şükela:  tümü | bugün
 • onunu gormektense, cevredeki karı kıza atılan tafranın daha muhim oldugunu dusunen bir takım sahsiyetlerin, surucu koltugunu yatabildigi kadar geriye yatırarak yapmaya calıstıgı eyleme verilen genel ad.
 • ilk zamanlar evden gizli alindigindaki hazzi bir cok seyin saglayamayacagi eylem...
  birde vakit geceyse arabada kankiler doluşmuşsa herifler bagirip duruyosa muzik aciksa beyaz giymisseniz, camlarda aciksa sşigarada iciyosaniz kazanin geliyorum demesine yol acan eylem.
 • iyi bir kasetle uzun yola cikiliyorsa harika olabilen eylem
 • (bkz: demir bukey)
 • insan türünün öğrenmeye kabiliyeti olanları tarafından yapıldığında bir anlam ve fayda ifade ederek, kişi, toplum ve ihtiyaçlar bütünü içersinde en fazla faydayı sağlamaya yönelik, her daim bilinçli yapılması mecburi olan bir eylem adı. günümüz büyük şehirlerinde yaşam alanı bularak gelişip serpilen bir takım kişiler** yapılan tüm eğitim seferberliklerine rağmen bazı olayları bir türlü kavrayamamakta ve öğrenememektedir. bu türün belirgin özelliği trafik ışıkları hakkında hayatlarının hiçbir evresinde herhangi bir bilinç geliştirememiş olmaları ve aynı hatayı sürekli yapmalarıdır. örnek vermek gerekirse x* isimli şahıs arabası ile şehir merkezine doğru yol almaktadır. şehirde yaşayan tüm insan evlatları bilir ki merkeze yaklaşıldıkça trafik ışıkları sayısal olarak artış göstermekte ve o şehirde yeşil dalga uygulaması yok ise artan oranda bekleme süreleri ortaya çıkmaktadır. bu somut gerçeğe rağmen x isimli eleman sürekli olarak selektör yaparak, ısrarla önündeki aracı sollamaya çalışmaktadır. bu gayreti sayesinde kısa mesafeler arasında 100 - 120 km. gibi anormal süratlere ulaşmakta, muhteşem bir performans ile tüm trafiğin altını üstüne getirmektedir. ama sonuçta ne yaparsa yapsın arkasından sakin sakin* 40 km. süratle gelen y isimli eleman tarafından sürekli olarak geçilmektedir.
 • "araba kullanma" eylemini öğrenme aşaması mutlaka önce trafiğe kapalı boş bir alanda çalışılmalı..
  köy yolu, kumsal, boş arazi ideal çalışma ortamlarına örnek olarak verilebilir.
 • genellikle ehliyet alındıktan sonra öğrenilen şey.
  (bkz: ehliyet sınavı)
 • düz vites bi arabayı istanbul trafiğinde 8-10 yıl civarı hakkını vererek kullanan aklı başında bi adamın*, heryerde alnının akıyla gerçekleştirebileceğini düşündüğüm eylem.
 • şehir yaşamından, stresten, kötülükten sıkılan kişinin, yalnız kalabileceği; adrenalin oranını arttırabileceği, bağıra çağıra şarkılar söyleyebileceği, doğayı inceleyebileceği, hiç kimsenin gitmediği yerlere gidip, hiç yapılmamışları yapabileceği aktivite. kullanılan arabadan bağımsız olarak mutlu olunabilir.