şükela:  tümü | bugün
  • aslında 10 sene öncesinde olsaydık bu daha mantıklı bir başlık olacaktı, zira start-stop teknolojisi başlığı geçersiz kılıyor ama yollardaki çoğu araçta bu sistem olmadığı için ben yine de bu başlık altında bu tartışmayı yapalım istiyorum.

evet sıkıntımız şu: arabayla durdunuz ve kısa süre içerisinde tekrar hareket edeceksiniz, bu durumda arabayı stop etmezsiniz, mesela yanınızdaki arkadaş inip büfeden sigara alıp geldi yani toplamda 1 dakika bile durmadınız ama baktınız iş uzadı, eğer stop ederseniz muhtemelen murphy kuralları gereği aracı stop eder etmez arkadaşınız arabada bitiverecek. bu gibi durumlarda kafanızda tek bir soru işareti oluyor.

- arabayı stop etsem mi? etmesem mi?

mesela kırmızı ışık dediğimiz arkadaş genelde 1 dakika falan yanar ama arabamızı stop etmeyiz, fakat bir yere park edip beklerken 1 dakika olmadan genelde stop ederiz. bunun altında yatan psikolojiyi gerçekten merak ediyorum.

daha da önemlisi otomobilimizde özellikle birini bekliyorsak muhtemelen teyp açık müzik dinleyerek beklemek isteriz. işte o zaman da şu soru ortaya çıkıyor:

- acaba arabanın rölantide yaktığı benzin mi daha değerli yoksa stop edili arabada çalışan ses sisteminin yediği akü mü?

evet sorunlarımız bunlar. siz değerli ekşici kardeşlerimizin değerli yorumlarını da bekliyorum.
  • malum buton sayesinde sorun olmaktan çıkacaktır.
  • bir araç rölantide beklerken saatte ortalama 0.6 litre yakıt tüketir. (klima açıldığında bu değer, ortalama 0.9 litreye çıkar.)

1 dakikalık rölantide beklemede kabaca hesaplarsak 0.01 lt yakıt tüketiriz. ancak aracın ilk marşındaki harcadığı miktar bundan daha fazla olacaktır. ayrıca aküden enerji tüketiminin yakıt tüketimine hiçbir etkisi yoktur. zaten araç ilerlerken kendiliğinden aküyü şarj eder.

bonus: bir de şunu belirteyim, hala anlamayan sığırlar mevcut. araç yokuş aşağı giderken vitesi boşa aldığınızda, viteste olduğundan daha fazla yakıt tüketir. bunun sebebi, aracın rölantide çalışmak için yakıt tüketmesidir.

not: bu değerler ortalama 1.6 litrelik motora sahip benzinli araçlar içindir.

edit: kendininpatronu nickli arkadaşın uyarısı üzerine: bu bilgilendirme enjektörlü araçları kapsamaktadır!