• youtube'daki araç içerisinden çekilmiş trafik kazası videolarındaki artış göz önüne alındığında, bazı ülkelerde zorunlu hale gelmiş kameradır.
 • internet ortamında car dvr* olarak geçiyor bunlar.
  30 dolarlardan başlayıp yüzlerce dolara kadar değişen fiyat aralığında satılıyor. temel olarak web kameraların hafıza kartına kayıt yapabileni. uçaklardaki kara kutu mantığında son bilmemkaç dakikayı kaydediyor. herşeyde olduğu gibi fiyat düştükçe verim de düşüyor bunlarda. görüntünün (özellikle gece) kötüleşmesi, kayıtların çok büyük dosya boyutunda olması gibi olumsuzluklar. pahalısı daha iyi midir denemeden bilmek zor.
  uzak olmayan bir gelecekte sigorta şirketlerinin dayaması ile burada da zorunlu hale gelme ihtimalleri olan cihazlar bunlar. "kaskoya kamera beleş" türü reklamları görme şansımız epey yüksek.
  birileri içerden devleti bu konuda ikna çabalarına başlamıştır bile kim bilir? belki önce ticari araçlara (otobüsler, kamyonlar, taksiler) sonra da diğer ölümlülere kamera şartı getirilebilir. gayet yağlı bir pazar olacak. sözlük'ün "konulu videoları" bile enflasyona uğrayacaktır.
 • bir yıla yakın zamandır kullandığım cihaz. gs1000.

  daha önce başka bir tane vardı, memnun kalmamıştım.

  alacaklara faydam olsun:

  - full hd dışında bir cihaz almanın anlamı yok.
  - çift yönlü (hem camdan dışarı hem arabanın içini çeken) cihazlar saçma, çünkü iki kayıt yapmıyor, hd ekranı yarıdan bölüp tek kayıt yapıyorlar. iki tarafın da ya yatay çözünürlüğü ya görüş açısı düşüyor tabii.
  - kameralar o kadar geniş açı ki, sonuç hafif balık gözü. ortaya yakın olaylar çok daha detaylı görülebiliyor, yanlar biraz bulanık. plaka okunurluğu görüş alanının ortasında en çok 3-5 araba boyu.
  - gps'lisini almıyoruz. oldu ki aldık, hız göstergesini kapatıyoruz. görüntüleri polis ya da sigorta şirketine iddianı kanıtlamak için vermeye kalkarsan kaçla gittiğini bilmelerini istemeyebilirsin.
  - en önemli özellik: bu aletler 2-5-10-15 dakikalık video klipler halinde kayıt yapıyor. bir klipten diğerine geçerken atlama olmaması en iyisi. 1-2 saniyeye kadar da eh işte. daha uzun süreler kötü. (gs1000 class 10 microsd ile atlamasız. öncekinden şikayetim 5-6 saniye atlamasıydı.) olayı araya denk getirirsen cihaz bir işe yaramaz.
  - g-sensor ve hareket algılama cihazın davranışını etkiliyor. hareketsizken kayıt duruyor. yeniden hareketin algılanması ve kaydın başlaması bir saniye kadar sürüyor. buradaki sıkıntı: dururken bir şey olursa kaydı yok. bellekte yer kalmadığında video klipleri eskiden başlayarak silen bir cihaz almak ve kayıt işlemini kontak açmadan kontak kapatmaya kadar kesintisiz ayarlamak en güzeli.
  - kontak olayına gelirsek: cihazla uğraşmamak için, kapalı unutmaya karşı kontak ile çalışmaya başlaması önemli. çoğu model gücünü çakmaktan alıyor. aracın elektrik sistemi garip bir şey değilse, kontak çevrildiğinde çakmağa elektrik verildiğinde kamera otomatik kayda başlıyor. kontak kapatıldığında da ayarlanabilir bir süre içinde kayıt durdurulup cihaz kapanıyor.
  - ses kaydı genelde boktan ama çoğu cihaz sinyal sesi duyulabilecek kadar kaydedebiliyor.
  - anladığım kadarıyla rusyada kasko için şart koşuyorlar, en büyük pazar orası. cihazların çoğu "by default" rusça kurulu geliyor. aldığın yerde çevirtmezsen rusça menüden deneye deneye ingilizceye çevirebiliyorsun. kalite cihazlarda türkçe desteği daha görmedim.
  - çin malından korkma. yalnız vantuz ve bağlantı aparatlarını kontrol etmek lazım alırken, parçalarda boşluk, sallantı ve arıza olmasın.
 • türkiye'de zorunlu hale geldiği takdirde xhamster'da bol bol sex in the car başlıklı amatör porno izleyeceğiz demektir. yüce rabbim vga kamera dönemindeki utancı bizlere bir kez daha yaşatmasın amin.
 • türkiye'de özellikle toplu taşıma araçlarına zorunlu kılınması gereken alet. tabi ki bir de kendini ralli pilotu sanan dallama minibüsçülerin rüşvet karşılığında görüntüleri sildirememesi lüksü lazım ama o zor bak...
 • rusya'da kasko için zorunlu olan alet. o yüzden bir çok kaza, acayip olayları rusya'dan görebiliyoruz. en son düşen göktaşı bile rusya'da araç seyir kamerası yüzünden bir çok açıdan görülebilmişti.
 • bizim ulkede uygulanirsa haberleri en az 3 yada 4 saate cikaracak sistem.
 • türkiye'de trafik canavarlarını zapdetmek adına zorunlu kılınması ve ihbar bilincinin de oluşturulması şarttır.
 • (bkz: dash cam)
hesabın var mı? giriş yap