şükela:  tümü | bugün
 • dna sekanslanmasi tamamlanmistir.
 • bioprotocolsda bu bitkinin hucre kulturunden gen haritalamasina kadar pek cok calismanin metodlari bulunmaktadir.
 • 2000 yılında 120mb (bkz: mega base) olan genomu 7 laboratuvar ortaklığında tamamlanmıştır. 2003'de yapılan başka bir çalışma ise bunun aslında sekanslanamayan heterokromatik tekrarlar yüzünden 157mb civarında olduğunu göstermiştir. 5 adet kromozomu bulunur, 25,000 civarında ifade edilen gene ve 34,000 civarında sentezlenen proteine sahiptir. genomunun küçük olması, kısa hayat döngüsü (8 hafta), yer gereksiniminin az olması, su ve ışık dışında ihtiyacının olmaması, genomunun kolayca manipule edilebilmesi ve bir bitkiden, tohumlar sayesinde elde edilebilen sonraki kuşakta binlerce bitkinin olması model organizma olarak bu bitkiyi çok uygun kılmıştır.daha ayrıntılı bilgi almak isteyenler ve araştırma veribankaları arayanlar için linkler:

  tair (the arabidopsis resource center): http://www.arabidopsis.org/
  abrc (arabidopsis biological resource center): http://abrc.osu.edu/
  nasc (nottingham arabidopsis stock center): http://arabidopsis.info/
  gabi-kat (genomanalyse im biologischen system pflanze): http://www.gabi-kat.de/
  salk (salk institute genomic analysis laboratory ): http://signal.salk.edu/

  ayrıca buralardan değişik lablardan toplanan belirli genotiplerde bitki tohumları ve transformasyonda kullanılmak üzere hazır vektörler gibi materyaller temin edilebilir.
 • hardal ailesinin küçük bir üyesi. çok küçük bir genomu (130-140 mbp), beş kromozomu vardır ve neredeyse hiç tekrarlayan dna'sı yoktur. kısa üretim süresi (yaklaşık beş hafta), yüksek tohum verimi (bitki başına 40.000'e kadar tohum), kendi kendine tozlaşma (mısırdaki doğal çapraz tozlanma yerine) yetenekleri ve diğer avantajları yüzünden model bir bitkidir.