şükela:  tümü | bugün
 • senin araba fiyatlarindan haberin var mi lan durzu denilerek savusturulabilir.
 • depoyu dolu isterim geri derseniz ilk istemesinde erkekliğe bok sürdürmemek için yine de alır doldurur ama ikinci kez asla istemez.
 • ne arabası yahu.yanından bile geçirmem :) gidip içip edip kaza yapmıcağını nerden biliyorum? arabamı alkollu duvara çarpıp perte çıkartmayacağını? mal canın yongasıdır valla hele ki bu devirde araba almak bu denli zorken. böyle durumlarda bahane üretmenize gerek yoktur aslında. doğrudan arabamı prensip gereği kimseye vermiyorum demeniz yeterli.
 • "hayır" diyerek hep başarılı olduğum yoldur.

  gideceği bir yer varsa ben götüreyim ama arabamı asla kimseye vermem, kimseden de araba almam.
 • arabasını kız arkadaşı zanneden duygusal cimri pezevenklerin başvurdukları oryantal bazlı yollar sanırım bunlar.

  ben veriyorum. eleman olsun, arkadaş olsun... anasını siktikleri de oldu. n’apayım? araba lan bu. demirden, plastikten. anahtarı vermişsem, perte de çıksa bıdı bıdı etmem. anahtarı vermek demek, bu sorumluluğu almak demektir. e şimdi bakıyorum... benden arabayı isteyebilecek olan birkaç kişi var zaten. bilmiyorum sizden kimler istiyor, nasıl hayatlarınız var ama bende böyle. bu bahsettiğim insanlarla paylaşmayacağım da kimle paylaşacağım?

  insanlara hayır demek yerine salak salak hareketler yapmayın. eğer aracınız sizin kırmızı çizginiz ise... bunu belirtin ve reddedin.
 • araba vermek mi ? önce bir düşün isteyen kişi senin yerinde olsaydı aynı iyiliği sana yapar mıydı?
  sonra dön ve de ki ''arabayı satılığa çıkardım bu hafta sonu görmeye gelecekler'' eminim bir daha istemeye yüzü olmayacaktır.
 • at-avrat-silah...
  ödünç verilmez
 • arabayı kimseye vermeme konusunda kesin kararınız olduğunu öyle dümdük suratına söylemektir.

  yaşadığım bir olayı anlatayım, okuduktan sonra arabanızı isteyen birine hala verip vermeme konusunda takdiri size bırakıyorum.

  arabamda çekiş düşüklüğü yaşadığım için sanayide her zaman bakımını yaptırdığım ustama götürdüm. motoru inceledikten sonra subap ayarı yapılması gerektiğini, o gün elinde yetişmesi gerektiği işler nedeniyle aracımı sabah getirmemi söyledi.

  ertesi sabah mesaiye gideceğimi (çalıştığım yer 20 km uzaklıktaki kapıkule gümrük kapısı) arabayı ancak iş çıkışı 8 de getirebiliceğimi söyleyince, usta bana "bırak o zaman araç bu akşam dükkanda kalsın, yarın iş çıkışı gelene kadar hazır olur öyle alırsın" dedi. aracı o akşamüstü sanayiye bıraktım.

  ertesi gün öğleden sonra ustayı arayıp arabanın durumunu sorduğumda ufak bir kaza olduğunu, mesai bitimine kalmadan gelmem gerektiğini söyledi. işten erken çıkıp sanayiye gittiğimde benim aracın ön kısmının ağır hasarlı olduğunu gördüm.

  ustanın yanında çalışan 16 yaşındaki oğlu gece içip saat 3'te benim arabayı alıp trafiğe çıkıyor ve kırmızı ışıkta beklemekte olan bir araca arkadan sağlam vuruyor. vurduğu aracın sahibi de uzaktan tanıdığım biri.

  ustaya sordum ne olacak şimdi diye. dedi ki "büyük oğlanı 1 ay sonra evlendiriyorum, masrafım çok, senin arabanı yavaş yavaş yaptırırım, maddi durumum iyi olsaydı hemen yaptırırdım ama bana bir kaç ay zaman ver." diğer araç ne olacak diye sorduğumda "onu da kazayı yapan benim piç düşünsün" dedi.

