şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu neslin en büyük zevklerinden biri örtülen brandanın altındaki arabayı tahmin etmektir tabii...
 • bir önceki nesli bu brandayı evde diken annelere sahipti
 • prezervatife güvenip rahatça orgazm olmak gibi bir şeydir. efendime söyleyeyim kangoo marka aracımız vardı ve üzerini branda ile örterdik. güneşten, tozdan, topraktan zarar gelmesin düşüncesiyle yapardık bunu. bir gün babam araba ile gidecekti ki brandayı kaldırdı ve acı sonla yüzleşti. cama taş gelmiş ve kırılmıştı. acaba ne zaman kırılmıştı? kim kırmıştı? oysa branda olmasa öyle mi olacaktı, aynı gün görecektik kırıldığını.
 • örtülü ödenek şaibelerini de görmüş, duymuş nesildir...şimdiki nesilin görmesi, duyması önlendiğinden haberi olmayabilir...
 • bu geleneği hala sürdürenler var. 3 aydır araba arıyoruz. bi tanıdığın 2005 model dizel megane'ı var. adam bildiğin kıl. araba daha 42 bin km'de. bu süre içerisinde sürekli olarak evin kapalı garajında tutmuş. üstelik de sürekli olarak branda örtmüş. tekrar edeyim: kapalı garajda, branda örtülü, 42 binde, çizik dahi olmayan dizel megane.

  adam kıl dedik ya, fiyat istedik, 29 dedi, hadi hadi derken 28,5'tan bir kuruş aşağı olmaz diye tutturdu. biz 25'le başladık, etraftakilerin gazıyla 27,5'a çıktık. o inmeyince alamadık arabayı. keşke 28 verseydik. bizden sonra bi doktor 28,5 verip almış cillop gibi arabayı.
 • branda örtmek arabanın boyasına zarar verir mi vermez mi tartışmalarına da şahit olmuş nesildir.
 • playmen'in posetle örtüldügünü de görmüstür.
 • oto yikamalarin yaygin olmadigi donemde yasamis nesildir.

  arabayi hortumla sokak ortasinda yikayamazdi arac sahipleri. komsulara karsi cok ayip olur hem. dolayisiyla cikarlardi kira bayira orada yikardi arabasini ahali. e mesakkatli bir sey oldugundan zamanla brandayla isi cozmusler iste.

  sonradan oto yikama olayi cikti branda da gecmiste kaldi.
 • kamoflaj desenli, üzerinde plakanın yazdığı branda ile renault broadway örtüldüğüne şahit olan nesildir. sanki lojmanın otoparkında araba değil de vietnam'da tank saklıyor.
 • insanlar arabalarına özen gösterirlerdi. ailenin bir üyesi gibiydi araba. aynı insanlar evin önünde kovayla/hortumla yıkardı arabasını. bunlar bir dönemin normalleriydi. şimdi arabasını kendi yıkamak çok ayıplanacak bir şeymiş gibi oldu. kimse apartman önünde böyle işlere girişmiyor. brandayla kaplayana da görmemiş muamelesi yapılması çok olası (hala nadir de olsa var kaplayanlar).

  eskiden ayakkabı da boyatırdı insanlar. o ayakkabı boyatılır boyatılır giyilmeye devam edilirdi. boyasız ayakkabı da biraz ayıplanacak bir şeydi.

  bazı gelenekler yokluktandı elbette. araba aylarca sıra beklenilerek alınan, konfeksiyon da ucuza ve bolca bulunamayan şeylerdi. cep telefonları da ilk çıktığında deri kılıflarda muhafaza edildi. sonra zaman fazlalıkları hep atıyor. araba gideceğin yere giderek valeye verdiğin ve giderken valeden aldığın, hatta mümkünse yıkamasını da gittiğin yerde otururken aradan çıkarttığın bir vasıta olarak kullanılmakta.