• bir insan sabahin 8inde ter kokabilir mi ya? hadi aksami anlarim, gunun yorgunlugu, yapilan ise gore kabul edilebilir ama sabahin 8i ya. napiyosunuz 10km kosup sonra mi biniyosunuz metroya. su mu yok evinizde niye yikanmiyorsunuz. korkmayin erimezsiniz aq.
  • binlerce sebebim varken hala araba alacak maddi gücümün olmaması üzücüdür sözlükcü kardeşlerim. yazar abilerim ablalarim kardeslerim dua edin de araba alayım çileden kurtulayim. sebepler şöyle ki ;

- başlıca sebep , bahcesehir-başakşehir-ikitelli cevresinde yani istanbul merkezine 30-40-50 km ötede herkesin araba kullandığı ama benim otobüsle ulaşım sağladığım bir semtte oturuyorum ve ulaşımım saat 11:30 dan sonra imkansızdan daha imkansız.

- mimarlık fakültesinde okuduğum için yoğun proje gecelerinde okuldan 2-3 gibi çıkarım. o saatte okuldan eve dönmek için taksi 75 , uber 55 tutuyor. yani her gün veremediğim icin o parayi okulda sandalyeleri birleştirip yatarim genelde.

- haftasonları ailem evde kalmayı severken ben evde 1 dakika gecirsem zindan olur bana duvarlar üstüme gelir evde duramayan biriyim , 5 km ağacların olduğu yere yada deniz kenarı veya bi yere gitmek isterim ama otobüsle en az 60 dk gözden çıkarilmasi gerek.

- annem yada babannem veya ailemde ihtiyacımın olduğunda koşmam gereken bireyler olduğunda onlari bi yerden alıp bir yere götürmem gerekiyor. bunun icin genelde otobüsle gidip geliyorum o yüzden günde 4 saat genelde cöp cünkü uzakta oturuyorum.

-final haftalarında ders calisirken okulda uyumak yerine arabada uyumak

-alışverişe gidileceğinde arabayla gitmek

-haftasonu arkadaşlarımla yazlığa gitmek istediğimde 303 silivri otobüslerine kalmamak

-gecenin köründe eve sağ sağlim dönebilmek

- arkadaşlarımla buluşmalara geç kalmamak

-artık metrobüse binerken ağlayacak duruma gelmek

daha sayarim
  • otobüste, minibüste, takside paranla rezil olmak başta gelir. "size minnet etmeyeceğim orospu çocukları" diye araba almaya yemin edilir. türk lirasının mevcut alım gücü ve yüksek vergiler yüzünden başı alınır.
  • toplu taşıma kullanmanın insanı son derece değersiz hissettirmesi
  • yazın şu sıcağın gelmeye başladığı günlerde toplu taşımadaki leşlik,ter kokuları ve arabanda sınırsız klima açma açma özgürlüğü,kışın da soğuktan izole olarak evine ve işine ulaşmak.maddiyata vurduğun zaman aşırı lüks kaçtığını da düşünmüyorum.istanbulda ayda 205 lira yola veriyorsunuz.yani artık toplu taşıma da ucuz değil.geçen yıl döviz artışları olmadan arabayı almıştım,bugün fahiş fiyat artışlarına bakarsak kesinlikle güç yetmezdi,hiç pişman değilim.
  • çocuklarla birlikte hayatı kolaylaştırmak, hareket esnekliği sağlamak en büyük nedendi. bebeğimi emzirmek için işten eve araçla gelmem 10 dakika, toplu ulaşımla gelmem neredeyse 45 dakika alıyordu. bu noktada hayatımı kolaylaştırıp, zamandan kazandırdığı için araba edinip onunla gidip gelmeyi tercih ettim. şimdilerde çocukları okula bırakıp, okuldan almak için elzem. onun dışında tek başıma hareket ederken, şehir trafiğine dalıp, trafikte telef olmak ve park yeri aramak yerine daha çok metroyu kullanmayı tercih ediyorum. metrodan inincede özüme dönüp heryere yürüyorum.
  • metrolardaki dayatma yoluyla müzik yapan tipler: sokak müziği ile para kazanan insanlarla kendilerini bir tutuyorlar. sokak müziğinden rahatsız oluyorsan yanından geçer gidersin. bu şahıslar iş çıkışı demeden etmeden 10 metrekarelik vagonda bağırarak şarkı söylemeyi sanat sanıyorlar. bir de el kadar çocuğu blok flütle metrolara salan bir güruh var, onlara hiç girmiyorum.

ankara'daki ulaşım ağının eksikliği: yenimahalleyi eskişehir yoluna bağlayan, anadolu bulvarından geçen bir tane otobüs yok. kızılay'dan u yapmak zorundasınız. arabayla 15 dakikalık yolu 1 saatte anca alıyorsunuz.

fiyatlar: tam bilet 2.50tl ne lan? arabayla günde 20km gidip gelsem 100kmsi 5 litreden benzin yakan araç 1 litre benzin yakar. o da 6 lira eder. metroya git gel toplam 5 lira veriyoruz.
  • hayat çok kısa , zaman çok kıymetli.
    tek sebebim yerine göre zamanı verimli kullanabilmek .
    havalimanı vergileri ve işletme maliyetleri makul olsa sırf bu nedenle uçak da alırım .
  • beyoğlunda oturuyorum. beşiktaş'a gitmek istesem iki otobüs ve taksiye binmem gerek. yani bir sebebi yok bir kaç sebebi var. tabi trafiğe çıkmadan yol durumuna bakıp çıkmakta fayda var yoksa araba eziyet olur insana. yoğun saatlerde çıkmadıktan sonra istanbulda arabasızlık cidden zor.
hesabın var mı? giriş yap