şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • her şöförün, şöför adayının, umursamaz şöförlerin yakınlarının; alması, kullanması, kullandırması gereken icat.
  mümkünse gps'li hız kaydı yapan modellerinden.

  bütçe dostu tavsiyem:
  xiaomi 70mai pro + gps modülü

  --- spoiler ---

  araç kamerası almalı mıyım? soru işaretini şu olay sebebiyle sonuca vardırdım. her araç kullanıcısına tavsiye ederim:

  bir yakınımın arkadaşı ölüme sebebiyet verecek şekilde trafik kazası geçerir.
  şöförün kendisi de ağır yaralanmış bir şekilde bilinçsiz olarak hastenede yatırılır.

  ----kaza----
  seyir halindeki araç, karşıdan karşıya geçmekte olan yayaya çarpar
  2+2 şerit, bölünmemiş yol, şehirerarası yol
  ----kaza----

  kazanın tek şahiti, yol kenarındaki temizlik işçisidir ve "yaya geçidinden geçen adama çarpan araba çok hızlıydı, fren sesi bile duymadım" der. hazırlanan polis raporuna kaydı geçer.

  hız limiti kurallarına uymayan, yaya geçidine yaklaşırken hız düşürmeyen aracın sürücüsü "bilinçli taksirle adam öldürme" suçuyla karşı karşıyadır.
  polis tarafından kaza bölgesinde yapılan ilk incelemede de şöför asli kusurlu olarak belirlenir.
  ölen kişinin yakınları da şöförün ailesine baskı yapmaktadır.
  3-9 yıl hapis mahkeme sonucuna göre belki para cezası, maddi manevi tazminat vs.

  yakınım, sırf youtube'da yayınlarım diyerek araç kamerasının hafıza kartını almak üzere perte çıkan araca ulaşır. kameradan haberi olan şöförün arkadaşları "kesin bizimki suçludur" diye düşündüklerinden hiç umursamazlar.
  yakınım kaza kaydını izlerken, kazanın üst geçidin 5-10 metre sonrasında ve yaya geçitli kavşak arasında gerçekleştini farkeder. aracın hızı, hız limitleri arasındadır. üst geçitten itibaren kavşağa yaklaşırken hızını düşürmektedir. kenarda bekleyen yaya aniden koşmaya başlayınca ani şekilde direksiyonu kırıp, hızını arttırmıştır. aracın yoldan çıkmasının sebebi de bu son kurtarma hareketidir.

  şöförün ailesine konu açılır, avukat tutulur, video'yu karşı tarafın ailesine de gösterirler. yayanın akli dengesinin yerinde olmadığı ortaya çıkar. yayanın ailesi şikayetçi olmaktan vazgeçer.

  açılan kamu davasında mahkeme, kovuşturmaya gerek olmadığı sonucuna varır. itiraz edilmez.
  --- spoiler ---
 • bir yıla yakın zamandır kullandığım cihaz. gs1000.

  daha önce başka bir tane vardı, memnun kalmamıştım.

  alacaklara faydam olsun:

