şükela:  tümü | bugün
 • öldü mü ölmedi mi bilemiyorum. öldüyse allah rahmet eyleye, kör ölür badem gözlü olurmuş ama bu mesajımda öyle olmayacak.
  yaklaşık 25 senedir fotoğraf camiasının(!) (ne demekse) içindeyim. yurt dışında alabileceğim tüm ünvanları aldım, 350 nin üzerinde madalya, mansiyon ve sergileme aldım, sosyal belgesel projeleri yaptım, bir çok dernekte gösteri yapıp kişisel ya da karma sergi açtım. bunları yaparken ben ve benim gibi gençlerin önündeki en büyük engeldi ara güler ve bunun gibiler.

  şu an türkiye'de tek tip fotoğrafçılık var, sümüklü çocuk, yüzü buruşuk yaşlı ve siyah beyaz herhangi bir foto. fotoğraf kötü mü çekildi, bas siyah beyazı bir de üzerine ver kontrastı al sana iyi foto. neden çünkü türkiye'deki neredeyse tüm yarışmaların jürisi aynı, kim? ara güler/ibrahim zaman ve benzer kafadakiler.
  yarışmada ödül alan fotolara bakıyorsun sümüklü çocuk, yüzü buruş yaşlı??? niye çünkü bizim dinozor jüri hep bunları seçiyor. sonra bakıyorsun herkes tek tip fotoğrafçı olmuş çıkmış, herkes sümüklü çocuk peşinde.

  bu iki zat ile aynı yarışmada jüri olduk geçmişte. bütün manipülasyon ve sosyal belgesel fotoları elediler, neden mi? çünkü dinozorlar. hala aynı buruşuk suratlı yaşlı ve sümüklü çocukları seçmeye çalışıyorlar, hala aynı yerdeler. ben ve diğer 2 genç jüri arkadaş itiraz etti de ödül ve mansiyonlar biraz daha homojen oldu.

  yine söylüyorum, öldü ise türkiye cidden bir dönemi belgeleyen başarılı ve değerli bir fotoğrafçıyı kaybetmiştir ama bu dünyadan giderken türk fotoğrafçılığı konusunda arkasında koca bir enkaz bırakmıştır.
 • bugune kadar,'' buyuk ustad, ona laf yok, ulkemizin en önemli fotograf sanatcisi'' denilerek yere göge sigdirilmayan ama cumhurbaskaninin fotografini cekince birdenbire ikiyuzluler yanardönerler tarafindan lince ugrayacak sanatci.
 • bir fotoğrafçıya, fotoğraf çekti diye tepki gösterenleri ortaya çıkartmıştır. yahu siz niye her şeyi politize ediyorsunuz? tarihe iyi ya da kötü mal olmuş birçok insanın fotoğrafını çekmiştir ara güler. rte'nin fotoğrafını çekmesinde de farklı bir taraf yok benim gözümde.
 • "hiç sevmediğim meslek doktorluktur. israil'de doktorlar greve girmiş, ölü adedi yarıya düşmüş. bu hakikattir."
  http://yillarinogrettigi.ntvmsnbc.com/…aspx?p=7&i=5

  "sanatçı diye ortalıkta dolaşanların bütün hepsi ibneler. şimdi ben kendime sanatçı diyeyim de ibne mi olayım? ben bunlarla uğraşamam. vaktim yok, benim işim gücüm var."
  http://yillarinogrettigi.ntvmsnbc.com/…spx?p=7&i=17

  "sanatçı müziği yazandır; chopin'dir, beethoven'dır. müziği çalan ise kemancıdır, piyanisttir. bunlar sanat eserini sergileyenlerdir. sanatçı ise sanatı yapan adamdır. icracıdan bana ne."
  http://yillarinogrettigi.ntvmsnbc.com/…spx?p=7&i=29

  "yaşlandıkça küfretme özelliğim ön plana çıkıyor, ferahlatıyor beni. giderayak herkese küfredeyim diyorum"
  http://yillarinogrettigi.ntvmsnbc.com/…spx?p=7&i=47
 • hayatının herhangi bir döneminde akp tarafında saf tutan, destekleyen, nemalanan kim olursa olsun ölüsüne ayrı dirisine ayrı küfür edip dışlamadıkça ülkede iyileşme beklemeyin.

  gezi parkındaki yer yüzü sofralarını değil, meydana kurulan iktidar sofralarını fotoğraflayan bir yalakadır. "afedersin ermeni" diyen bir siyasi çöplüğe yamanıp "ne ermenisi ben japonum" diyecek kadar da yüzsüzdür.

  sırf öldü diye bu gerçek değişmeyecek.

