şükela:  tümü | bugün soru sor
 • insan hayatındaki önemli karar anlarından biri. risk almaktan ziyade, riskin doğurduğu ön görülen katma değerden yahut zarardan soyutlanmış olarak, bir rutinden vazgeçme, boşvermişlik eylemi.

  şimdi buhar devrimi var. bunu burjuva sınıfı yapıyor. malumunuz. önce her zamanki gibi pazarlamada "hook" yani "kanca" dedikleri ve toplumu oltaya getirmeye yarayan büyük bir hizmet sunuyorlar. konumuz dahilinde bu araba olsun. sonra pazarı genişletip araba sayısını arttırıyor, kaliteyi düşürüp her sınıftan insanın buna ulaşmasını muktedir kılıyorlar. buna müteakip sigorta denen bir şey icat ediyor, devrime endeksli istatistiksel verileri önünüze koyup, size malınızdan olma korkusunu ekip/ yerleştiriyorlar (gerbner). neticede matematik ortada, kaza oranları, zarara uğrama korkusunu pekiştiriyor. hasarların mahal verdiği küçük ahrazların tolare edilmemesi için de muayene gibi bir rutini dayatıyorlar. böylece arabanızı yalnızca "yetkili" kişilere tamir ettirmeniz öğretleniyor. güzellik baskısı da buna eklenince, kimse kırılan farını gelişi güzel tamir etmeye yönelemiyor haliyle. kaldı ki bu konuda şaşırtıcı derecede liberal olan abd de bile (mucitlik yasası), kırılan farını saklama kabıyla tamir eden kişiler web 2.0'ın en lanetli platformlarında "meme" denen şeylerin gülme odağına dönüşüyorlar. halbu ki ne vardı bu kadar gülecek?

  merak ettiğim şey, sırf artan mali külfetten ötürü değil de, bunu sıkıldığı için, boşverdiği için, arabasına atfettiği önemi bir kenara koymak zorunda kalan insanların olup olmadığı. başım göğe ermeyecek ve schadenfreudemsi bir durumla "aa bunlar da benim gibiymiş" demeyeceğim. sadece gerçekten bıkmış, boşvermiş insanların olup olmadığını merak etmekteyim.

  ifade ettiğim ve felsefemsi zemine indirgeyerek caka satmaya çalıştığım unsurdan bağımsız olarak, nezdimde trafik sigortasının 150 tl den 1000tl seviyelerine bir anda çıkmasıyla deneyimlediğim eşik.
 • şimdi sizin aklınızda 2 soru var birincisi hook nedir ikincisi neden atılır?
  işin şakası bir yana keşke sadece böyle hook yesek. (bkz: tansiyon ilaçları)
 • net olarak katıldığım beyan.

  üç hafta önce arabamı değiştirdim. iki hafta önce de maalesef bir kaza oldu. motor virajı alamadı düştü 90 ile giderken. sonra da motor döne döne benim çamurluğa çarptı.

  önceliğim tabi ki motordaki sürücünün iyi olması idi, çok şükür iyi atlattı. arabaya çok takılmadım. büyük bir hasar da yok aslında. çamurluk işte.

  neyse bu olay iki hafta önce pazar günü oluyor bakın. anadolu kasko var full. neyse bunlar bizim anlaşmalı servislerimiz dediler. tamam dedim. uygun bir tanesini seçtim. çekici geldi ve o pazarın akşamı aldılar. pazar akşamı alet servisteydi.

  bugün üzerinden tam 17 gün geçmiş durumda. daha ekspertiz ile servis, değiştirilecek parçalar hakkında mutabakata varmış değil. daha sipariş edilecek, gelecek takacaklar işçilik vs 1 haftası daha var. gelecek malzemelerin orijinal gelmeme ihtimalini hesaba katmıyorum bile.

  servisi arıyorum eksperi suçluyor, eksper servisin mallığı diyor. anadolu sigorta bizim insiyatifimizde değil diyor.
  sonuçta 8/0 suçlu olduğum bir kazada bunları yaşıyor olmam tabi ki üzücü. yani paranla rezil olmak da böyle bir şey gerçekten.

  sonuç olarak orijinal yetkiliyi aradım yaklaşık 13bin rakam çıkardı. bugüne kadar bir ilerleme olmazsa sikerler yapacağınız işi diyerek bu servise götürücem. kaskonun karşılamadığı kısmı da cebimden ödeyip sonrasında yine sikerim yapacağınız işi diyerek daha da kasko yaptırmamayı düşünüyorum aq.
 • tamamen maddi imkanlar ile alakalı bir durumdur.
  yeterli paran var ise gider yaptırır kendini garantiye alırsın. yoksa paran kendini şansa bırakıp, riske girmiş olursun.
 • sigorta esasen cebiniz darda iken yapılması gereken bir önlemdir. bir felaket durumunda ikame ürünü alamazsınız. o yüzden kazancınız yüksek, hesaplarınız kabarıksa bırakabilirsiniz.
 • geçen gün kaza yaptım. arabam yamuk yumuk oldu, 10 gün sürmesi beklenen bir bakım onarım sürecine girdi. arabamın yerine geçici kullanabilmem için güzelce bir araba verdiler. mutluyum huzurluyum. parası neyse verin. sigorta iyidir.

  tanım: eşik kertmesi.
 • belki bu bir istisna olacak ama 4 yıl kullandığım arabama 2 yol kasko yatırım, 2 yıl sadece sigorta ile kullandım. kasko olan dönemde biri gelip sürtmüş ön tarafa. kaskoyu bozmayalım diye cebimizden ödeyelim dedik (niyeyse?)
  netice itibariyle çok şükür kaskosuz zamanda ne kaza yaşadım. ne para ödedim.
  tabii şans faktörü de var. park halindeki araba, pert olabiliyor uygun şartlar oluşunca.
  ama bu ekonomide o risk alınır gibi geliyor bana.
  az para değil çünkü.
 • yıllarca kaskoya verilen paranın bir kaza masrafını karşılayacak olması

  dini açıdan bakarsak kasko şirketlerinin faiz içeren yöntemlerle biriken parayı işletmesi

  (bkz: tekafül) sistemi gerçekten faizsiz olarak uygulansa, şirketin değil katılımcıların kaza yapmadığı zaman para kazandığı bir yapı bile oluşabilir
 • bir motosiklet çaldırmış, bir arabayı da sel basan otoparkta pert etmiş biri olarak aşılmasını tavsiye etmediğim eşiktir.