şükela:  tümü | bugün
  • -herhangi bir parca degismeden once beni arayin lutfen!
    -tamam abi arariz
    -aha bu da telefon numaram..

dort saat sonra..

-abi bujiler, yag filtresi, hava filtresi, on arka fren balatalari, motor contasi, park lambalari falan degisti
    -parca degismeden beni arayin demistim
    -abi aradik da telefon cevap vermedi. istersen geri takalim parcalari
    -bujileri neden degistirdiniz? besbin km once degistirmistim
    -aha abi bak gitmis bunlar. goruyon mu?
    -neyi gormem gerekiyor
    -abi bak yuvarlak degil artik ucu
    (gercekten yuvarlak degil midir? yuvarlak olmasi gereken nedir? gercekten yuvarlak olmasi gerekmekte midir? bunlar bilinmez. servisle musteri arasinda dev bir asimetrik bilgi problemi vardir)
    -balatalar da yeniydi? onlar da mi gitmis?
    -gitmis abi
    (gider tabii. araba servise giderse butun parcalarda gitme egilimi artar.)
    parayi bayildiktan sonra arabaya binilir ve test edilir. surus rahatlamistir. o kadar para vermissindir ama olsundur. en azindan icin rahattir. bujiler gicir gicir..yeniden zarar gelmez.
  • araba sahibi icin kusku dolu bir andır. "ya problem buyuk ise" diye aracından ayrı kalacagına mı yansın kıcına kacacak faturaya mı yansın insanın diken ustunde gerceklestirdigi hadisedir.
  • kol gibi bir faturayı göze almaktır...

servislerde adamına göre fiyat çekildiği için, servise girip ucuz yollu kurtulan adam görmedim ben...

nakit ödeme yapılmasını tavsiye ederim, birçoğu nakit olduğu zaman indirim yapmakta... ha yapmıyorsa çek kredi kartını gitsin...
  • dün götürüp, bırakıp, bugün sonuçlandırdığım hadise. arabanın garantisi dolmamışsa eğer tadından yenmiyor, 500 600 liralık masraftan yırtabiliyorsunuz.
  • ya sanayide bir tanıdığınızın olmadığını ya da arabanızı yeni * aldığınızı ve henüz garanti kapsamında olduğunu gösterir. ve ne zaman ki garanti süresi biter hemen bir tanıdık bulunur ve soluk sanayide alınır.
  • toplasan 100 lira etmeyecek bir bakıma, 600 lira bayılınca insan ister istemez nefret ediyor arabasından. hayır bir de namussuzlar, abi şurayı da değiştirsk, yenilesek güzel olur, motoru temizleyelim mi gibi sorular sorarak yüreğinden vuruyorlar insanı. evet desem, temizleme adı altında 200 lira daha kösecekler.

acil servislik oluyor adam arabasını buraya götürünce. çıldırmamak elde değil.
  • aracın bir sorununu yapıyorlarsa mutlaka bonus olarak başka sorun hediye ederek sonlanır.
  • (bkz: öpülmek)
  • aynı işlem için daha fazla para vermektir. ancak sözüm arabadan pek de anlamayanlara; bu sanayi denilen yer ne dürüstlük abidesi çalışanlar diyarıdır ne de uzman yuvası. eğer anlamıyosan, bunu da belli ediyosan hava karada s..erler haberin bile olmaz.

buraları okuyup gaza gelip "ne gidecem abi servise" demeyin.

parçanın orjinal fiyatını söyleyip parçayı değiştirmeden sadece sorunlu yer tamir edilir veya daha evvelden s..kilen müşterinin çıkma parçası takılır bu da pekala tüm sistem değişmiş gibi okutulur. hatta bu adettir garipsemezlerde, çünkü mantık, abi senin şu parça bozuktu servise gitsen değişecek, e ben içinden bi "dişliyi" değiştirdiysem bu benim uzmanlığım aynı parayı da alırım senden. bunu, şu parçayı değiştirdim bunu değiştirdim dediklerinde eski parçayı ver ozaman demek gibi bir girişimde bulunduğunuzda esen gerginlik rüzgarlarından anlarsınız. ya da basitçe tamir olabilecek "orjinal" parçanız abi bu gitmiş diyerek kenara atılır yan sanayisi takılır bu da sana ucuz gelir. adam senin parçayı tamir eder, orjinal parça diyip yan sanayinin iki katına okutur gene onu.

ketenpere kokulu sanayim benim.

baştan edit: mevzu tabiki yağ değiştirme filtre değiştirme değil. onlar için harbiden git sanayiye, her sanayinin bir parçacısı vardır kalan dükkanlar ordan alır hep, marka model motor bilgileriyle al orjinal parçalarını, al adam gibi yağını "aracın bmw fln değilse dandik koyar servis bile" git boş bi dükkana hacım şunları değiştir de. o ayrı. mevzu adam gibi mekanik bakım. tamir. eğer konuya vakıf değilsen uzak dur derim sanayiden.