• -telefonu actıgı zaman gulen biri hakkında konusulurken olayı anlatmak icin kullanılabilecek bir cumle....

-konusması sıkılmadan 72 saat dinlenebilecek zatı muhterem...
  • fotoğrafları kendine has sessiz bir dile sahiptir.

aziz nesin'in çoğu kitabının arka kapağında bulunan nesin vakfı fotoğraflarını da o çekmiştir.

ayrıca kendisi ile küçük bir sohbet edebilme umudundaki sevenleri için her ara cafe ziyareti farklı bir heyecandır.
  • "iz" isimli fotoğraf dergisinin yayın yönetmeni.
  • çok sevdiğimiz eski istanbul fotoğraflarının birçoğunun sahibidir ve türkiyenin fotograf alanındaki sayılı isimlerindendir. ancak sanatını bir kenara bırakırsak, oğuz aral ile tanıyıp sevdiğimiz huysuz ihtiyar modelinden hızla soğumamıza neden olan kişidir aynı zamanda. zira kendisini ne zaman tv'de görsem, ne zaman gazeteden okusam sürekli şikayet halinde.
  • ona ben ara guler yerine ara bellek demeyi uygun goruyorum. istanbul fotograflarina baktiginizi dusunun ancak siz o fotograflara bakmadan once uzun süre koma'da kalmissiniz varsayalim. arada kalan zamana, eskiden uzerinde yurudugunuz sokaga, kesilen agaclara, dokulen betonlara bir işarettir bu adamin fotograflari. o fotoğrafları anlamlı kılan sizin bakışlarınız olduğu kadar giz denen nesneyle olan ilişkisidir. sonuçta ikisinin de varligini mumkun kilan tek sey zamanin geciyor olmasidir. ilk başta soyleneni biraz geliştirirsek zaman geçerken istanbul'un hayatini ona ihanet etmeden seven fotografcidir ara guler.
  • geçen gün bir basın toplantısında robert capa için "yahu o at yarışı parasıyla kurdu magnum'u, yoksa nerden kuracaktı? fotoğraflarının çoğunu da o çekmemiştir zaten" diyerek beni şüphelere gark etmiş usta *
  • güneş karabuda ile tanışmaları yaklaşık 40 yıl önce cannes'da karabuda'nın "attention ulan ayı!" diye bir cümle duyup mekanda türk olduğunu anlamasıyla başlamış, dostlukları günümüze dek gelmiştir.
  • "fotoğraf konusunda şanslıyım çünkü olay beni buluyor" demiş kişi. bir gün elinde makine dolaşırken apartmanın üst katlarında cam silen bir temizlikçi kadın görür, onun deyimiyle "aha karıya bak, şimdi düşecek" derken kadın düşmeye başlar, usta da fotoğraflamaya... *
  • başucu laflarından biri daha: "sanat olmasına lüzum yoktur fotografın. fotograf tarih olayıdır. tarihi zaptediyorsun. bir makina ile tarihi durduruyorsun"
  • bu akşam televizyonda aşağı yukarı şöyle şeyler söylemiş hoş sohbet fotoğrafçı.

"ben hayata yalan katmadan fotoğraf çekiyorum eğer bir ışık getirip koyarsam o yalan oluranladın mı? şimdiki zamanı olduğu gibi gelecekte yaşanacak zamanlara aktarıyorum, onun yanına koyuyorum. bir mankeni getirip fotoğrafını çekersen bu fotoğraf değil çöptür anladın mı? fakir adamdan fotoğrafçı olmaz heves etmesin gençler bu işe. beleşten sanatçı olmanın yolu oldu fotoğraf çekmek, alıyor makine çekiyor üç beş vasat iş sanatçıyım diyor. bunun neresi sanat, mozart mısın sen? bak benim mozarta benzer halim var mı? istemem ben sanatçı manatçı olmak anladın mı..."
hesabın var mı? giriş yap