şükela:  tümü | bugün
  • motorlu taşıtlar vergisini kontrol edip, bir kez daha düşünmek, yapılacak en mantıklı hareketlerden bir tanesidir.
  • bakın sadece bir kere yazacağım. zaten sürekli aynı entry yazmak format gereği yasak. bu yüzden iyi okuyun.

kesinlikle 1.2 motor araba almayın. benim ilk arabam olduğu için ve araba kullanma konusunda çok tecrübeli olmadığım için nasılsa fazla hız yapmam, benim için daha iyi diye düşünüp (opel) aldım ben. ilk arabam olacağı için çok araştırdım, çok düşündüm, bir kişi söyledi sadece 1.2 alma diye ama önemsemedim. sözlükte de bir kişi yazmamış ki bilelim. o yüzden siz beni dinleyin 1.2 motor bir araba (otomobil) almayın.

normal yokuşlarda bile 70'i geçemiyorsunuz kesinlikle. üstelik klima çalışınca araba yarı yarıya güç kaybediyor, hızlanmıyor. erkek kısmı acemi de olsa hız yapmak istiyor, hız yapıp 110'u geçerseniz de benzin yetmiyor. bariz yokuşlarda ikiyi geç birinci vitesle bile cikamayıp kaçırma riskin oluşuyor.

bu kıyağımı unutmayın, bakın tavsiye etmiyorum demiyorum, almayın diyorum.

edit: simdi okuyunca sanki hızdan dolayı almayın demiş gibi olmuşum, hayır derdim hız değil. yokuşları araba çıkmıyor. eger ki arka koltukta da 2 kişi varsa nerdeyse namümkün seviyelere geliyor adam aıllı yokuş. normal yokuşlar bile ölüm oluyor. 45-50 derecelik bi yokuşta geri kaçırdım bugun, el freniyle durdum, zor kalktım. almayın abiler. almayın.
  • motor hacmininden ziyade önemli olan beygir başına kaç kg düştüğü ve aracın bunu ne ölçüde yola aktarabildiğidir.

günümüzde turbo beslemeli araçlar bu konuda oldukça başarılıdır. örnek olarak vw'nin tsi motorları düşük hacimde yüksek tork sağladığı için sizi üzmeyecektir.

tabi motor hacmi küçük ama turbo beslemeli diye gidip de 1400kg lik bir araç almayın hüsrana uğrarsınız.
  • benim gibi arabadan anlamayan binlerce insana faydalı olabilecek tavsiyelerdir. bütçem 15/20 bin tl civarı, ford, volksvagen ya da toyota markalarından dizelli olanlarından alabilirim. *
  • ikinci el alin. sifir fiyatlari cok kazik. sisteme hizmet etmeyin. alti ustu araba. sifir olsun hayallerine kapilip para babalarina ugrasarak kazandiginiz paralarinizi teslim etmeyin.
  • almayın. gemicik alın, büyüyüp filo oluyor. sonra gelsin popiş sevgililer.
  • ikinci el olup olmaması önemli değil; aracın, daha önce o markanın yetkili servisinde çalışmış ama sonradan kendi işini kurmuş bir sanayi ustasına gösterilmesi lazım.böyle adamları bulmak zor değil.
    tırdan indirilirken, galeriye sokup çıkarılırken ufak da olsa hasar almış araçları düzeltip müşteriye kakalayan çok yer var.
    zira, ''daha yepyeni araba ne zaman kaza yaptınız?'' sorusuyla karşılaştığınızda şok olabilirsiniz.
  • ilk adım netten buldugunuz aracın plaka nosunu ya da şasi nosunu 5664 e mesaj atarak hasar kaydını sorgulatın, aklınıza yatarsa pazarlık yapın, pesın alıcıyım tık para falan dersenız mutlaka yumusarlar (al-sat cı ya da galerıcı degılse) ikinci adım hangı marka arac alıyorsanız o markanın servısıne goturun ve oradan expertız raporu alın (km sı ıle oynanıp oynanmadıgını en ıyı oradan ogrenebılırsınız, net cevap vermezler ama arac en son ne zamaan servıse gırmıs vesaıreden mantık yuruterek bır yerlere varabılırsınız, expertiz raporu almıcam araba zaten bır yıllık falan dıyorsanız "computer teste" sokun. computer testte plastık parcalarda (bkz: tampon) boya vesaıre varsa onemsemeyın. tavanı keyfe keder boyalı arabalardan uzak durun satamazsınız. almaya karar verdıysenız para teslım ısını kesınlıkle noter satısını aldıktan sonra yapın. parayı teslım ettıgınız adamla, ruhsat sahıbı aynı adam olmayabılır. son olarak: ruhsat uzerındekı şasi no ile arabadaki şasi no tutuyor mu dıye bı kez daha emın olun ve satısı gerceklestırın. bol şans.

