şükela:  tümü | bugün soru sor
 • herhangi bir kelime veya kelimeleri iceren basliklari aramak icin kullanabileceginiz bir button, oldukca faydalidir. mesela; " hebele* " yazarsaniz soldaki basliklar kisminda bas tarafinda "hebele" gecen basliklar ekleri ile birlike

  · hebele (6)
  · hebele hubala (4)
  · hebele hubele (2)
  · hebelek (4)
  · hebelelekje
  · hebeleme (6)
  · hebelemece

  seklinde gelecektir. sadece hebele ararsaniz

  · hebele (6)
  · hebele hubala (4)
  · hebele hubele (2)

  icinde hebele kelimesi eksiz gecen basliklar gelecektir.
  bu sekilde daha cok kelime ile de arama yapabilirsiniz, mesela " arama* inanma* " seklinde birsey ararsaniz;

  · aramak eyleminin kutsalligina inanmak
  · aramamaya inanmamak (2)
  · aramanin yazara inanmamasi (4)
  · aramaya da aramaya inanana da inanmamak (2)
  · aramaya gercekten inanmak
  · aramaya inanalim inanmayani inandiralim (5)
  · aramaya inanalim inanmayanlari inandiralim (5)
  ·
  ·
  ·

  gibi bir suru baslik gelecektir. ara butonu ile yapilan aramalarda basliklar alfabetik sira ile gelir.
 • emir kipi.. ornek: ali topu ara. bulmadan da gelme.
 • sözlükteki mükkemmel ara versiyonunu 28 şubat 2016'daki tasarım değişikliğinden sonra bulamayanlar olabileceğini düşündüğümdür. arama kutucuğunda pek belli olmayan bir ok var. (o da yeşil olmalıydı bence) alt+a ile de ulaşılabilir.
 • kadıköy metalci argosunda "vasat, sıradan, sıkıcı, banal, karaktersiz, gereksiz, saçma" gibi anlamlarda kullanılagelen sözcük. ingilizce karşılığı için lame diyebiliriz. genelde kötü metal yapan yerli gruplar ve ana akım tırt metal dinleyicisi kimseler için kullanılır.

  diyalog içinde kullanalım:

  -vehbi abi, behemoth hakkında ne düşünüyosun?
  -bence çok ara bir grup sabriciğim, det mi yapıyolar blek mi belli diil. işim olmaz.
  -e gel o zaman zincir'e gidip iki tek atalım he abim?
  -öff orası aşırı ara bir mekan ya. bu yılda hala manowar dinleyip kadeh mi tokuşturucaz olum, geçti o dönemler.
  -ama süheyla'yla burcu da gelecekmiş abi, biri sana biri bana olur he? ehe ehe.
  -ya bırak be sabri, ara ara hatunlar olum ikisi de. hayatında tek grubun cd'sini almamış, bi de gotiğiz ayağına yırtık kat kat etekler falan.
  -vehbi abi senin ben ağzına sıçayım.
  -çok ara laflar bunlar sabri, geçicen bunları.
 • "ben senin için kierkegaard okudum" itirafını bir kavga sahnesine yedirmesiyle kalbime taht kurmuş film. evet, "ne kadınlar sevdim zaten yoktular" ve ne kitaplar devirdim onlar için. hadi itiraf edelim...
 • filmin inişli çıkışlı olması, yönetmenin zıt tatları arka arkaya seyirciye yedirmesi ayrı bi guzel olmustur.
  insanlar büyük bütçelerle, büyük imkanlarla film çekemezken, böyle filmlerin çıkması sevindirici, doğru düzgün sayıda insanın izlememesi, filmin hakkını alamaması çok üzücü bir durumdur.
 • uzun zamandır özlediğimiz güzellikte olan, ama ne yazık ki sadece 20 kopya ile vizyona girerek bizleri çok üzen ve gene ne yazık ki değeri bilinemeyecek olan türk filmi.

  --- spoiler ---
  tek mekan ve dört ana karakter belki başta ürkütücü gelebilecekken, son derece güzel işlenmiş bir senaryo, son derece başarılı oyunculuklarla tavan yapabilen bir film, ara. mekanın ve karakterlerin sınırlı olması nedeniyle oyunculukların ön plana çıkması icabettiğinden, tiyatro kökenli oyuncuların **** seçilmiş olması da çok yerinde bir karar. bu sizin, bir yerde tiyatro izliyormuş gibi hissetmenize olanak tanıyor, ki zaten film de neredeyse bir tiyatro gibi.
  film kısaca bir dairenin içinden geçen dört kişinin on yıl, boyunca zaman zaman ikili, zaman zaman da dörtlü olarak, genellikle de ilişkiler ekseninde dönerek gerçekleştirdikleri konuşmaları gel gitlerle ve gel gitlerin aralarına sıkıştırılmış küçük görüntülerle anlatıyor.
  --- spoiler ---

  filmin yönetmeni ümit ünal dinlediğim bir röportajında yaklaşık olarak şöyle bir şey söylemişti; "belli kalıplarda filmler çekmek istemiyorum, yok festival filmi yok vizyon filmi benim çektiğim filmleri herkes izleyebilmeli, belli kalıpların dışında filmler çekmeye çalışıyorum". ara da tam olarak böyle bir film. festival seyircisi daha bir tercih eder belki ama, vizyondaki vurdulu kırdılı, belden aşağıya espirili filmlere giden adam da eğer giderse, * bu filmden mutlaka kendine göre bazı şeyler bulacaktır.

  izlenmeli, türk sinemasına destek verilmeli.
 • (ara: ara)
 • ust tarafta baslik yeri bos birakilip basilinca sol tarafa akil fikir iceren entryleri getiren, kahkahayi bastiran buton.
 • "ben senin için kierkegaard okudum ulan!" repliğini barındıran ümit ünal filmi. nasıl güzel bir isyan. ender'in o çırpınışlarını her gördüğümde sanırım ben de geçmişte yaptıklarımı hatırlayacağım. öyle insanlar giriyor ki hayatımıza, bize neler okutuyor, neler dinletiyor, neler hissettiriyorlar.
  ayrıca başıma bir şey gelmeyecekse beğendiğim film. kısıtlı ama cidden oyunculukları güzel.
  son olarak;
  [https://www.youtube.com/watch?v=xexactyo5ym https://www.youtube.com/watch?v=xexactyo5ym]