  gezi parkında seni gazla, copla, plastik mermiyle ezen, başörtülü bacımıza saldırdı diye milleti üstüne kışkırtan, camiye ayakkabı ile girdiler diye açıkça yalan söyleyen rte'nin yanında yer alan bu adama rahmet okuma ılık götlülüğü gösterdikçe akp sizi daha çoook elden geçirir ılık götlü sekülerler. adam resmen hayatının son 5 senesini iktidar yalakası olarak yaşadı bundan da fayda sağladı. siz her şeyden önce düşman nedir bilmiyorsunuz. başınıza gelen her şey size az bile. adam hayatının sonunda açıkça size cephe alıp, iktidara yanaşmış, siz hala ölüsüne sahip çıkıyorsunuz.

  olm siz gerizekalı mısınız?
 • fotoğrafçılığın dünyanın en ideolojik sanatlardan biri olduğunu bir kez daha kanıtlayan fotoğrafçı.

  "kitap okumuyorum, özetlere bakıyorum" diyen bir adamı kütüphanede kalın kitaplar arasında fotoğraflamış. şimdi bunun o adamın "gerçek" fotoğrafı olduğunu mu iddia edeceksiniz? fotoğrafta "gerçek" fotoğrafçının kadraja sığdırmayı tercih ettiği kadarıdır.

  gerçeğin o kadraja sığmayan bir yanında ise ekmek almaya giderken polis tarafından öldürülen bir çocukla ilgili "emri ben verdim" diye höyküren biri var. bir başka yanında o çocuğun annesini miting kürsülerinden yuhalatan biri var. bir başkasında zamanında ara güler'in fotoğrafını çekmeye bayıldığı sıradan bir anadolu insanına "hadi al ananı da git" diyen biri...

  neymiş, ben "babamın taşşanda vitamin bile değilken adam alfred hitchcook'u fotoğraflıyordu"ymuş... eee, o zaman eleştiremiyor muyuz? bir de eleştirenlere dalyarak diyor, pornocu muamelesi yapıyor yarım akıllı...

  ara güler'in yaşadığı şey en iyimser ifade ile mesleki deformasyona(bir çeşit meslek fetişizmi) dayalı akıl tutulmasıdır.
 • verdiği yanıt ile kahkaha attırması bir yana, twitter'da fotoğrafının altına yapılan yorumlar da ayrı bir yarmaktadır.

  "1 kere öldü haberi yapıldı diye hemen nah yapmış. münir özkul açıp sallasın o zaman, yüzümüze falan değdirsin."
 • kimse kusura bakmasın anladığı dilden konuşacağım: sopalıktır.

  kendisi fotoğraf camiasının gelmiş geçmiş en overrated tipidir. eskiden millette fotoğraf makinası alacak para olmadığı için afedersin ermeni olan bu şahıs bastırmış almış parayı çekmiş bikaç fotoğraf sonra ünlü olmuş.
  olur tabi. eskiden nasıl yeşilçam'da güzel kadın sayısı azdı sırf o yüzden türkan şoray'lar falan meşhur oldu bu adam da o ayak.

  zamanında piyasa ilk girdiği için parsayı toplamış dedem. harp görmüş de bilmem ne. ulan bizim dedelerimiz sen harp görürken mahallede istop mu oynuyordu ?
  efendi gibi açıklama yapsaydın; cumhurbaşkanı çağırdı icap etmek gerekirdi gittim deseydin tamam. ama sen bildiğin yaşlı ve huysuz ihtiyar rolünü iyi oynuyorsun.
 • "belgesel yapsam nolacak. oyle bir milletin içindeyiz ki bi boktan anlamıyor. oturur denize bakarım daha iyi" diyerek beni benden almış ustaların ustası. adam.
 • sorun tayyip erdoğan'ın fotoğrafını çekmesi değil, yoksa foto muhabirin işi haberlerin merkezindeki kişileri fotoğraflamaktır.

  sorun çektiği fotoğrafların haber fotoğrafı değil, propoganda fotoğrafı olmasıdır. 'çok okuyan arkadaşlar şimdi sefilleri oynuyor' vecizesinin sahibi olan, kurmayı 'biz ara eleman ülkesiyiz mucit çıkaramayız' diyen, cahilliğiyle açık açık gurur duyan, bu ülkede her türlü entelektüel aktivitenin bir numaralı düşmanı olan bir kişiyi çok okumuş bir insan gibi lansetmesidir. erdoğan'ın 'emri ben verdim' dediği polis operasyonlarında gencecik çocuklar katledilmişken, erdoğan bu çocuklardan bir tanesinin annesini öfkeli bir kalabalığa yuhatlamışken, sevecen aile babası pozlarını piyasaya aktarmasıdır.

  kişinin sanatçı geçmişi, fotoğrafçı olarak teknik becerisi vs ne olursa olsun otoriter bir lider adına yanıltıcı propoganda yapmanın, hele hele buna gönüllü olmanın adı ahlaksızlıktır.