  - full hd dışında bir cihaz almanın anlamı yok.
  - çift yönlü (hem camdan dışarı hem arabanın içini çeken) cihazlar saçma, çünkü iki kayıt yapmıyor, hd ekranı yarıdan bölüp tek kayıt yapıyorlar. iki tarafın da ya yatay çözünürlüğü ya görüş açısı düşüyor tabii.
  - kameralar o kadar geniş açı ki, sonuç hafif balık gözü. ortaya yakın olaylar çok daha detaylı görülebiliyor, yanlar biraz bulanık. plaka okunurluğu görüş alanının ortasında en çok 3-5 araba boyu.
  - gps'lisini almıyoruz. oldu ki aldık, hız göstergesini kapatıyoruz. görüntüleri polis ya da sigorta şirketine iddianı kanıtlamak için vermeye kalkarsan kaçla gittiğini bilmelerini istemeyebilirsin.
  - en önemli özellik: bu aletler 2-5-10-15 dakikalık video klipler halinde kayıt yapıyor. bir klipten diğerine geçerken atlama olmaması en iyisi. 1-2 saniyeye kadar da eh işte. daha uzun süreler kötü. (gs1000 class 10 microsd ile atlamasız. öncekinden şikayetim 5-6 saniye atlamasıydı.) olayı araya denk getirirsen cihaz bir işe yaramaz.
  - g-sensor ve hareket algılama cihazın davranışını etkiliyor. hareketsizken kayıt duruyor. yeniden hareketin algılanması ve kaydın başlaması bir saniye kadar sürüyor. buradaki sıkıntı: dururken bir şey olursa kaydı yok. bellekte yer kalmadığında video klipleri eskiden başlayarak silen bir cihaz almak ve kayıt işlemini kontak açmadan kontak kapatmaya kadar kesintisiz ayarlamak en güzeli.
  - kontak olayına gelirsek: cihazla uğraşmamak için, kapalı unutmaya karşı kontak ile çalışmaya başlaması önemli. çoğu model gücünü çakmaktan alıyor. aracın elektrik sistemi garip bir şey değilse, kontak çevrildiğinde çakmağa elektrik verildiğinde kamera otomatik kayda başlıyor. kontak kapatıldığında da ayarlanabilir bir süre içinde kayıt durdurulup cihaz kapanıyor.
  - ses kaydı genelde boktan ama çoğu cihaz sinyal sesi duyulabilecek kadar kaydedebiliyor.
  - anladığım kadarıyla rusyada kasko için şart koşuyorlar, en büyük pazar orası. cihazların çoğu "by default" rusça kurulu geliyor. aldığın yerde çevirtmezsen rusça menüden deneye deneye ingilizceye çevirebiliyorsun. kalite cihazlarda türkçe desteği daha görmedim.
  - çin malından korkma. yalnız vantuz ve bağlantı aparatlarını kontrol etmek lazım alırken, parçalarda boşluk, sallantı ve arıza olmasın.
 • çeşitli saçma sapan kazalar ve kendini uyanık sanan yurdum insanı yüzünden, herkese tavsiye ettiğim cihaz.

  örnek 1: kavşakta kırmızıda geçen belediye otobüsü, sürücü tarafından aracıma çarptı. yanımda benimle birlikte yeşilde geçen on tane kadar başka araç var, 'ben yeşilde geçtim' diyip durdu belediye otobüsü şöförü. çaktırmadan, kaza tutanağına da yeşilde geçtiğini yazmış.
  sonuç: fark etmediğim için, yüzde sıfır kusurlu olduğum kazada kapımın tamir masrafının yarısını ben ödemek zorunda kaldım. bu olaydan sonra bir xiaomi yi araç kamerası aldım.

  örnek 2: akşam akşam, sıkışık trafikte (park sensörü olan) bir araç birden geri vitese takıp geldi, aracımın ön tamponunu çatlattı. ben tutanakla uğraşırken, sürücü sanayiden birtakım usta tipli kişiler çağırmış.
  ustamsı kişilerin başı tampona baktı, 'ben bunu çakmakla kaynatır boyatırım 200 liraya' dedi. (aracım smart roadster, çok pahalı olmasa da türkiye'de 20-30 tane olan bir araç)
  ben de dedim ki 'bu arabanın her parçasını orjinal getirttim, bunu sanayide ali ustaya yaptırmam, çarptınız gidip mengerlerde orjinal parçayla yaptıracaksınız'.
  ustamsı şunu dedi: 'ben sana abilik yapıyorum, istesem her türlü senin bize arkadan çarptığını ispatlarım.'
  benim cevabım: 'kardeş gel şöyle bi arabanın önüne. hah şimdi kameraya el salla. hah, şimdi topla takatukanı s*ktir git!
  sonuç: aracıma çarpan kişi (bir de direksiyon hocasıydı bu kişi) ertesi gün tıpış tıpış mengerler' e gitti, aracımı yaptırdı.
  örnek 3: eskişehir'in ortasında, yan şeritte giden araç (artık alçak spor araba olmasından mı, kör noktada kalmasından mı bilmiyorum) yan yana giderken önüme kırıp sol ön çamurluğumu çizdi. sürücü arabadan indi, 'yahu sen nereden çıktın kimbilir kaçla makas atma derdind-' derken araç içi kamerayı fark etti, sustu.
  sonuç: tıpış tıpış servise gidildi, çarpan kişi aracımı yaptırdı.

