şükela:  tümü | bugün
 • doğu-batı yönünde seyahat edilecekse, seyahate sabah başlandığında muhtemelen, öğleden sonrası güneşi suratınıza vurmaya başlamadan önce gideceğiniz yere varmış olursunuz.

  batıdan doğuya doğru seyahat edilecekse, yola öğleden sonra çıkılmalı ki sabah güneşi suratınıza vurmamış olur.
 • tirpododa pipet bulundurun.

  bi şeyler içerken çok kolaylık oluyor.
 • sinyal verin arkadaşlar, şerit değiştirirken, kavşaklara girerken, herhangi bir şekilde sağa sola hareket edecekseniz sinyal verin.

  hemen direksiyonun solunda bir kol var, kullanması çok kolay, dokunuyorsun yanıveriyor, benzin mazot yakmaz, akmaz kokmaz. sinyal vermekten korkmayın.

  sinyal verin.

  sinyal önemli.

  bir de açık havada ön-arka sis farını yakıp milletin gözünü s.kmeyin, akıllı olun.
 • lastik basınçlarını* kontrol edin. aracın yerle tek bağlantısı avuç içi kadar lastik alanı, belki de en önemli şeyin lastik olduğunu unutmayın.

  motor ve hidrolik sıvılarını* kontrol edin, eksik varsa akaryakıt istasyonunda tamamlatın.

  ha bir de özellikle gece yolculuklarında merceksiz xenon, ayarsız far asla ve asla kullanmayın. karşıdaki sürücüyü gerçek anlamda geçici kör ediyorsunuz. sülalenize soyunuza sopunuza bu kötülüğü yapmayın.
 • şehir içinde kullanmaktan daha kolay olan iş. çünkü istanbul gibi bir yerde yaşıyorsanız ne dediğimi anlamışsınızdır. yinede ilk kez çıkacaksanız, orta şerit içinde kullanın. yavaş gidicem diye sağ şeride girip tırcılardan, kamyonculardan küfür yemeyin. mümkün olduğunca ideal hızda orta şeritte devam edin.
  sol şeride girmeden öncede mutlaka sinyal verin ve hızınızı ayarlayıp girin, arkadan gelen aracın hızlı geldiğini hesap edemezseniz arkadan size geçirmiş olur. o yüzden yavaş hızla sol şeride girmemeye özen gösterin.

  bunlar herkesin bildiği şeyler aslında ama bu gözler neler neler gördüğü için yazma gereği duydum.

  keyifli sürüşler.
 • hiçbir arabayla sollama yarışına girmeyin, kimin içinden nasıl bir manyak çıkacağı belli olmaz, uzun yolda düşman kazanmayın.

  yola uykulu çıkmayın, uykunuzu getirecek şekilde müzik dinlemeyin, havasız kalmayın. uykunuz gelirse de uygun bir cebe çekip uyuyun, uykunuzu alıp devam edin.

  öncesinde güzel birkaç cd alın, farklı tarzlarda olsun, radyo uzun yollarda çekmez genelde.

  yanınıza termosta çay alın, arada manzaralı yerlerde mola verin, için.

  uzun yol için yeterli olduğunuzdan emin olun (sürüş deneyimi, yaş, refleks, görme kabiliyeti). yeterli değilseniz farklı bir ulaşım aracı bulun.
 • sadece uzun yolda değil, normal trafikte de dikkat etmeniz gereken bir kural. arkadaşlar kesinlikle bir diğer aracın sağ veya sol, arka veya ön çaprazında uzun süre gitmeyin. zira kör noktaya gelmeniz, uzun süre öyle devam etmeniz durumunda, sizin veya diğer sürücünün bunu unutup, aniden üzerinize kırmasına neden olabilir. bu durum şehir içinde yüksek olmayan süratlerde sadece maddi kayıp yaratabilir, ancak uzun yollarda, daha yüksek süratlerde, takla atmanıza vs. sebep olabilir.

  zira başıma geldi, bugün buradan yazıyorsam, esp'yi icat eden şahsın sayesindedir. yoksa takla atmam işten bile değildi.
 • uzun yoldan kasıt, eskişehir-ankara arası ise, o uzun yol degil bro...
  bak eğer benim gibi 3500 km yola çıkacak ve 5 ülke değiştireceksen;
  -ilk kural uykusuz yola çıkma, yolda sızana
  kadar araç kullanma.
  - hesaplı ve yol üzerindeki ülkelerde çalışacak bir sim kart.
  -visa veya mastercard ( yoksa kur farkından fena kitlerler)
  -mümkün olduğunca az bagaj. ( hele stepne alttan sarkaçlı değil ise çok çok az)
  -yol üzerinde otel rezervasyonları.
  -ve yol üzerinde görülmeye değer noktaları tespit edip uğrayarak devam edin.
  -son olarak küçük çocuk/bebek yoksa yemek falan doldurmayın arabaya zira heryer restaurant dolu. iki dakika çıkın otobandan amk.
 • tadını çıkararak rahat rahat sürün. mola için şehir merkezlerinde ki lokantaları tercih edin, yolda satılanı yemeyin.
 • arabanız yere yakın bir araba ise gece milletin kısalarından bile kör olursunuz. ya yüksek bir araca binin ya da gündüz yolculuk edin.