şükela:  tümü | bugün
  • biz 4 kardeşiz ve küçükken bırakın arabayı bisikletimiz bile olmadı. şu an 4 kardeş olarak hepimizin birer tane arabası var. evli olan kardeşlerimde araba sayısı iki. siyasetten bağımsız alım gücümüzün eskiye nazaran çok daha iyi olduğu düşünüyorum.

edit: unutmuşum 1 tane de trabzon’da var. annem babam yaşlı olduğu için kullanamıyor. biz bazen uçakla memlekete gidiyoruz. memlekette arabasız kalmama adına aldık. lüks bir şey değil, auris.
  • sokağa bakınca çok kolay anlaşılabilen hede. hatta bazen trafikteyken bu araba yoğunluğuna bakarak "ulan bu yaşta bende bile araba varsa tabi başkaları da rahatça alabilir" diyorum.
  • kolay ama zannettiğiniz kadar değil. çevremizdeki bütün ülkelerde kişi başına düşen oto sayısı en düşük ülke türkiye'dır.
    basit bir google araması ile bulabilirsiniz.
  • alım gücünün artması değil kredi piyasasının değişmesi nedeniyle olanlar. eskiden harcanabilir gelirini harcıyordun ama şimdi ömür boyu gelirini harcıyorsun, bütçeni aşarak. bütçe açığını da krediyle kapatıyorsun. aynı devletler gibi.

“eskiden arabamız yoktu ama bankaya borcumuz da yoktu, şimdi arabamız evimiz var ama ömür boyunca sürecek kredilerimiz de var” dersen olur ama bak.
  • araba almak değil de lüks araba almak ciddi kolay yollarda giderken ciddi manada şaşırıyorum ben, ortalama 300 bin bandında araç dolu yollar, bir gariplik var ama belki de bende var bu, anlayamıyorum.
  • insanlar çocuğum aç diyerek kendini yakıyor, millet hala saç tarıyor.
    (bkz: 7 şubat 2020 hatay’da vatandaşın kendini yakması)
  • madem bu iş bu kadar kolay neden 10 milyon kişi toplu taşıma araçlarında sürünüyor?
  • aynı ekonomi dahisi krizin de bittiğini iddia ediyor. o nedenle hiç gelip mantıklı yorum yapma, cevap verme derdine düşmeyiniz.
  • kolaylaşmasın mı bi de? 130 yıl önce icat edilen bir araç ve seri üretim robotik kullanım vs gibi üretim kolaylıkları sonucunda üretim sayısı aşırı fazla olduğıu için fiyatı düşer tabi ki. hayır bi de daha mı pahalı olsun. kaldıki 1e gelen arabayı 3e alıyoruz ötv ve kdv sağolsun.

edit: türkiye için konuşacak olursak sokaklardaki araba fazlalığı nüfusla alakalı bir durumdur. türkiye'de 100 kişiye düşen otomobil sayısı 14 iken ab'de ise 51'dir.

link