şükela:  tümü | bugün
 • yagmur yagdıgı zaman devamlı calıp benı deli eden ve asagı ınmeme neden olan ses
 • genellikle "alooo" ve "amanallahyandim" seklinde iki kademesi olan alarmlardir. "alooo" alarmi arabayi soyle bir ellediginizde, yanindan hizli bir araba gectiginde veya kedi ustune tirmanmaya calistigi zaman "dibibibip" seklinde kisa sureli calar ve insani 2. level'dan daha fazla rahatsiz eder ota boka ses cikarip huylandirdigi icin. "amanallahyandim" level'i ise kapi, kaput, bagaj kapisi, benzin $eyi acildiginda ya da aracin icindeki hareket sensoru "olm lan biri dolasiyo burda" sinyali kaptigi zaman faaliyete gecer. onu herkes tanir ve sever.
  (bkz: gece calan araba alarmi) (bkz: oto alarmi) (bkz: sabahin 5inde oten araba alarmi) (bkz: no alarms and no surprises)
 • tokat $ivesiyle* farkli bir anlama da burunebilir:

  - diyelim ehliyet aldin. baban sana araba alar mi?
  - alar be. (alarko)

  (bkz: gures ata sporudur)
 • duyulmadığı taktirde kullanılmasında hiçbir mana olmayan ama nedense özellikle işitme problemi olanlar tarafından tercih edilen şey. "madem yüzme bilmiyordun neden çıktın ağaca" sözü bu alarmların sahipleri için söylenmiş olsa gerek.
 • uykunuzun en tatli zamanini bekleyip doğru anda "dooiiiiiin dooiiğğğn zortt zoortt zooort ciouuuv ciouuvvv düüüt düüt düüt " şeklinde çalmaya başlayan, dinleyicilerde arabaya bir tır tarafından tecavüz ediliyormuş hissini uyandıran mekanizma..
 • arabanın içinde genellikle el freninin altında bulunan radar hedesi, arabanın ön ve arka camlarının vantuz ile çıkartılması* suretiyle içine girmek isteyen kurnaz hırsızlara karşı, camlara kadar arabayı korumakta, ancak, aynı çapta bulunan arabanın alt kısmından öylesine geçen nesneleri* "hırsız var imdat!" şeklinde yorumlaması sonucu vuku bulan istenmeyen hadise.
  bir başka sebep ise, alarm ile senkronize çalışan darbe* hissedicisinin*, arabanın yanından gürültülü ve bol titreşimli* bir nesnenin geçmesi halinde "camımı kırdılar imdat!" şeklinde olayı yorumlamasıdır.
 • bmw, mercedes gibi lüks arabaların, yanından araç sahibi olmayan birisinin geçmesi halinde sözlü* uyarıp, şüpheli şahıs yeterince uzaklaşmadığı takdirde tüm gücüyle* alarm sirenini aktive eden ve aynı zamanda araç sahibinin telsiz anahtarına sinyal göndererek aracıyla ilgilenmesini emreden* akıllı elektronik öttürgeç.
 • nekadar simüle edebilirim bilmiyorumda hani o bissürü farklı tonda çalanlar varya
  piuuupiuuupiuuuu düleetdüleet vanvanvan uvaaaauvaaaa uvaaaa naa naa naa ...
  diye işte bu insanlar arabalarını korusunlar diye yapılmış icadın bu opsiyonunu keşfedene 1
  bu opsiyonu üstüne kuş sıçsa çalışmasını sağlıycak kadar hassas hale getirenede 2
 • sese, darbeye ve harekete duyarlı olarak üç çeşidi vardır.ilk iki çeşidin de sensörleri "hassaslık ayarı" adı verilen sistemi bünyesinde barındırır, dolayısı ile aracın altından veya üstünden geçen kedi, cama sıçan kuş,
  dibinde osuran eşek, göğü delen şimşek/yıldırım, bardaktan boşanırcasına yağan yağmur gibi durumlardan etkilenmemesi ayarlama yapıldığında sağlanabilir.ancak alarmları araba üzerine monte eden servis veya tamirciler, sattıkları ürünün ne olduğunu bilmedikleri için bu ayarları bilmezler ve yapmazlar, ayrıca ucuz alarm sistemlerinin veya sonradan takılan sistemlerin "hassaslık ayarı" olmayabilir.