şükela:  tümü | bugün
  • ikinci el piyasasında sıkça görülen bir yavşak türü.

alırken yok fiyatına almak ister, iki gün sonra da satarken fahiş bir fiyat çeker. üç kuruşa aldığını on kuruşa satmak ister. götünde patlasın o araba senin!

edit: dostlar kimsenin arabasını ölü fiyatına almak değil konu. şayet aracın ederi on kuruşsa, beş lira teklif eden de ayrı bir yavşaktır. bir aracın modeline, donanımına, km'sine göre ortalama bir fiyatı vardır değil mi, üç aşağı beş yukarı piyasaya göre fiyat verirsin. ama tok satıcı kılığına bürünüp, muadillerinden 5-6 bin tl fazla fiyat çekersen, kusura bakma da yavşak oluyorsun.
  • boyle bir dingil tanimistim. vaktinde araba satarken abi indirim indirim diye 2 gun boyunca aradi bende fazla indirmedim ama sonunda gelip arabayi aldi.

arabayi aldiktan sonrada "senin arabayi senin sattiginin fiyatin 5k ustune ilana koyacagim" dedi ve dedigini de yapti.

ulan madem yapacaktin oyle bir serefsizligi, ihtiyaci olan diger kisiye satsaydim ya arabayi.
  • herhangi birimiz olabilecek kisidir. hangimiz aracina ederi kadar fiyat verdigini düsünüyorki? o yüzden hepimiz yavsagiz.

aramizda “ben bu arabayi 40 bine aldim ama bence ederi 25 bin tl, o yüzden 25 bin tl’ye satisa koyuyorum” diyenler varsa onlari tenzih ediyorum.
  • arabasını almanız için kafanıza silah dayamayan yavşaktır.

kendi malına istediği değeri biçen yavşaktır ayrıca.

çok meşhur bir site var, ikinci el arabada türkiye sınırları içinde bilmeyen yoktur. oradan git muadilini istediğin fiyat aralığında arat. adamın malına almak iste, bi de senin belirlediğin fiyata almak iste.

az istiyorsun kardeşim, git evine erzağını falan da ye adamın.
  • kimseyi ilgilendirmeyendir.
    ne sen almak zorundasın ne o satmak zorunda.
  • pazarlık yapıcam diye ölücü olanlara karşı önlem olarak yapar. siz 20 bin lira eden arabayı 20 bin tl’ye internete koyarsanız sittim sene o arabayı o fiyata satamazsınız. mecburen 3-5 üstüne koyacaksınız ki, açgözlü bencil insanlarımız pazarlık yaparak sizi kandırıp ucuza aldığını sanarak kendini tatmin edecek, siz de aracınızı gerçekten değerine satacaksınız.

türk insanı böyledir, 20 liralık arabayı 20 liraya alırsa kazıklandım sanır, aynı 20 liralık aracı 40 liradan görüp pazarlıkla 30 liraya alırsa kazıkladım zanneder, kayınçoya ballandırarak anlatır, yok şöyle ucuza kapattım diye.
  • son zamlardan sonra, ikinci el otomobil piyasasının hala tam olarak rayına oturmadığını düşünüyorum.

şöyle ki, 1 sene bile olmadı, 2013 model, son kasa bir renault symbol almıştım, galerinin işlerine koşturmak için, sağa sola eleman yollamak için.

araç joy paketli(baz paket), 3-5 parça boyalı, değişensiz, 130.000 km’deydi.

ben bu aracı bir galerici dostumdan 27.500 liraya aldım. 5-6 bin km binildi, sonra 32.000 liradan sattım. ilanını 22 aralık 2017’de vermişim.

şu an aynı araç elimde olsa, 41.000 liradan ilana girerdim. 38’e verirdim. arada kaç ay var? 10.

peki aynı aracın (kasa değiştirmedi) sıfır km’si bayide ne kadar? 107.000 lira.

araç 5 yaşında, sıfır fiyatı ile oranlarsak yüzde 35 eder. 5 senede yüzde 65 değer kaybı, kesinlikle normal değil.

piyasa oturmadı. ikinci el fiyatları artıyor. hızla artmaya da devam edecek. bu da, bazı fırsatçılara gün doğmasına sebep oluyor. ama serbest piyasa elbette. kimseye hakaret etmemek gerekir. becerebiliyorsan, sen satsaydın derler adama.