şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: arabayı ödünç vermek)
  (bkz: wi-fi şifresini isteyen komşuyu savuşturma yolları)'nın bir başka versiyonudur.

  isteyen kişi komşunuz, akrabanız veya arkadaşınız olabilir. sizi arada bıraktığını düşünmez. hayır derseniz "ne kıymetli malın varmış" tarzı laflar duymanız muhtemeldir. evet derseniz aracınızın aynı şekilde geri döneceğinden şüphe duyacaksınız. aracınızı verdikten sonra; araç geri geldiğinde hasarlı, yakıtı bitmiş, trafik cezası yemiş olabilir.

  bu kişi komşunuz değilse veya evinize/iş yerinize gelip araba kapıda duruyor mu diye kontrol etme ihtimali yoksa aracı ustaya bıraktım der savuşturabilirsiniz. kapıda durduğunu görme ihtimali varsa aracınızı bir başka yere** park edip kurtulabilirsiniz.
 • -baskı balatada sorun var
  -buji meme yapmış
  -yatak sarıyor
  -sekman kırık vites geçişi sıkıntılı
  -radyatör delik
  -muayenesi yok kaçak dolaşıyorum
  - marş kömürü bitik
  - su kaçağı var ani hararet yapıyor
  kurusa da vermicem diye bitirin.

  kaldı ki bu tür bahaneleri hiç kullanmadım ve yemedim. vermeyeceğim adama direk söylüyorum veremem diye.

  yakın arkadaşımın benden arabayı istediği oldu benim ondan motoru aldığım oldu.
 • prensip olarak arabami kimseye vermiyorum evet sana da amk
 • "kusura bakmayın, aracımı vermek istemiyorum." demek.
 • at avrat ve silah asla verilmez.
 • bir insan sizden arabanızı ödünç istediyse muhtemelen onu isteyebilecek samimiyette bir arkadaşınızdır. samimi bir arkadaşınıza araba vermemek için bahaneler arayacak kadar pinti, sinameke bir adansanız arabanızı götünüze sokun.
 • benimkisi:

  "kasko poliçemde indirim almak için arabayı sadece kendim kullanacağıma dair taahhüt verdim. başkası kullanınca fena ceza ödetiyorlar."

  ki doğru, kısmen.

  .
 • "benim arabayla gitsene!"
  "anahtar portmantoda, araba da arka park yerinde"
  "sen dolaş, saat 6 gibi de beni işten al"

  .... ve türevleri. yaşadığım kentte ya da bir başka kente konukluğa gittiğimde "istemeye gerek kalmadan" tereddütsüz duyduğum/ söylediğim canım arkadaşlarım.

  araç yani, adı üstünde "araç".

  aracınızı ödünç isteyen kişi "yakın dostunuz/arkadaşınız" ve siz savuşturma yolunu seçiyorsanız tek kelimeyle "olmamışsınız".

  yok alakasız biri istiyorsa ve bunu keyfi için yapıyorsa "ciddi bir durum varsa ben götüreyim, çünkü sonra bana lazım" demek iş görür. hem sıkıntıyı da (sağlık vb) çözmüş olur, hayra geçersiniz.
 • gereksiz, hiçbir zaman başvurmaya ihtiyaç duymayacağım yollar. biraz mantıklı olun lan araba bu, eğer biri sizden arabanızı istiyorsa bunu isteyebildiğini için yapıyordur ve o arabayı sizin de gerçekten bir planınız yoksa alır. olur da planınız olursa söylersiniz lazım olduğunu bir şüphe bile kalmaz adamın içinde.

  ne sikim adamlarsınız amk.
 • arabasını sevgilisi ya da eşiyle karıştıran insanların kafa yorduğu yollardır. araba lan bu, sana lazım değilse o anda, kullanacak kişi de düzgün bir kullanıcıysa neyin tatavası yapılıyor anlamıyor. makine kardeşim sonuçta, koltuğuna yabancı birisi oturduğunda namus meselesi yapmak niye hiç anlamayacağım. bana lazım olmadığı bir anda kimin işini görecekse görsün, ne güzel bir işe yarasın işte??