şükela:  tümü | bugün
 • son dönemde ortaya çıkan popüler otomobil yazısı.

  bebek sahibi sürücülerin birbirlerini saptayıp trafikte seyir halindeyken bebek bezi, biberon, pişik kremi vb. ihtiyaçlarını birbirlerinden gidermelerine olanak sağlar. başka bir kullanım alanı aklıma gelmiyor. arabada bebek var diye çarpmayacak mıyız, ille de çarpacaksak şoför mahalline doğru mu çarpmalıyız sorularını sorduran hede.
 • hangi fonksiyonu icra ettigi belli olmayan araba sticker'i, tabelasi.
  arabada bebek var'i digerleri gorunce ne olacak, ne degi$iyor bunu anlamak mumkun degil. acaba olay, "-bak ben saglikli erkegim, mala vurunca cocuum oluyo", ya da "-saglikli ve dogurgan bir kadinim." denmeye cali$ilmasi mi derim ben yillar yili.
 • "okul var" anlamina gelen trafik isaretiyle ayni zihniyetten turemistir. belli bir yasa kadar bunlara carpmamak gerektigini ifade eder. benzer bir uygulama balikcilikta da vardir: su kadar cm.'nin uzerindeki hedeler avlanabilir, daha kucuklerini avlamak yasaktir gibi. birey olarak birikimin arttikca, toplum nezdinde degerinin azaldigini gosterir.
 • tıpkı bir zamanlar moda olan ,arka camda sallanan el,arka camda stop ışığı,arka camda kale ağı gibi,bir dönem saman alevi gibi parlayıp hemen her araçta görülen ,bir müddet sonra ortalıktan kaybolan ,araba modası gibi bişey.
 • ebeveynlerinden biri f1 sürücüsü ise, doğumdan önceki döneme göre f1 pilotunun en az 0.5 sn yavaşlamasına neden olan uyarı.
 • bir söylentiye göre bu yazının konmasının çok acıklı bir hikayesi varmış.. yılar önce kanada'da bir araba kazası olmuş ve neredeyse hurda olmuş arabadan bir kadın çıkarmışlar. kadın kendinde deilmiş ve hemen hastahaneye kaldırılmış. poliste önü fena ezilmiş arabayı hurdalığa götürmüş. daha sonraları hurdacılar arabada bir bebek ayağı görürler ve anlaşılır ki arabada birde bebek vardır.. bebekte tek bir çizik bile yoktur fakat bebek kanadanın soğuk gecelerine dayanamayıp donarak ölmüştür. bundan sonra kanada bir yasa çıkarır ve bebek olan her arabaya bir tane bu yazılardan koyulması kararlaştırılır..

  ayrıcana (bkz: urban legends)
 • sevinçli abazan stikerı.

  - yehooo lulaaa...
  - şehmuz! noluyo lan
  - yeni sitikır aldım abi arabaya
  - ulan...gene mi be!...geceliği kaçaymış onu söle...
 • -arabanın arkasındaki yazı ne oyle orhan?
  -plakayı mı soruyorsun guzelim.
  -hayır salak.."arabada bebek var" yazısını diyorum.
  -haa hehe. nasil beğendin mi? bak buraya basinca yazı yanip sönüyor..ışıl ışıl. sen binince arabaya yakacam artık..bebeğim benim.
  -....
  -dur nereye yaa?
  -duramam. arabada okuz var okuz..allah belanı versin..
 • ne işe yaradığını anlaşılmayan slogan çeşidi. araba fuarlarında arabaları tanıtan, dekoltesi bol(!) mankenleri akla getiren, yolun ortasında o söz konusu araba duracak da içinden podyum dolusu manken vs. inecekmiş hissini veren, diğer taraftan da bu slogana sahip arabaların içinde neden bildiğimiz bebek olmadığı sorusunu boşu boşuna sorduran laf öbekçiği. ilham veren çağrışım için (bkz: kağıt bebek)
 • tehlikeli durumlarda soylenebilen, arabanin icindekileri kurtarabilen bir sozdur bazen. mesela sampiyonluk kutlamasinin yapildigi yerden gecmek zorunda kalirsiniz, arabayi sallamak ister insanlar, aradiginiz soz budur.

  veya bazen dogu'da sehirler arasi araba surerken gecenin zifiri karanliginda ne bir dur isareti, ne bir isik yakmamis, yolun kenarinda pusu kurmus, sizi uzerinize ates ederek durdurduktan sonra arabada bebek oldugunu goren jandarmanin size ayar verme stili de olabilir: "arabada bebek var neden boyle gece gece araba kullaniyorsun?" gibi.*