şükela:  tümü | bugün soru sor
 • araba hangi istikamete doğru itilecekse vites o yönde takılmalıdır. geri geri vurdurulacak arabayı geri vitesine takınız. vitesi 2 e takip geri geri vurdurmaya calisan uzaylilardan olmayiniz.
 • mahallenin cocuklari orgutlenir ve itis saglanir. araba calistiginda alinan zevk gibisi yoktur.
 • akünün zayıflaması durumda yapılmak zorunda kalınan eylemdir. eğer gaza fazla basılırsa arabayı iten kişiler egzosttan çıkan kara dumanla boğulur, küfür eder. bu yüzden bu hususa dikkat edilmelidir.
 • en özensiz motorcunun tercihi.
 • ehliyet sinavina hazirlik kitaplarinda yazilanlara gore trigger kayisinin kopmasina sebep olabilecek bir faaliyetmi$
 • otomatik vitesli arabalarda işe yaramayan bir çalıştırma metodudur.
 • (bkz: vurdurarak calistirmak)

  değilse, "geber, geber köpekkk.." diye de bağırmak icap eder..
 • kiralik bir katile arabanin esgali ve guzergahi verilerek, amerikan filmlerinde bolca yaptirilan olay.*
 • toros, anadol ve murat 131 gibi araçlarda motor ilk hareketi sağlayamadığında arkadan ittirmek sureti ile tatbik edilen suni tahrik işi.

  bir de içinde onca yolcu varken koskoca özel halk otobüsünü vurduranlar vardır. bu yetenekli insanlar bugün taksim peronlarında ortaya cıkmış, "abi şuna bir el atın" diyerekten o devasa otobüsü 5 metre mesafesinde vurdurmayı başarmıştır. ilk başta gözlerinize inanamasanız da, itilen otobüs 3 defa hoplayıp tıngır mıngır trafiğe karışmıştır.
 • normalde arabamızı nasıl çalıştırırız? kontağı çeviririz. kıvkıvkıv diye bir ses gelir. bu ses, marş motorunun sesidir. marş motoru arabanın volan dişlisi üzerinde yer alır ve volan dişlisini çevirir. volan dişlisi de krank miline bağlıdır. yani arabanın ilk çalıştırılmasında yapılması gereken şey krank milini çevirmektir. çok eski model arabalarda (ve hatta formula 1 arabalarında da) bu işlem krank miline bir alet sokulup çevirilerek yapılmaktadır.

  yani arabayı vurdurmak, sadece krank milini çevirttirebilmek içindir. krank milini normal yollardan çevirmenin mümkün olmadığı durumlarda yapılır. nedir bu durumlar? mesela akü bitmiştir. marş motorunu çalıştırabilecek bir güç yoktur. kontağı çevirdiğinizde kıvkıvkıv sesi gelmez. bu durumda krank milini çevirttirmenin tek yolu vites kutusundan yararlanmaktır. araba ikinci vitese takılır. şu durumda tekerlek çevirildiğinde vites kutusu sayesinde volan dişlisi, dolayısıyla krank mili dönecek ve araba çalışacaktır ama vitesteki arabanın tekerleğini döndürmek insan işi değildir. bu yüzden debriyaja basılıp volan dişlisi geçici olarak tekerleklerden (vites kutusundan yani) ayırılır. arabaya; ittirmek, yokuştan salmak gibi bir güç verilir ve araba biraz hız kazandığında debriyaj hafifçe bırakılarak kavrama yapılır. kavrama noktasında, dönen tekerlekler volan dişlisini ve dolayısıyla krank milini çevirmeye başlayacak ve araç çalışacaktır. yani normalde motorun oluşturduğu gücü tekerleklere ileten sistemi tersten kullanıp, tekerleklerin ürettiği gücü motora aktarmaktır amaç.

  trigger kayışını falan koparmaz ne alakası var. ayrıca marş motoru gayet güzel çalışan araba da vurdurularak çalıştırılmaz. kontağı çevirince kıvkıvkıv eden arabanın problemi ya ateşlemededir, ya yakıttadır, ya da onun gibi bir şeydedir. marş motoru volan dişlisini, dolayısıyla krank milini gayet güzel çeviriyordur ama motordaki problemden dolayı araç çalışmıyordur. siz o aracı ne kadar iterseniz itin motordaki problemi halletmedikçe çalışmaz yine.