şükela:  tümü | bugün soru sor
 • arabanizi park yasagi olan bir yerde birakmaniz halinde gerceklesen durum. yasak olan yer yasak diilmiscesine dolu olabilir, siz iki araba arasinda yer buldunuz diye sevinip park etmis olabilirsiniz, zaten 5 dakika icinde donucek de olabilirsiniz. ancak sanssiz bir gununuzde 5 dakika sonra arabaniz biraktiginiz yerden cok uzaklarda, garip bi otoparkta, geri almaniz icin polise bi suru para vermenizi gerektiren bi yerde sizi bekler (bkz: ben bunu bugun yasadim)
 • oradaki 20 tane arabanın içinden senin arabanı bulurlar bi de çekicek, nası bişeydir anlamazsın. gidersin arabayı almaya adamlar gayet rahattır, daha ucuza kapatmak çok zordur genelde ceza falan kesilmiştir zaten. bugünlerde 30milyon çekici 32milyon100bin park cezası üstüne de otopark ücreti şeklinde toplam 68milyon civarı bişeye denk geliyor...
 • ilk anda insanın aklına ulan çalınmış olmasın fikrini getiren bir durumdur.sonrasında ise piyangonun size vurduğu anlaşılır.70 milyon civari bir para kaybetme ödülü kazanmışsınızdır.
 • nispetiye caddesi üzerinde trafik vakfı çekicilerinin dükkana sigara almaya giren bir elemanın arabasını 2 buçuk dakika içerisinde gerçekleştirdikleri eylem.forklift benzeri çekici; hızı ile hem beni hem de araç sahibini dumur etmiştir.
  (bkz: based on a true story)
 • yolda alına salına yürüyen yaya karşısında arabanın duraklaması, yol vermesi. ankarada** imkansızdır; araba doğrudan yayanın üzerine çıkar, hatta kaçan yayayı kovalar. avrupa* bu konuda aşmış. tüm arabalar çekiliyor. yayalar orda daha degerli**.
 • havaalanına sabahın köründe zaten sarhoş bi şekilde anne yi bırakmak için gidilmiştir. 'oğlum arabayı kötü bıraktın, çekmesinler?' 'bi bok olmasss...'

  ... hay sikiiim 'nerde lan arabam'

  - hey, komser bey, arabam nerde...
  - zik gibi koymuşun ortaya, ne nerde...
  - arabam?
  - ehliyet ve ruhsat...
  - aha ruhsat... ehliyet... yanımda diil...
  - hadi ya, ehliyet de yok yanında... ne kokuyo senden böyle.. alc ?
  - alc ını yiiim sana bişii olmasın... arabam nerde, daha yeni almıştım onu...
  - araban park edilesi yerlerde... bide indir/bindir yaptık ona...
  - ... !
  - hmmmzzzz, bi indira gandi yapsak, kaç para... ?
  - xxmilyon...
  - ohaaaa....

  ulan bu benim arabam diil ki... hehehehe... ne de güzel, 9 vites miş bide ....
 • park yasagini belirten ne bir levha ne de benzeri bir isaret, isaretcinin olmadigi bir suru aracin yanyana durdugu yerden, bir gerzek, kendini bilmez, serefsizin onde gideni tezgahcinin sikayeti sonucu cekilmesi olasiliklarin en kotusudur. onca arac icinden neden sizin aracinizi cektirdigi ise bellidir. aracinizin plakasi bulundugunuz sehrin plakasindan farklidir. zira sirf tezgah acmanin yasak oldugu yerde tezgah acabilmek icin aracinizi cektirten kisi bunla yetinmemis boburlenerek anlatmistir yaptigini. bunlada yetinmeyip birde ustune uzerinize yurumustur, dayak istemistir. almistirda.

  amma velakin hincinizi almis olsaniz bile aracinizin cekilmis oldugu gercegi degismemistir. yana done hangi otopark'a cekildigini ararsiniz fakat bulamazsiniz. aksamin saat 7 sine kadar aramissinizdir ve ancak 7 yi biraz gece bulabilmissinizdir. buruk bir sevinc yasarken arabiza dogru ilersiniz fakat o da ne park yeri kapanmistir. arac oylece tek basina park yerinde durmaktadir. yaninda cocuklar top oynamaktadir ve bekci klubesinde de kimse yoktur. istanbul'un en arac birakilmamasi gereken yerlerinden birisinde* "acaba kilidi kesip araci cikartsam mi gece" diye paranoyak ve delilik sinirinda ki dusuncelerinizden vazgecerek aracinizin tek parca halinde kalmasi icin dua ederek ortamdan uzaklasirsiniz.

  (bkz: aci ama gercek)
  (bkz: sozlukte nefret kusmak)
  (bkz: bir gunluk olarak eksi sozluk)*
 • sık sık yaşıyorum. sağolsunlar ben arabadan iner inmez polisler atlıyorlar arabamın üzerine.
  bugün de polisler eksik olmasınlar ceza kesmemişler, sadece çekme ücreti ve park parasına fit oluyorlarmış. mallık ben de ya atladım üstlerine "madem cezalık bi tarafı yok niye çektiniz lan" diye
  "tabi beyefendi hemen keselim" cevabını alınca neyse dedim kolay gelsin...
 • gecenin 2 buçuğunda bile başa gelmesi muhtemel olay. yolların gayet bomboş olduğu bir pazar gecesi, ortaköy'den ulus'a çıkan yolda, trafiği aksatma ihtimali olmadan parkedilmiş bir araba acaba neden çekilir sorusu kafamı kurcalamakta..
  diyorum ki heralde yolun karşı tarafını kendine otopark olarak bellemiş değnekçi dayının uyarılarını(!) dinleyip gecenin bi yarısı, yarım saat parkedeceğim araba için 5, 10 ytl'mi tokatlattırsaymışım..
  o halde, polis değnekçi el ele, hep beraber tribüne diyor; ortaköy trafik ekiplerini trafiği düzenlemedeki üstün başarılarından dolayı tebrik ediyorum.
 • insan için işkence olan bir durumdur, önce araba çalındı mı acaba diye düşündürtür. sonra sağa sola sorularak arabanın çekildiği anlaşılır, sonra hangi otoparka çekildiği önemlidir. ankara'da çankaya civarlarında arabanız çekildiyse, götürülmesi muhtemel iki otopark vardır. biri gülveren yed-i emin otoparkı, diğeri ise karakusunlar yed-i emin otoparkı. genellikle bestekarın üst kısmında kalan araçlar karakusunlar, altında kalanlar ise gülveren otoparkına çekilir. ayrıca arabanızı aynı gün içinde gidip alırsanız 61 tl(peşin 55) cezanızı öder kurtulursunuz.

  edit: türközü'nde yeni bir otopark açılmış, filistin caddesi'nden çekilenler artık oraya götürülüyormuş duyduğum kadarıyla..