imza: iki aracını da internetten almış biri.

edit: plaka no ile sorgu guvenılır degıl. cunku kazalı aracımın plakasını degıstırebılıyorum - sehır vs degıstırdıgımde- ve yenı aldıgım plakayı sorgulattıgımda hıc hasar kaydı gorunmuyor dogal olarak. bu acıktan dolayı sız sız olun şasi no ıle sorgulama yapın
    şasi no tc kımlık no gıbıdır, plaka no ad soyad gıbı, ad soyad bı sekılde degısır ama tc kımlık no stabildir.

hayırlı satıslar
  • 1- aramaya inanması. (bkz: araba alacak olanlara tavsiyeler)
    2- sıfır araç almaması. (bkz: zaten çarpacaksın)
    3- araba kullanmayı çok iyi bilmiyorsa babasıyla yola çıkmaması (bkz: kızına araba sürmeyi öğreten babanın çilesi)
    4- yedek parça fiyatları uygun, tedariği kolay araçlar arasında tercih yapmaya çalışması. (piyasada taksi olarak kullanılan markaların/modellerin parçalarını bakkalda bile bulabilirsin.)
    5- kaportasının orasının burasını boyalı/vuruk/değişmiş olmasına kafayı yormaması (bunu yaparken gidip taklalı arabaya hayvan gibi para ver denmiyor. değerinin altında al, ileride değerinin altında satarsın. sen de çarparsan aracın değeri düşmez böylece. kaporta diyorum ama! direkler, alt takım falan hasarsız olacak...)
    6- küçük motorlu düşük güçte bir araç seçmesi (hem az yakar, bol gezersin hem de hata yapıp fren yerine gaza basarsan kaza riskin düşer)
    7- 7-10 yaş aralığında araç seçmesi (vergisi ucuz, 2-3 yıl sonra geri satarken çook değer kaybetmez)
    8- en az üç farklı "açık oto pazarı"na gidilerek marka model beğenilmesi! (arabaya otur, kalk, sahipleriyle konuş, başka arabalar hakkında fikrin olsun...)
    9- ve en önemlisi; arabayı görsel olarak beğenmesi (sevmediğin arabaya binmiyorsun amk)
  • hic araba almamis biri olarak onemsedigim tavsiyelerdir.

bugune kadar izledigim videolarda hep sunlara dikkat cektiklerini gordum.

1. yedek parca fiyatlari
    2. aracin genel olarak kullanilacagi yol ve yuk durumuna uygun secilmesi.
    3. dogru motor secimi. agresif arac kullanan biriyseniz ve arac yuklu oluyorsa buyuk hacimli motorlar daha tasarruflu oluyormus mesela.
    4. aracin altyapisi. bu altyapinin kronik sorunlarinin olup olmadigi.
    5. ozellikle aile icin aliniyorsa guvenlik testleri ve donanimlari.

ve ogrendigim en onemli sey fiyata gore araba alinmaz. uzaktan ayni gorunen 2 aracin biri 20.000tl daha pahaliysa yuksek ihtimalle size ekstra bisey sunuyordur. ekstra guvenli ekstra denge ekstra saglamlik gibi. o yuzden ihtiyaciniz olani secip paranizi ona gore ayarlayip alin bence.