şükela:  tümü | bugün soru sor
 • uzun zamandır dikkatimi çeken ve nihayet ntv'de haber olan durum

  --- spoiler ---

  istanbul'un ara sokakları, aynı yerde yıllardır bekleyen hurda araçlarla dolu. plakası düşen, kaportası çürüyen ve lastikleri eriyen hurda araçların görüntü kirliliği ve asayiş sorunu yarattığını söyleyen mahalle sakinleri çözüm istiyor. yurt dışında özellikle avrupa'da bir aracın aynı yerde en fazla 72 saat park yapabildiğini belirten şehir ve bölge planlamacısı eda beyazıt, türkiye'de denetim zafiyetlerinin yaşandığını söyledi.

  kimi 2 yıl, kimi de 6 ay… istanbul'un dört bir yanı sahipleri tarafından terk edilmiş hurda araçlarla dolu.

  genellikle sokak aralarında bulunan hurda araçlar, özellikle nüfusu hızla artan esenler, başakşehir, fatih, sancaktepe, tuzla gibi ilçelerde
  ciddi sorun yaratıyor.

  bu sorunların başında park yeri, görüntü kirliliği ve genel asayiş sorunu geliyor.

  hurda araçların yıllardır aynı yerde beklediğini söyleyen mahalle sakinleri, soruna bir çözüm bulunmasını istiyor.

  --- spoiler ---
 • buna ek olarak bazı yed-i emin otoparklarıda etraflarında ki sokakları gasp ediyorlar. sahibinin gelmeyeceği belli olan araçları birer ikişer erraftaki sokaklara çıkarıyorlar ki yeni gslenlere yer açılsın. adamın otoparkındaki araç kadar da etraftaki sokaklara terkettiği araç var. mahalleli de yana yakıla araba parkedecek yer arıyor.

  ülkenin neresini tutsan elinde kalıyor.
 • çoğu hakkında yakalama kararı çıkarılmış icralık araçların sağa sola bırakılmaısı ile ortaya çıkan manzaradır.
  sürsen süremezsin, satsan satamazsın, dosya açıkken devredemezsin, polise gel al desen "olmaz yolda yakalamam lazım işlem yapıp otoparka çektireceğiz" der. böyle olduğunda bu masraflar da icra dosyasına eklenir vs. vs.
  yoksa bildiğin hurda araç bile para eder kimse sokak ortasında bırakmak istemez kanımca.
 • haberdeki kırmızı w123'ü görünce üzüldüğümdür.

  onu oradan alacaksın toplayacaksın.
 • 2 sene önce yazın izmir'de gezerken bazı ara sokaklarda, arsalarda bu şekilde terk edilmiş ne arabalar görmüştüm. içim acımıştı resmen. aklımda kalanlardan ilki temizlerine avrupa'da bile deli paralar ödenen citroen ds, ilk kasa volkswagen golf gti, alfa romeo gtv6, muhtelif amerikanlar ve daha bir sürü değerli otomobil ara sokaklarda, boş arsalarda çürümeye terk edilmiş denk gelmişti.