde akademik kariyerine devam etmeye karar verdi. 1960’ların başında akademik ilgisi mimari uygulamalardan mimarlık tarihine yöneldi.

  1960-1968 yılları arasında odtü mimarlık fakültesi dekanlığı yaptıktan sonra 1968’de robert kolej yüksek okulu türk müdür başyardımcılığı görevine getirildi. kuran, bu sıralarda, robert kolej’in türk hükümeti’ne devredilmesinin sorumluluğunu üstlendi. 1971 yılında eğitime başlayan boğaziçi üniversitesi’nde 8 yıl boyunca kurucu rektör olarak üniversitenin gelişimine önemli katkılarda bulundu. rektörlük görevi sona erdikten sonra 1981’den 1994 yılı sonuna kadar tarih bölümü başkanlığı’nı üstlendi.
 • yine bir "bu kadar değerli bir insan hakkında ekşisözlükde neden bu kadar az yazılmış" vakkası