şükela:  tümü | bugün
 • benzin fiyatlarını düşündükçe iliklerime kadar titrememe neden olan korku.
 • kaza yapan şahsın bir süre yaşayabileceği his.
  (bkz: kendinden bilmek)
 • bunu diyenler trafigi genelde istanbul'da gibi dusunenlerdir. gidin ic anadolu'nun kus ucmaz kervan gecmez sehirlerine, araba surmekten korkmayi birak, surekli araba surmek istersiniz o rahatlikta.
 • henüz arabam olmasada yakın zamanda araba almayı planladığımdan benimde duyduğum korku. ulan hem araba alıyosun dünya para verip, devlet babaya bir güzel motorlu taşıtlar vergini tosluyorsun hemde korkuyorsun, olacak iş mi? valla oluyor.

  ehliyet kursu dışında sadece bir iki defa biraderin arabayı 300-500 metre götürmüşlüğüm var. neden böyle oluyor derseniz arabasız bir memur çocuğu olarak büyüme, ana-baba-abi üçlüsünün aman dikkat, aman etme, sen yapamazsın demelerinden bunlar hep, evet biliyorum.
 • 20 küsür seneden beri araç kullanan biri olarak faydalı olduğunu düşündüğüm olay. hele ki bizim gibi trafik kazası ve ölüm oranı çok yüksek olan bir ülkede. neticede korkmak akıllı insanlara özgüdür.

  (bkz: cesaret cehaletten gelir)
 • eğer bir sene içerisinde 7 tane arkadaşınızı ayrı ayrı trafik kazalarında kaybettiyseniz değil sürmek binmeye, hatta görmeye bile cesaret edemiyorsunuz.
  ha bi de bu kadar ehliyetin havadan dağıtıldığı bir ülkede ,ki bu sonuca kaza oranlarından varıyoruz, cidden cesaret işi.
 • türkiye sınırları için konuşursak muhtemelen dar gelirli aileden gelmenin verdiği dezavantajlardan biridir. normalde bu tip ailelerde eldeki arabaya ilk defa sürüş tecrübesi yaşayacak çocuktan daha fazla değer biçilir. vuracaksın, sen bilmezsin daha, diyerek beyni ele geçirilmiş çocuk, ilk stoptan sonra da araba sürme fobisine yakalanır. yitirilen özgüveni tekrar kazanmanın ve fobiden kurtulmanın yolu, yeni bir araba alarak onunla başbaşa kalmak. mümkünse istanbul dışında belli bir km gittikten sonra fobi kaybolur. sakin.
 • uzun süredir sahip olduğum fobi. hiç ehliyet almadım ya da teşebbüs etmedim, çok da seviyorum araba kullanan kadınları acayip ozeniyorum ama yapamazmisim gibi geliyor. mesela arabanın boyutunu hesaplayıp virajdan döner mi, şu iki arabanın arasından geçer mi falan hiç düşünemiyorum. hele o vites debriyaj olayina hiç girmiyim. go kart yapamıyorum ben yahu. araba hizlaninca panik yapıp gazi freni unutup gaza abaniyorum. gerçi ehliyet almak için kan vermek gerekiyor, onu da yapamıyorum. ama o da başka bir fobinin konusu.

  4 yil sonra gelen edit: korkmayin bacilarim. direksiyon yani kontrol sizdeyken korku morku olmuyor catir catir suruyorsunuz hatta su an favori kafa dagitma eylemim kendisi. ancak go karti hala frene basmadan yapiyorum.
 • (bkz: killer cars)