şükela:  tümü | bugün
 • türkiyede son beş altı yıllık zaman diliminde otomobil fiyatlarında görülen seyirdir.

  türkiye de son yıllarda otomobil fiyatlarında ciddi bir artış yaşanmamıştır. hatırlarsanız doksanlı yıllarda veya daha eskilerde otomobil almak zordu ve aldığınız arabayı birkaç sene sonra aldığınız fiyatın üzerine rahatça satabilirdiniz. bir nevi yatırım aracıydı otomobil. ancak 2003-2004 lü yıllardan itibaren otomobil fiyatları eskisi gibi artmamaya başladı. 2004 yılında hurda indirimi denen bir uygulama geldi. araçlar iyice ucuzladı. millet hurda indiriminden sonra otomobil fiyatlarının tekrar eskisi gibi yükseleceği beklentisiyle indirime büyük rağbet gösterdi. sıfır km otomobil satışları patladı. falandı filandı derken 2004 yılından beri otomobil fiyatlarında yerli olsun yabancı olsun ciddi bir artışın olmadığı görülebilir. dolayısıyla otomobil satışları da aynı paralelde ve eski dönemlere oranla ciddi artışlarla yılda ortalama 500binli rakamlara ulaşmıştır.

  ancak tarihin cilvesi midir bilinmez yine aynı dönemde benzin, motorin, lpg gibi akaryakıt fiyatlarında ciddi artışlar yaşanmıştır. bu artışların önemli bir kısmı vergi düzenlemeleri üzerinden olmuştur. ve bu sayede devletimizin kasası epeyce para görmüştür.

  öte yandan otomobilciler (ithalatçılar, distribütorler, üreticiler) de tabii ki bu durumdan oldukça memnundurlar. verdikleri garantilerle servise bağladıkları yeni araç sahiplerine en güzel satış sonrası hizmetleri vererek hem istihdam yaratıyorlar, hem kazanıyorlar hem de otomobil sahiplerini memnun ediyorlar. ancak kötü bir huyları vardır; otomobil satışlarında düşüş eğilimi baş gösterdiğinde bu arkadaşlar hemen devreye girerek konuyu hükümetimizin dikkatine sunmakta hükümetimiz de hurda indirimi, ötv indirimi gibi bir takım teşviklerle olaya anında müdahale ederek sorunu çözmektedir. böylece hem halkımızdaki, hem otomobilcilerdeki hem de hükümetimizdeki memnuniyet hali devam etmektedir.

  otomobil satışlarının artmasından akaryakıt dağıtım şirketleri de oldukça memnundur. zaten bu memnuniyetlerini çeşitli promosyonlarla her vesile göstermektedirler. hatta bazıları ferrari yakıtı nı bile halkımızın hizmetine sunmuştur.

  otomobil satışlarının artması bankaları da oldukça memnun etmiştir. taşıt kredilerinde patlama yaşanmış, verdikleri bu krediler sayesinde bankalarımız kar rekorları ile dolu bilançolar açıklamışlardır. ancak yine de tedbiri elden bırakmayarak kriz önlemleri kapsamında personel çıkaran bankalar olmuştur ama bunlar münferit vakadır.

  otomobil satışlarının artması değnekçileri de memnun etmiştir. her ne kadar bu arkadaşlar genelde kayıt dışı ekonominin bir parçası olsalarda önemli değildir; onlar da insandır, bakacak aileleri vardır.

  görüldüğü üzere otomobil fiyatlarında artık ciddi artışların yaşanmaması herkesi memnun etmektedir; ülkem adına son yıllarda yaşanan tam bir win-win durumudur.
 • aman aman da buyuk bir olay degildir. otomobil fiyatini doviz kuru belirler. 2001'den once kur her sene 2'ye katlaniyordu; araba fiyatlari da oyle. son 5-6 yildir kurlar belirli bantta kaliyor; araba fiyatlari (ve diger tum ithal agirlikli urunlerin fiyatlari) da oyle.

  enerji fiyatlari ise fazla hareket etmeyen kurlara ragmen yukseliyor cunku hem dunyada enerji artik daha pahali; hem de uzerine eklenen vergiler daha fazla.
 • elektronik eşya fiyatlarının son yıllarda doviz kuruna paralel seyrine bakıldığında pek de önemli sayılmayabilir. çünkü elektronik eşyaların fiyatları sürekli düşmektedir. aldığınız bir cep telefonunu altı ay sonra yarı fiyatına mağazada görebilirsiniz.

  öte yandan insanın aklına bu döviz kuruna ne oldu da artık artmıyor hatta düşüyor sorusunu da getiren bir durumdur.

  (bkz: bir açık pazar olarak gelişmekte olan ülkeler)
 • hangi arabadan bahsedildiğine bağlı. 1970küsür model anadoldan filan bahsediliyorsa fiyatı düşmüş bile olabilir. çıplak fiyatı 35000 tl olan sıfır bir arabanın anahtar teslim fiyatı 80000 tl! her sene zebil gibi sıfır araba satıldığı düşünülürse... her şeyin iki katından fazla vergi alan devlet hala şahlanamadı ya ben ona yanıyorum.
 • dövizin seyrine bakıldığında normaldir.

  yine ithal ağırlıklı ürünler olan elektronik eşya fiyatlarıyla karşılaştırmamak lazım tabi ki. bugün aldığınız cep telefonunun 6 ay sonra yarı fiyata satılmasının sebebi 6 ay içinde o cep telefonunun üzerine aynı segmentte 3 yeni model daha çıkmış olmasıdır. aldığınız cep telefonunun teknolojisinin artık eski olmasıdır kısaca. ki bu da üretici/dağıtıcı ve son kullanıcı açısından incelendiğinde win-win den ziyade win-yine bize kaçtı durumudur.
 • ötv ve faiz oranlarının artmasıyla oluşan durum.

  http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/25750376.asp

  bakalım bu sene daha neler zam gelecek ve olan dar gelirliye olacak.