şükela:  tümü | bugün soru sor
 • son numenor krali.numenor ordusuyla valar'a saldirinca numenor adasinin ve sadik olmayan numenor insanlarinin ve ordusunun sonunun gelmesine meydan vermiştir.
 • 24. ve son numenor kralıdır.
 • adı "altın" anlamına gelir. 25. ve son numenor kralı. kraliyet adı tar calion dur. gimilkhad ın oğlu. ikinci çağ 3118 yılında doğup 3225 yılında tahta çıkmış, 3319 yılında ölmüştür. tar palantir in kızı miriel ile zorla evlenerek tahtı ele geçirdi. sauron u esir aldı ve onun tarafından yoldan çıkarıldı. savaşmak için aman a giden büyük filonun kumandanı. sauron onu yoldan çıkararak valinor a karşı gelmesini sağladı. bunun sonucunda da numenor adası büyük deniz in altında kalmıştır.
 • tanrılara açık açık kafa tutabilen,sauron'u savaşmadan esir alan,numenor'a maddi yönden altın çağını yaşatan bir kişiliktir.o kadar hırslıdır ki taht için kuzaniyle evlenmişitr.fikir ayrılıklarına rağmen elendil'in babası amandil'i sever ve onu sayardı.sauron karışmasa belki amandil o'nu yola getirebilirdi ama o zaman yüzüklerin efendisi gibi bir efsane var olamazdı.
 • isminin dilimizdeki karşılığı "altın kral" ise de kişiliğinin karşılığı olarak "aç herif" daha münasiptir.
 • feanor'a benzettiğim kişilik; ikisi de hırslı ikisi de güçlü, ikisi de yola gelmez, ikisi de kibirli. zaten insan ırkından favorim ar pharazon, elf ırkından da feanor'dur.
 • nedense, bana napoleon bonaparte'ı anımsatan kişilik.
  valinor'un arda'dan ayrılmasına sebep olmuştur dolaylı olarak.
  arda da bildiğimiz dünya şeklini almıştır.
 • kıskanç ve mutaassıp bir topluluk olan valar'ın, bunak babamız eru'yu bilmem kaçıncı kez kandırarak, admin yetkilerini ellerine almalarıyla ancak dize getirebildiği, numenor'un son kaptan-kralı. zamanında, mairon efendiyle sıcak bir dostluk kurmuşlar, kurtarıcı melkor hakkında derin ve leziz sohbetlerde bulunmuşlardır.
 • milli iradeye saygı duymayanların komplosuna kurban gitmiş büyük usta, yürekli adam. dış mihraklar burada da kendini göstermiş, numenor demokrasisine darbe yapmaktan geri durmamıştır.

  ar pharazon! numenorun yiğidi. ar pharazon! orta dünyanın lideri. ar pharazon! sauron denen köpeği dize getirmiş büyük komutan, umbarın aslanı; bu imansızların kirli oyunları neticesinde tarumar olmuş, hakkın rahmetine kavuşmuştur.

  ışıklar içinde yatsın.
 • ölümsüzlüğü arzulayan, atası elros'un ölümlü insanlardan sayılma yönündeki kararına saygı göstermeyen ve iluvatar'ın çocukları'na belirlediği yazgıya isyan eden son numenor kralı.

  sadakatsizliği ve sauron'un cesaretlendirmesi ile bin gemilik büyük bir donanma toplayıp valinor'a savaşa gitmiş, kutsal topraklara ayak basmış ama orada dünya yeniden şekillendirilinceye kadar yerin altına hapsedilmiştir.

  yaptıkları aynı zamanda sadakatsizliğine destek veren numenor adası'nın da halkıyla birlikte sulara gömülmesine neden olmuştur.

  numenor adası'ndan bir tek elendil ve halkı sağ kurtulabilmiştir.