şükela:  tümü | bugün soru sor
  • aslında 10 sene öncesinde olsaydık bu daha mantıklı bir başlık olacaktı, zira start-stop teknolojisi başlığı geçersiz kılıyor ama yollardaki çoğu araçta bu sistem olmadığı için ben yine de bu başlık altında bu tartışmayı yapalım istiyorum.

evet sıkıntımız şu: arabayla durdunuz ve kısa süre içerisinde tekrar hareket edeceksiniz, bu durumda arabayı stop etmezsiniz, mesela yanınızdaki arkadaş inip büfeden sigara alıp geldi yani toplamda 1 dakika bile durmadınız ama baktınız iş uzadı, eğer stop ederseniz muhtemelen murphy kuralları gereği aracı stop eder etmez arkadaşınız arabada bitiverecek. bu gibi durumlarda kafanızda tek bir soru işareti oluyor.

- arabayı stop etsem mi? etmesem mi?

mesela kırmızı ışık dediğimiz arkadaş genelde 1 dakika falan yanar ama arabamızı stop etmeyiz, fakat bir yere park edip beklerken 1 dakika olmadan genelde stop ederiz. bunun altında yatan psikolojiyi gerçekten merak ediyorum.

daha da önemlisi otomobilimizde özellikle birini bekliyorsak muhtemelen teyp açık müzik dinleyerek beklemek isteriz. işte o zaman da şu soru ortaya çıkıyor:

- acaba arabanın rölantide yaktığı benzin mi daha değerli yoksa stop edili arabada çalışan ses sisteminin yediği akü mü?

evet sorunlarımız bunlar. siz değerli ekşici kardeşlerimizin değerli yorumlarını da bekliyorum.
  • malum buton sayesinde sorun olmaktan çıkacaktır.