  diğer aracın sahibine gittiğimde onun da aracının arka tarafının koltuklara kadar gömülü olduğunu gördüm. beni görünce sevindi "ben de seni arıyordum" dedi. kendisine vuran aracın bana ait olduğunu kazadan sonra anladığını, beni beklediğini, o yüzden avukatına dava açtırmadığını, tek derdinin bir an önce zararının karşılanarak arabasının tamir edilmesini istediğini söyledi. kaza tutanağını tutan polislere göre de benim araçla vuran çocuk 8 de 8 suçluymuş ve alkollüymüş.

  bu konuşmayı ustaya telefon edip anlattığımda, oğlunu evlatlıktan reddettiğini, dükkandan kovduğunu, sadece benim arabanın tamiri konusunda yardımcı olabileceğini, hurdacılardan benim parçaları araştırıp çıkma olarak takabileceğini söyledi.

  oradan avukat olan enişteme giderek olayları anlattım. bana ruhsat sahibi olduğum için birinci derece suçlunun ben olduğumu, karşı tarafın avukatının davayı kazandıktan sonra zararının tazmini için ister benden, ister kaza yapan çocuktan talep etme hakkı olduğunu, görünen duruma göre kaza yapan çocuğun mal varlığı ve düzenli bir geliri olmaması nedeniyle zararın benim tarafımdan ödenmesinin isteneceğini, ben bütün ödemeyi yaptıktan sonra kaza yapan çocuğa rücu davası açacağımı, eğer bir gün malı mülkü yada düzenli bir geliri olursa ödediğim parayı ondan talep edeceğimi söyledi.

  sonuçta karşı taraf dava açtı ve mahkemeye ben de davalı olarak çıktım. durumu aynen anlattım. hakim bana aracı kazadan önce bıraktığıma dair belge olup olmdığını sordu. ben de yok dedim. sonraki duruşmaya dükkan sahibini çağırdı. ona aracı akşamüstü sen mi teslim aldın dedi. usta teslim almadığını, kaza günü aracı hiç görmediğini, benim barda oğluyla içtiğimi, bar çıkışı oğluna aracın anahtarlarını vererek "al arabayı sabah dükkana götür baban tamir etsin" diyerek kendim verdiğimi falan söyledi. o gün ilk defa duruşmaya gelen oğlu da aynı şeyleri söyledi. hakim bana aracı dediğim gibi akşamüstü dükkana bıraktığıma dair dükkanın yakınındaki işyerlerinden şahit bulursam dinletmek için sonraki duruşmaya getirebileceğimi söyleyip davayı ileri tarihe erteledi.

  aracı teslim ettiğim gün bize çay getiren çaycıdan tut, yan dükkanlardaki tanıdık o kadar esnafın şahitlik yapmaları teklifime bir tanesinin bile olumlu yanıt vermemesi beni çok üzdü. sonuçta davayı kaybettim.

  dava sürecinde arbamı dörtte bir fiyatına kaportacıya sattım. aldığım parayı da karşı tarafın masrafları için ödedim. yani kısacası arada benim araba kaynadı gitti.

  avukatım olan eniştem "dua et bir insana vurup öldürmemiş, eğer ailesine çalışarak bakmakta olan birine çarparak öldürseydi o zaman çok daha ağır bedeller öderdin" dedi.

  başka bir olayda da tanıdığım biri, en yakın arkadaşına gelin arabası olarak kullanılması için aracını vermişti. düğün alayı giderken aracın önüne bir çocuk atlıyor, amacı içine para konan zarf almak ve kaza oluyor. çocuğu hemen hastaneye yetiştiriyorlar ama ertesi gün çocuk ölüyor. bu aracın sahibi de yargılandı. ayrıca ölen çocuğun ailesi batmanlı olduğu için bazı aracılık yapan kişiler şikayetin geri alınması için kan parası talep ettiler ve biraz da tehdit ettiler. kazayı yapan sürücünün maddi imkanları yeterli olmadığı için kan parasını da araç sahibi olan tanıdığım ödemek durumunda kaldı.

  birisi sizden aracınızı istediği zaman, ne yapacağınızı şimdi bir daha düşünün.

  edit: imla ve ekleme
 • acilse ve güvendiğim biriyse bir saniye dahi düşünmem veririm. lakin savuşturacak bir şey yok aslında.
  -yengeyle mangala gitcez
  -arkadaşlarla x yere gidip gelicez
  -çocuklarla halısahadan rahat dönelimcilere denk geldiysem, kirala dostum ücreti benden olsun diyorum artık.
 • tatile gidiyorum?