şükela:  tümü | bugün
 • sıkıcı bulduğum ve nefret ettiğim bir iştir. halbuki araba yikatmak ne kadar güzeldir.
 • son islem olarak arap sabunu bir beze surulerek arabanin lastikleri silinip lastikler kurumaya birakilir, parlatilir, cillop gibi yapilir.
 • yazin islak yerler hemen kuru bir bezle silinmelidir.aksi taktirde tozlu tozlu lekeler kalir..
 • arabanın yıkandıgı yer cok onemlidir. eger toprak bir mevkiide iseniz ve suyu bol harcayarak yıkarsanız arabayı, ihtimaldir ki tekerlekler toprakta gömülebilir, araba çıkmaya çalı$ırken patinaj yapar. yumu$ak topragın patinaj sayesinde arabada bıraktıgı çamur izlerini ve lekelerini temizlemek için bir kez daha tekrarlamak gerekir bu eylemi. (bkz: loop) (bkz: saflık)
 • nefret ettigim olay. babam ise surekli "iki arabamiz var, sukredicegine yikamam diyosun. elaleme yikatip para mi harcayalim?" tadinda geyiklerle beni zorlayarak yikatir. ama bu kadar gerekli olsaydi araba yikatmak muessesesi de olmazdi di mi?
 • bir zamanlar severek yaptigim* hatta tutku haline getirdigim aktivite. aslinda stres atmaya birebir. olay bittikten sonra yarattiginiz sahesere soyle bi bakarsiniz* o zamanki haz hic bir seye degisilmez bence.
 • eğer otomobil güzelse (bkz: klasik otomobiller) yıkaması her zaman zevkli olan uğraş.
  ama eğer otomobil bir tofaş sa angarya olabilecek uğraş.
  (bkz: psikoloji)
  (bkz: insan psikolojisi)
 • bu eylemin bir de ailecek yapılan versiyonu vardır.
  eve erken gelen aile fertleri evin içinde ne yapacaklarını bilmeden deli danalar gibi sağa sola saldırmaya* başlarlar. daha sonra akşam yemeği öncesi spor olsun diye araba yıkamaya karar verilir. ailenin 2 arabası olduğu için harcayacak çok zamanları vardır. malzemeler***alınır, cümbür cemaat sokak işgal edilir. evin küçük çocuğu pikniğe gidildiğini sanır ama sokağa indiklerinde 5 dakikalık bir şok geçirir**. daha sonra eğlencesini* bulur ve onunla oynamaya başlar.
  tabii bir de iş bölümü çok önemlidir. "sevgilim*! sen arabayı sünger ile sil ben hortum ile su tutıyım." denmesiyle oluşan manzara görülmeye değerdir. bu olay,kanımca köydeki adamların tarlaya eşlerini göndermesiyle eş değerdir.
  bu olay, villa tipi evlerde gerçekleşirse sorun olacağını sanmıyorum. ama apartman önlerinde gerçekleşen versiyonları ise evlere şenliktir****. bi kere harcanan su, apartmanın su faturası yansır. apartmanda ahalisi bundan rahatsız olabilir. onlarda intikam çığlıklarıyla başka aktivitelerde bulunabilirler. ayrıca sokaktan geçenlere**** sataşılır veya yanlışlıkla su sıçratılır. bu da hiç iyi değildir.
 • birçok insanın yanlış yaparak arabanın boyasını çizmesi ile sonuçlanan aktivite.doğru şekli aşağıdadır.

  araba mümnkünse basınçlı su ile iyice çamurlardan arındırılır.basınçlı su pompası yoksa parmak ile ne kadar basınç yapılabilirse o kadar basınç ile arabanın her yeri iyice sudan geçirilir.

  araba yıkama şampuanı alınır (pril,deterjan vs vs gibi olaylardan uzak durulmalı ) 10 litrelik bir kovaya iki kapak dökülür ve yine hortuma parmak basıncı ile bastırma sureti ile su iyice köpürtülür. kovanın %40 cıvarı köpük ile kaplanmalı...

  arabayı yıkamaya üstten ve lokal olarak başlanmalı...
  örneğin sürücü kapısından başlandı ise bu bölgenin üst tarafından "temiz" sünger ile ilk etapta bastırmadan bol köpük ve su ile yukardan aşağı doğru yavaş şekilde yıkanmalı.durulandıktan sonra da sünger ile biraz daha bastırarak temizlik tamamlanır.

  yukardan başlanmasındaki incelik yukardan aşağı doğru akan köpük ve suyun alt bölgedeki kirleri yumuşatmasıdır.

  sürücü kapısı ve camı bittikten sonra durulanmalı,pis köpük vb. olaylar kurumadan derhal durulanmalı.sonra diğer kapılar,camlar,üst,kaput vs lokal olarak temizlenir ve durulanır.

  arabanın en çok çamurluk üstleri,tampon altları ve marşpiyer altları kirlenir bu yerleri en sona bırakarak daha dikkatli ve narin temizlemek gerekir.

  araba tekerleklerine arap sabunu sürülmesi lastik için zararlı ve tam bir doğan görünümlü şahin hareketidir,bu iş için özel ürünler vardır.veya en azından arap sabununu sürüp bol su ile durulamak bir derece lastiğin erimesini önler.

  kurulama aşaması ise önce bir silecek lastiği ile başlar...camlar ve kaporta silecek lastiği ile durulanır sonra sıra gelir keten bazlı bir kumaş parçasına

  önce camlarda kalan sular alınır sonra kaportaya geçilir.

  bu şekilde 10dk lık yıkama belki 20-30 dk da biter ama arabanın boyasının ağzına sıçmamış olursunuz.

  becerip beceremediğinizi yeni bir arabayı yıkayıp güneşe çıktığınızda anlarsanız.becerilmiş arabaların boyaları güneş yansımasında ağaç gövdesi kesiti misali yuvarlak yuvarlak fırça veya sünger izi taşır.

  ps:sünger de kirli ise boyayı çizer kendinizi ve çocukları kandırmayınız.
 • arabasına aşık insanların, bir ayin havasında yaptıklarını tahmin ettiğim aktivite.