  artık yeni bir otomobil aldığımda, daha yakıt almadan kamerayı takıyorum. emin olun, ilk kazada kendi bedelinin en az on katını çıkaracaktır. üşenmeyin, alın, takın.

  çok sayıda mesaj üzerine edit: tekrar yazayım, ben xiaomi yi araç kamerası kullanıyorum. gopro 4'ten daha iyi çekiyor. hafıza dolunca en eski videoyu silip kayda devam ediyor.
 • bu cihazın görüntüsüne istinaden, ışıktan çıkarken, kendisi karşıda devamı olmayan sola dönüş şeridindeyken önüme atlayan kahpe dölünü internetten emniyete şikayet ettim.
  gelen cevap: bizim bu şekilde ceza yazma yetkimiz yok 155 i arayın gelsin olayı tespit tutanağı tutsun.
  ulan embesiller, basıp gitmiş götveren için 155i arasam ne olacak, ne zaman gelip nereden neyi tespit edip tutanak tutacaklar.
  dese ki ; gelip kameranızdan tespit yapacaklar, gerek yok ben görüntüyü size getireyim, diyeyeceğim ama nerde.
 • hükümet olsam, sigorta şirketleriyle anlaşıp her araçta zorunlu kılacağım inovasyon.

  üstüne bir de ihbar asıllı trafik cezası kampanyası başlatırım.
  o da yetmez bakanlardan birinin oğluna araç içi kamera şirketi açtırıp yerli pazara ucuza cihaz sattırırım. hem trafik hem günlük şehir içi asayiş olayları aydınlatmada da bu görüntüleri kullanırım. sonuçta milyonlarca kamera kaydı ile ülke düzenli kaydedilmiş olacaktır.

  acaba adım baran, 14 yaşındayım ve arkadaşlarım bana einstein mi diyorlar?
 • eşim işi gereği gün boyu şehiriçinde araba kullanıyor. ben de işe giderken yaklaşık 30-35 km süren bir yolda araba kullanıyorum ve bunun yaklaşık 20 km'si otoban. artık yollarda başınıza gelebileceklerin malesef sınırı dahi yok. gün içinde ikimiz de çok garip olaylarla karşılaşıyoruz. gerçekten bir kaza durumunda anlatsanız kimse inanmaz.

  o yüzden sorumluluk sahibi bir koca olarak bu işe el attım ve araştırmaya başladım. sonunda g1-wc modeline karar verdim, aşağıdaki linkte 43 dolara alınabiliyor, 2 tane sipariş verdim ve makul bir sürede elime ulaştı.

