• asla yapılmaması gereken eylem.

motor yıkatma işlemi yapacak olanlar asla yeltenmesin diye anlatıyorum olanları.

akşam 18:00'da yarın sabah gelecek olan müşteri temiz görsün diye aracımın motorunu yıkattım. motor çok pis olduğu için (kaportada motor kısmı kirlenmiş epey) yıkatayım temiz görsünler dedim. 18:30'dan beri aracım berbat bir şekilde çalışıyor. pat pat ses yapıp benzin/gaz kokusu çıkıyor arabadan. gücü düştü iyice. sarsıntı yapıp duruyor seyir halinde. pazar günü olduğu için tamirciler kapalı. şehir dışındaki tamircimi aradım ve bobinleri nasıl sökeceğimi ve altını hava ile nasıl kurutacağımı anlattı. açtım kurttum anlattığı şekilde. araçtan gelen pat pat sesler gitti. ama kırmızı ışıklarda durup yeniden harekete geçince bir sarsıntı var hâlâ. tamircimi yeniden aradım ve ne kadar hava sıksan da nemli kalmıştır, bir müddet çalıştıktan sonra geçer sarsıntı dedi. gecenin köründe başka bir ustaya gösterdim o da kontrol edip aynısını söyledi. 80 km yol yaptım kurusun diye hâlâ aynı. sabah şehir dışından bakmaya gelecekler ve şu an yola çıktılar. allah sonumu hayır etsin. şu lanet arabadan bir hayır görmedim. umarım yarın problem çıkmaz.

özetle; asla yıkatmayın araç motorunu. asla. bakın asla.
  • otomobilden, motordan, mekanikten, teknikten anlamayanların kandırılıp paralarının alınması üzerine sistematiği oturtulmuş gereksiz eylem.
  • son derece gereksiz olduğunu öğrendiğim eylemdir.

bırakın pis kalsın zaten göz önünde olan bir kısım değil, hangi dangalağın icadıysa motor kısmına fıskiyeli su tutuluyor elektronik parçaların , beynin vs zarar görmesine sebep oluyor.

en tehlikelisi geliyor, eğer motor sıcak ise ve tutulan su soğuk ise motor bloğu çatlayabiliyor. (bkz: motor bloğu çatlağı)

eğer bu temizlikse sıçayım böyle temizlik anlayışına.

yıkamayın yıkatmayın....
  • motor yıkama konusunda asıl problem motor bloğunu çatlatmak değil,kaputun altındaki dünya kadar elektronik aksamın su ile teması ile oluşabilecek olası sıkıntılardır ki bu sıkıntıları bertaraf etmek çok yüksek meblağlar gerektirebilir. yoksa siz bugün bu işi yapan hangi mekana giderseniz gidin, zaten motor soğumadan işleme geçmezler.
    basınçlı su ile temizletmek bir yerine bir sünger ve wd-40 kullanarak kendi temizliğinizi kendiniz yapabilirsiniz. temizlemek istediğiniz yüzeye wd-40'ı sıkın ve sünger ile silin pırıl pırıl olacaktır. yine bu temizlik sırasında motorun soğuk olmasına dikkat edin ki kendi kendinizi yakmayın.
    edit: wd-40 sonrası temizlediğiniz yüzeyin çabuk tozlanacağını da belirteyim. wd-40 tozu çekiyor, sık sık uğraşmanız gerekebilir. bir arkadaş wd-40'ın da iletken olduğu yönünde haklı olarak mesaj attı ekleyeyim, basınç olmadıkça sıvılar sıkıntılı elektronik aksama kolay kolay ulaşamıyor, malzemenin az miktarı bile işi görmeye yetiyor. öyleki kışın nem ve hareket halinde tekerleklerden sıçrayan su bile iş görmeye yetecek miktardan fazladır. dolayısı ile arabın yağı bol bulduğu gibi wd-40'ı boca etmemekte ve elektronik aksama çok yaklaşmamakta yine de fayda var.
  • daha önce yıkatmış biri olarak asla tavsiye etmiyorum. hıyartolar aracın kablolarına zarar verdiler. pis kalsın daha iyidir.
  • doğru yapıldığı zaman bir zararı olmayan eylem. temiz görünmesi dışında motorun yağ kaçağı var mı yok mu? görebilirsiniz bu açıdan faydalıdır.

ayrıca motor yıkama foşur foşur su ve köpük ile yapılan bir işlem değildir, yanlış işlem yaptırmayın diye proseslerini yazıyorum;

motorun soğumuş olması gerekir,
    motorda eğer beyin, sensörler, tesisat kabloları, açık hava filtresi gibi yerler açıktaysa bir naylon ile güzelce yalıtılır,
    motora özel yağ çözücü kimyasal doğru şekilde uygulanır,
    yarım saat civarında beklenir,
    detay fırçası ile motor özenle fırçalanır,
    çok basınçlı olmayan su ile köpük ve kir arıtılır,
    elektronik kısımlar nemli bez ile silinir,
    hava tabancası ile fazla su tamamen atılır,
    tam kuruma için 3 saat marşa basılmadan bekletilir,
    su ittirici özelliği olan özel yağlayıcı spreyler ile açıkta olan mekanik parçalara uygulama yapılır.
    daha sonrasında belirli periyotlarda uygulayacağınız kuru motor temizleyici köpük spreyler ile temiz kalması sağlanır.

sonrasında tertemiz motoru çalıştırabilirsiniz ve bir zararı olmaz. öyle harala gürele motor yıkatırsanız farklı sebeplerle aleti kucağınıza alma ihtimali vardır.

edit: eğer kendiniz bu işten hiç anlamıyorsanız, yıkamacınız profesyonel değilse, başında duracak vaktiniz yoksa sığır gibi su sıktırmayın motorunuza, bırakın kirli kalsın. yan gelir kaynağı oto yıkama ve araç servisi olan birisi olarak söylüyorum.
  • cam suyunu bile başkasına koyduranlari ilgilendirmeyen konu başlığı.
  • üzerinde kocaman su tutmayın işareti var yine de siz bilirsiniz
  • yıkatmak yerine çeşitli markaların motor temizlemek için ürettiği , uçucu gaz ve ciladan oluşan spreyleri kullanmak gerekir.
  • yeni nesil modern araçlarda profesyonel dışı yapıldığında arabanın beynini elinize almanıza sebebiyet verecek olay. çok dikkatli olunmalı.
hesabın var mı? giriş yap