şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'de bunun bir bakanlığı kurulsa,yüzde yüz yerli bir motor tasarlayıp üretsek,2-3 yıl geçince "hani nerde bu motor yææ" diyenlere biraz daha sabır burcucum boru değil bu desek,bu motorla kendi arabalarımızı üretsek görünce herkesin ağzının suyu aksa,kendi bir markamız olsa,ardından kendi tankımızı uçağımızı kendimiz yapsak,böyle askeri araçlara eşşek gibi para bayılıp alacağımıza/bakımını yaptıracağımıza kendimiz halletsek,buradan binlerce mühendis milyonlarca işçi ekmek yese..

  neyse ben gidip bi yüzümü yıkayım.
 • pricewaterhouse coopers, her yıl şirketlerin ar-ge harcamalarının listesini yayımlıyor.
  pwc strategy (http://www.strategyand.pwc.com/) internet sitesine girip 2005 ile 2015 yılları arasında ar-ge araştırmaları bütçe sıralamasında ilk 20 sırayı alan kurum ve kuruluşlarının listesine ve veri toplama yöntemini inceleyebiliyoruz.

  2015 yılında birinci sırada volkswagen var. volkswagen'in yıllık araştırma ve geliştirme harcaması tutarı 15,3 milyar dolar. bu meblağ, türkiye’nin yıllık toplam ar-ge harcamasının 2,5 katı kadar...

  ikinci sırada 14,1 milyar dolarlık harcama ile samsung yer alıyor.
  üçüncü sırada 11,5 milyar dolar ile ıntel, dördüncü sırada 11,4 milyar dolar ile microsoft, beşinci sırada 10,8 milyar dolar ile roche, altıncı sırada 9,8 milyar dolar ile google, yedinci sırada 9,3 milyar dolar ile amazon, sekizinci toyota (9,2 milyar $), dokuzuncu novartis (9,1 milyar $) ve onuncu johson & johnson (8,5 milyar $)...

  ar-ge harcamaları sıralamasında ilk 20 kuruluşun 11'i abd'den...

  şimdi biraz tefekkür edelim;
  biz ne yapıyoruz, elâlem ne yapıyor? biz neredeyiz, elâlem nerede? hâlimiz ne, kavlimiz ne?

  çok âşikâr ki; biz kendimizi bir "şey" zannediyoruz. kendimizi dev aynasında görüyoruz. boş işlerle uğraşıp, boş sözlerle oyalanıyoruz. âyinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz. aklımız, seviyemiz, rütbemiz, kıymetimiz işlerimizde görünür.
 • türkiye'de bir cok firmada araklama - gecirme olarak da kullanılır.
 • arastirma gelistirme.
 • orta büyüklükteki türk şirketlerinde boku çıkarılan bölüm. rakip firmaların ürünlerinin incelenip aynısını yapma esasına dayanır. motivasyon amaçlı olarak onlar yapmış siz neden yapamıyorsunuz gibi cümleler kullanılır.
 • yazılım açısından türkiyede kurumsal hiçbir firmanın anlayamadığını düşünüyorum. 200 ve üzeri adam çalıştıran bir firma, üstüne üstlük kar yapıyorsa ve sermayesini arge'ye ayırmıyorsa aptallar ve dirayetsiz insanlar tarafından yönetiliyordur.

  kurumsal ve isim yapmış firmalar gerçek anlamda arge demek ne demek, bunu bilseler herhalde arge departmanlarında boş beleş işler yaptırmazlar.

  arge dediğin şey para getiren bir şeydir, bir sermayedir. 200 kişi çalıştırıyorsun ve belirli bir alanda yazılımla para kazanıyorsan, üstüne üstlük anlaşma yaptığın firmaların solution ekibinden senior adamlara deli paralar harcıyorsan, arge yaprak bu sorunun üzerinden gelebilirsin. mevcut ürünleri parayla kullanmak yerine kendi ürününü geliştirebilirsin, çünkü problemler sende var, ve güçlüsün. problemleri biliyorsun, güçlüsün, paran var ama hala dev firmalara korkunç paralar harcıyorsan otur şirketin finansal yönetimiyle beraber bu paraların hesabını yap. 5 kişiye 1 sene boyunca "arge" yaptırsan, mevcut sorunlara dair uygulanan çözümleri analiz eder, en iyi çözümleri birleştirip para vermeden sorunlarnı çözersin. biriken bilgi birikimiyle teorik çalışan insanlarla işin pratiğini analiz eden insanlar, yeni bir ürünü şirket içi geliştirmeye koyulurlar. 2 sene sonra bunun ekmeğini yer, para verdiğin firmalara "bye bye" dersin. bunu demekle kalmaz, yeni olmasından ötürü güvenilir olmayan bir ürünü insanlara satmak için reklamını yaparsın, büyük bir firmaysan zaten herkesin diline düşersin "vay o firma kendi geliştirdiği xxx sistemini kullanıyor, bozuk olsa neden kendileri kullansınlar" dedirtirsin. ayrıca büyük bir firmaysan, o alana dair çalıştırdığın tüm vendorlar ve freelancer'lar da panikler.