  http://www.gearbest.com/car-dvr/pp_67201.html

  donanımhaber'de bu işe dedike bir başlık var, o başlıktan çok yararlandım. bu kamerayı seçerken de hem 1080p kayıt yapması hem de kapasitörlü bir model olması beni cezbetti. yani bu kamerada pil yok, böylece aracı parkettiğinizde sökmenize gerek kalmıyor zira pilli modellerde güneş altında piller şiştiği ve bozulduğu için pilli model kullananlar aracı parkedince sökmek zorundaydı. bu model ise tak-unut tipi bir model. çakmağa bağlıyorsunuz, kontağı kapatınca otomatik kapatıyor, arabayı çalıştırınca otomatik çalışıp kayda başlıyor. içine taktığınız hafıza kartına göre kayıt yapıyor. 1080p çekimde dakika başına yaklaşık 100mb yer kaplıyor. 3'er dakikalık parçalar halinde kaydediyor videoyu. hafıza dolunca en eskiden başlayarak sırayla üzerine yazıyor. tek sıkıntısı çok uzun olan kablosu. bazı insanlar kabloyu görmemek için gizletmişler. ben arabayı elletmeyi sevmediğim için yaklaşık 75cm bir kablo ve çakmak girişiyle bu sorunu çözmeyi düşünüyorum. sorusu olan varsa yeşillendirebilir.
 • uzun zamandır kullandığım hede. çok faydasını gördüm.
  üzerine direksiyon kıran hayvan, bir de ne var lan edasına büründüğü zaman, mısırını al gel beraber ne bok yediğini seyredelim diyorsun, arkasına bakmadan, dünyaya merhaba dediği deliğe uzayıp gidiyor.
 • yaklaşık 350 liraya alabileceğiniz ve olası bir kaza durumunda hayatınızı kurtarabilecek bir teknolojik alet. özellikle büyükşehirlerde arabanın önüne atlayan yayaların haberlerini okudukça ciddi tedirgin oluyordum ki gerçekten bu tarz yaşanmış çok olay var. sonra oturdum epey araştırdım, en sonunda uygun fiyatlı şu modelde karar kıldım: https://www.hepsiburada.com/…rsiyon-p-hbv00000nhzat

  çakmak girişi ya da iç usb'lerin herhangi birine bağlayabiliyorsunuz. direkt sigortaya bağlatanlar da var ama ben uğraşmadım. araç çalışınca kendi çalışıyor, kontağı kapatınca kendisi kapanıyor. üstünde ekran, ıvır zıvır ışıklar falan yok, az yer kaplıyor aynanın arkasına takılabiliyor, videoları izlemeniz gerekirse hem hafıza kartından, hem de telefondan wifi ile uygulamasından izleyebiliyorsunuz. yani kaza yapmadığınız sürece sizi uğraştıran bir şey değil. açılışta 1 sn çince kısık sesli bir şeyler söylemesi dışında (xiaomi kayda başlıyor diyormuş) araçta var olup olmadığını anlamıyorsunuz.

  şöyle bir trim aparatı alıp, kablosunu da üst trimlerin altına kolaylıkla saklayabilirsiniz: https://www.hepsiburada.com/…0124?magaza=csktİcaret

  kesinlikle ama kesinlikle böyle bir şey kullanmanızı öneriyorum. manyağın biri arabanın önüne atlar, ölene kadar bakmak zorunda kalırsınız, tr'nin durumu, göçmenler, fakirlik vs bunları alt alta yazınca neden böyle olaylar olduğunu daha rahat anlayabilirsiniz. dediğim gibi yer kaplamıyor, kötü durmuyor, kabloları sarkmıyor, varlığı yokluğu belli olmayan bir cihaz.
 • 3 sene önce aliexpressden aldığım gpsli araç kamerasını hala kullanıyorum. 2 kez geri geri bana çarpan oldu. sen neden çarptın der gibi oldular kamerayı gösterdim topukladılar. her iki vurma olayı önemsizdi ama gerçekten bir sıkıntı olsa işe yarar.
  kamera özellikleri : ambarella car dvr gs5000 full hd 1080p recorder camcorder vehicle camera with gps/g-sensor+1.5inch+h.264 video recorder

  şuraya kayıtlarını koyayım almak isteyenlere yardımcı olsun.

  yağmurlu hava çekimi

  gece yağmurlu hava çekimi

  normal şehir içi çekimi

  kastamonu-merzifon arası çekimi
 • türkiye'de zorunlu hale geldiği takdirde xhamster'da bol bol sex in the car başlıklı amatör porno izleyeceğiz demektir. yüce rabbim vga kamera dönemindeki utancı bizlere bir kez daha yaşatmasın amin.
hesabın var mı? giriş yap