şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ev bir barınak olurken insana ve yüzyıllardır bir ihtiyaç iken, araba son yüzyılda ortaya çıkmış, bir ihtiyaç gibi gösterilen, ama endüstriyel üretime geçilmesine, yani maliyetleri alabildiğine düşmesine rağmen hiç de öyle ucuza gitmeyen, daha da ötesi, insanı hareketsizleştiren bir ürün olmasından ötürüdür.

  arabayı alır kapının önüne çekersin; sonra her yere arabayla gidersin. sonra hareketsizleşmekten ötürü yazılacak spor salonu ararsın. gerçi o da şekil yapmak içindir; sağlıklı olmak için değil. doğadaki tüm canlılar, insan dahil, doğayla içiçe oldukları ve onunla mücadele* ettikleri sürece hayattalar. ama adam, bunları sıradan hayatı içinde yapınca amele oldum sanıyor. sonra caka satmak için dağcılık filan yapıyor. ulan dağcılık programına yazılmak nedir?! her şey bu hayatın koşuşturmacası içinde, mücadelesi içinde yok mu zaten?!

  insanların her şeyi terk edip, sonra bunları paket paket geri almaya çalışmalarına çok şaşırıyorum. aşkı bile terk edip, sinemalardan bakıyorlar. doğrusu benim ne o görsel hizmetlere, ne de araba gibi şeylere ihtiyacım var. ben her şeyin hayatın içinde zaten kendiliğinden var olduğuna inanıyorum. uydurulmuş işlere ihtiyacım yok. eğer bir dağa çıkmak bir ortak çalışma gerektiriyor ise dağcılık programı oluşturmaya eyvallah; uzak bir yere gitmeyi kısa sürede gerçekleştirmek istiyorsak ortak bir taşıtı kullanmaya amenna; ama onun dışında kişinin özel zevki için aylarını feda edip bir araba alması mantıklı değil.
 • dogayla icice olmak icin arabayi reddettigi kadar hayatimizdaki cogu elektronik aletleri de reddedip reddetmedigini merak ettigim kisinin beyani. zira hepsi hayatimizi kolaylastiran objeler.

  buyuksehirler moderniteyi dayattigi kadar, zaman mefhumunu iyi yonetme sorunsalini ortaya cikardi. zira hayatin akisi cok hizli. insanlar daima bir yerlere yetisme derdinde. hal böyleyken bazi hayati kolaylastiran, zaman kazandiran araclara ihtiyacimizin oldugu kanaatindeyim. park sorunu en önemli handikapi olsa bile araba, lüks bile olmayan bir zorunluluk adeta. tabi buyuksehirde yasamak zorunlulugun var ise. yoksa bir ucundan diger ucu 3km olan ufacik bir sahil kasabasinda arabaya ihtiyacin yok elbet.
 • doğru bir önerme gibi geliyor şahsıma. çevremde hali vakti yerinde birçok insan artık 0 araba almak yerine araba kiralama yöntemini tercih ediyor. herif kiralıyor mis gibi son model arabayı, ne bakım derdi var, ne vizesi. ıvırıyla zıvırıyla uğraşmıyor. canı sıkıldığında başka araca geçiyor. bence de bu daha mantıklı gibi.
 • eğer imkanı var ve almayan birisi varsa gerizekalıdır, yahu süslü cümlelerle ne güzel yazıyosunuz.

  hiç kucağınızda 6 aylık bebekle 3 araç değiştirip bir yerlere gittiniz mi siz? hani atıyorum şişli'den kalktın üsküdara gidicen ve kucağında bir bebek var. ( bende var) kapı önünde bebek koltuğu içinde olan aracınlamı gitmek isterdin? yoksa otobüs, minibüs, metrobüsle sürüne sürüne mi?

  şimdi eğer işkence çekmek sizin için zevk ise elbette araç almayın. ama alabiliyor durumda almıyosanız sıkıntınız var sizin arkadaş kusura bakmayın.
 • destekliyorum kardeşim...
  araba almayın... arkada boş yerler var...
  ilerleyelim arkadaşlar...
 • gayet de mantıklı olan eylemdir. evladım siz bir evlenip çocuk yapın bakalım göreceğiz o çocukla bir yerlere arabasız nasıl gideceksiniz. sürünürsünüz resmen.

  sanki toplu taşıma sistemi muazzam olan bi şehirde yaşıyoruz da biz kullanmak istemiyoruz.
 • türkiye'nin şartları göz önünde bulundurulursa doğru olan önerme.
  döviz kuru farkları, vergiler, bakım ve yakıt masrafları derken çok önemli bir para ediyor toplamda.
  ben de bunun yerine katamaster'ın belirttiği gibi gerektiğinde kiralama yönteminin hem daha mantıklı hem de daha ekonomik olduğunu düşünüyorum. tabi ben hafta içi çalışıyorum ve iş yerime toplu taşıma ile rahatça ulaşabiliyorum. sırf hafta sonu canım isterse kullanacağım diye niye onca para verdiğim ve yıl boyu vergisi, bakımı, vs. sebebiyle vermeye devam edeceğim bir alet kapıda yatsın ki? kiralarım ihtiyacım kadar günlüğüne arabayı, kullanır, teslim ederim.
 • 2. çocuğu yolda olan ve 25 km uzakta çalışan bir insan olarak söylüyorum, arabasız şu anda nasıl yaşayabilirim, en ufak bir fikrim yok. o yüzden araba almak çok mantıklı.

  ancak, %100 vergi uygulanan ve galeriden çıktığı anda değer kaybeden bir mal varlığı olduğu göz önünde bulundurulursa, benzin + servis bakım + vergisi derken hiç de mantıklı bir yatırım olmadığı fikrine katılıyorum.
 • istanbul gibi berbat bir toplu taşıma sistemine sahip bir şehirde yaşıyorsanız geçersiz bir önermedir. araç sahibi olmak, istanbul'da "daha insancıl" bir şekilde ulaşım sağlamak için zorunluluktur.