  anlayabiliyor musun arge'nin ne demek olduğunu? arge demek para demek, dişini sıkabilecek kadar büyük olup sermaye yatırıp para kazanmak demek. en kötü durumda, kendi söküğünü diken terzi olursun, en iyi durumda insanlara "bakın ben bunu giyiyorum" deyip kendi tükettiğini satarsın, fena mı? ama tabi şirket içi politik kavgalar ve direktörlerin birbirleriyle kıyasıya yarışı varken arge'yi kim yapacak? bir de herkes müdür olmak için dünyaya gelmiş bu ülkede, bu kafalarla arge falan çok zor.
 • türk sanayisinde devletin malı deniz yemeyen domuzun kısaltmasıdır.
 • "amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok" mantigiyla degil, "amerika'yi kesfettikten sonra nasil dunya'nin super gucu veya bir numarasi yapariz" mantigiyla hareket etmemiz lazim. yoksa herkes aya gider, biz yaya kaliriz.

  ornegin, televizyon icat edildi. e ne var televizyon icat edildi? bir daha amerika'yi kesfetmeye gerek yok mantigiyla hareket edilseydi:

  1) siyah beyaz televizyondan sonra renkli televizyon olmazdi.
  2) sonra uzaktan kumandali televizyon kullanilmazdi.
  3) daha sonra lcd ve plazma televizyonlar piyasaya cikmazdi.
  4) son olarak, led televizyon'lar satisa cikmazdi.
  5) gunumuzde ise holografik televizyon uzerine calismalar surmektedir.

  gelin bir de son donemlerdeki bazi gelismis ve gelismekte olan ulkelerin gayri safi milli hasila'den ar-ge'ye ayirdiklari pay'a bakalim:

  almanya: %2.50
  norvec:%1.75
  japonya:%3.15
  cin:%1.30
  turkiye:%0.65

  oranlar yaklasiktir. tablo net, gorunen koy kilavuz istemiyor. ileri ulkeler neden ileri belli. ar-ge'ye, egitime, bilime ve ilime deger verdikleri bariz ortada.

  son olarak, artik hazirci zihniyetimizi terkedip daha agresif olan uretim odakli zihniyete gecmemiz sart. bu tabloda net olarak gozukuyor.
 • bunun babasını otomobil şirketleri harcar..

  marka - 2015 yılı research and development bütçesi - satılan otomobil adedi

  toyota - 10 milyar dolar - 10 milyon otomobil
  volkswagen grup - 10 milyar euro - 9.9 milyon otomobil
  general motors - 9.5 milyar dolar - 9.8 milyon otomobil
  renault.nissan - 8 milyar euro - 8.4 milyon otomobil
  ford - 8 milyar dolar - 8 milyon otomobil
  hyundai kia grup - 7 milyar dolar - 7.7 milyon otomobil
  fiat chrysler automobile - 5 milyar euro - 5 milyon otomobil
  honda - 4 milyar dolar - 4 milyon otomobil
  peugeot citroen automotive - 3.5 milyar euro - 3.5 milyon otomobil
  bmw - 3.2 milyar euro - 1.90 milyon otomobil
  mercedes-benz - 3.65 milyar euro - 1.87 milyon otomobil

  son tahlilde satılan otomobil başına 2.000 euro research and development bütçesi ile en çok harcamayı yapan marka mercedes-benz olurken, satılan otomobil başına 900 dolar research and development bütçesi ile en az harcamayı hyundai-kia grubu yapmış.

  (bkz: w140 /@calvin klein)
 • devletin büyük teşvik verdiği birimlerdir. ülkemizdeki dev sanayi kuruşlarından birisi tüm ar-ge departmanındaki mühendis maaşlarını, projelerini ve aktif çalışmalarını devletten tahsil ediyor. hatta durum öyle bir hale gelmiş ki, adamlar proje teşviğinin süresi doluyor diye 30 küsür kişiyi işten çıkarmışlardı. ar-ge'ye bakış açısı tam olarak budur. bedavaysa durabilir ama külfet getirecekse tiz vurun kellesini.