şükela:  tümü | bugün
 • bu kültürün ülkenin kılcal damarlarına yayılmasının yegane sorumlusu devlettir. çünkü cumhuriyet kurulduktan sonra radyolarda halk müziği yayınına yasak geldi. halk müziği klasik müzikle birlikte yorumlandı. ee bu da haliyle bizim köylü memedaanın ilgisini çekmediğinden radyo da yeni bir frekans arayışına girildi. o dönemlerde ortadoğuda özellikle mısırda arabesk müzik revaçta olduğundan bizim naçizane radyo frekanslarımıza o kanallar girmeye başladı. gel zaman git zaman arabesk müzik ülkenin en ücra köşesinden en kalabalık metropollerine kadar her yerine adeta bir virüs misali yayıldı.
 • bu, yapış yapış, öğrenilmiş çaresizlik kültürü türk insanının da kanını o kadar zehirlemiş ki, memleketin en saçma sapan espirilerinin yapıldığı son derece geyik bir dizide bile bütün olayı "felçli bir adamın hayalgücü"ne bağlayıp, bütün bunları utanmadan anlattıkları sahnede arkadan da bu kültürün müziğini dayamak suretiyle her boka derinlik kazandırabileceklerine inanır olmuşlar.
 • kendini sağcı, solcu, a mezhepçi, b mezhepçi, dindar, agnostik bilmem ne tanımlayan (bu kendini tanımlama da ayrıca ortadoğulu beyinsiz işi ya. farklı konu) ortadoğuluları derinden etkileyen kültür.
  bir şekilde temas edilen ilahilerde, marşlarda, ezgilerde, şiirlerde hep bir kendini acındırma, cıvık cıvık romantizm, acziyet, zavallılık.
  ülke komple patolojik vaka. bu da ucundan kenarından belirtilerinden birisi.

  zavallı insanlar, zavallılaştırılan kalabalıklar. zırlamasın, ağlaşmasın da ne yapsın, elinden ancak bu geliyor.

  dıt dıt dınının dıt dıt dınının. batsın bu dünya, bitsin bu rüya.
 • türk olarak kültür cephesinde vereceğimiz en büyük savaş arabesk kültürüne karşıdır. arabesk; ortadoğu'lu gibi düşünmek ve yaşamaktır. arabesk yaşamda insan duygularının ve hatta hiç bir şeyin ortası yoktur. her duygunun en abartılı olanı yaşanır. ''ya benimsin ya toprağın!'' sözü bu nedenle arabesk mısraların baş sözü olmuştur. siyah ve beyazın dışındaki olasılıklara yer verilmez. geçmişe yönelik varsayımlarla bugün için pişmanlık edebiyatı yapılır. kaderden gelen ezilmişlik söylemleri ile mazlum edebiyatı yapılarak kitleler sömürülür ve yanıltılır. islam, hristiyanlık ve musevilik gibi arabesk dinlerde de iyilik-kötülük gibi kavramlar arabeskin doğası gereği kesin çizgiyle birbirinden ayrılmıştır. (düalizm)

  arabesk kültürünü türk toplumuna bulaştıran düzenler; kolay parayı seven müzik ve medya sektörü ile güney doğu bölgesinden batıya akan kontrolsüz göç dalgalarıdır. hümanizm felsefesi, arabesk felsefesi ile birbirine paralel teoriler taşır. bu nedenle arabesk yaşamın filizlendiği her ortamda bir üst bilinç basamağı olarak hümanizm gelir. arabesk kişilikler hümanizmi kullanarak bu yönlerini saklamak ya da bir üst bilinç düzeyine geçişin simgesi olarak kendilerini hümanist olarak tanımlar ve popülarite kazanırlar. insanı her şeyden üstün gören hümanizm egosu, ortadoğu dinlerinin de en büyük arabesk özelliğidir. araplar, farslar, yahudiler ve bu kültürlerin her türlü genetik ve kültürel melezi olan kürtler, bu nedenle ortadoğu'da terörizmin yeşermesine her zaman olanak vermişlerdir.

  türk kültürü ise ''asya kökenli'' yaklaşımlara sahiptir. siyah ve beyaz, iyi ile kötü karşıtlığı değil; bu kavramların iç içe geçmişlikleri vardır. her şey bir dengeye ulaşmalıdır. orta yol, en iyi yoldur. türk kültürü; abartıya, süse, gösteriş ve fanteziye yer vermez. geçmiş değil, yaşanılan an önemlidir. sorunların üstünden pratik bir şekilde gelinir; öç, kin, intikam, düello, mazlum edebiyatı ve bağnazlığa yer verilmez.
 • 2000'lerin başında bitmesi gereken kültürdü lakin bitmedi.çok istedik bitsin diye dandik pop kültürü bile daha iyidir dedik ama olmadı.bu lanet şey rap müziğinden rock' a popa edebiyata bile sıçradı ele geçirdi siz düşünün.allahın cezası pis şey.allahın cezası acı çekme meraklısı sahte yapay gerizekalı kıro hayvan oğlu hayvan yeni jenerasyon.ciddi anlamda iğrençsiniz gençler haberiniz olsun.neyiniz eksik amk ne isteseniz ananız babanız alıyor en güzel spor ayakkabıdan en pahalı telefona bilmem neye kadar.it gibi çalışıp herşeyinizi almıyorlar mı amk hayvanları.bu neyin acısı lan neyin kederi it oğlu itler.

  edit:hakaret
 • tırrek ve apaçi kültürüyle harmanlanarak ; aleyna tilki müziği olarak çağımıza dikildi ve genç nüfusun olmayan kültürünü iyice dibe çekmektedir yazık ki.
 • derhal bitirilmesi gereken aşırı kötümser , iğrenç , pislik, dışkımsı bir kültür.
 • müzikal olarak insanların psikolojisini bozan tarzların başında gelir arabesk.

  özellikle gençlerin ve çocukların.
  ortada hiçbir şey yokken dinleyicilerini yılanın başını boka bastırır gibi iyice karamsarlığa ve çaresizmiş gibi hislerin dibine bastırırlar.
  kendilerini sürekli başaramama, becerememe düşünceleriyle yoğurur ve bu yönde telkin ettikleri için haliyle psikolojisi bozuk/garip bireyler çıkar ortaya.
  eğer ergenlik dönemlerini bu arabesk müzikle tamamladılarsa, hayata kaybeden ve yıkık modunda devam ederler. dünyaya ve hayata sebepsiz öfkelidirler.
  hayat kahpe mottolarıdır.
  hayat kahpe değil ulan, senin kafayı kaldırıp etrafı görememenden dolayı yaptığın seçimler kahpe, hayat değil.

  kimsenin kendilerini anlamadığını, anlayamayacağını düşünürler ki alakası yok. diyalogları kesin olmadığı için kendilerini ifade etmekte zorlanırlar ve saçma sapan sokak jargonlarına sığınırlar.

  mesela bu insanlar rap tarzına bile uyum sağlayamadı, arabesk rap diye bol böğürden bağırmalı, götten inlemeli bir tarza evirdiler. (tam bir kulak tecavüzü tarzı)
  bu insanların kendini jiletleme olayı arabeskin çıktığı zamandan beri var müslümle başlayan bir akım değil.
  müslüm sadece bu insanlara şahit olmamızı sağladı.

  zevkler ve renkler tartışılmaz evet ama bir yere kadar. sevdiklerinizi bu müzikten alt kollarından uzak tutun.