şükela:  tümü | bugün
  • eğer para şirketin kasasına ihtiyaç ise kiralamak mantıklı, ama değil diyosanız satın almak mantıklı.

bu tamamen duruma ve şartlara göre değişir bir durum, mesela kişi ağır zengin ve yılda bir araç değiştiriyor ise, aldığı 300.000 tl ederi olan araç 1-2 sene sonra 250,000 edecek, ama aynı kişi bu aracı yıllığı 50 bin tl'ye kiralarsa ki kiralar cebinde ekstra 250,000 tl kalır ve bu para ile attım bir daire alır ve daireden ortalama 1200-1300 tl kira alır ve daire yıl sonunda %10 değer artışı ile arabaya seni bedavaya bindirir.

değişenleri çok fazla olan bir durum aslında, ayrıca yıllık kiralamada günlük 140-180 tl cok yüksek bir rakam, kiraladığınız araç 200+ değerde değil ise.
  • uzun süreli kullanım için ise satın almak , ben 2-3 senede bir araç yeniliyorum diyenler için kiralamak mantıklı . istanbul'da yaşıyor iseniz kesinlikle kiralamak mantıklı yoksa aracın kasko , bakım ve kaza giderleri yüzünden canınız sıkılacağı gibi , değer kaybı da sizi çok üzecektir.
  • aracın değeri 60/80 bin aralığında olup 2-3 yıllık kiralama yapacağınız aracın günlüğü 140/180 lira aralığında olması mantıksızdır.

kiralama firmalarından teklif alın.

bu fiyat aralığındaki kiralık araçların günlüğü 50/70 lira civarında olmalıdır.

ayrıca;

(bkz: ekşi duyuru)
  • uzun süredir üzerine hesap kitap yaptığım ama bir türlü net karar veremediğim konudur.

öncelikle bireysel uzun süreli araç kiralamak için hepi topu 3-4 tane kurumsal şirket var. bunlarından sadece bir tanesinin aylık fiyatları makul sayılabilecek düzeylerde.

örnek aracımız 2016 model 0 km citroen ds4 1.6 dizel tam otomatik şanzıman.

anahtar teslim fiyatı: 104.500tl
    aylık kira: 339€+kdv = 1.320 tl

minimum 2 yıllık sözleşme yapmak zorundasınız. yazdığım aylık fiyat yılda max 15.000km için. yani iki sene sonra teslim ederken 30.000km'yi aşmamış olmanız gerekiyor. eğer aştıysanız 35kr x aşan km hesabından ek ödemeniz oluyor. ancak +5.000km için aylık ödemeniz gereken ekstra ücret 5-10€ arası değişiyor.

şimdi bu arabayı nakit satın alacak olsanız 105.000tl'nin önümüzdeki iki yıllık faiz getirisinden feragat etmiş olacaksınız. bu bugünkü %11'lik mevduat faizinin değişmeyeceğini varsaysak bileşik hesaptan 23.500tl faiz getirisi yapar. bunu bir akılda tutalım.

arabanın iki yıl kullanımı için size yansıyacak tahmini işletme maliyetleri:

mtv: 2200 tl
    trafik sigortası: 2000 tl
    kasko: 4500 tl
    periyodik bakım: 1500 tl
    kış lastiği: 1400 tl

aracın 2 yıllık sabit işletme maliyeti toplamda 11.600 tl. bu da ikinci aklımızda tutacağımız rakam.

üçüncü maliyetimiz de kullanıma bağlı değer kaybı. bugün 105 bin tl'ye aldığımız arabımızı 30.000 km kullanıp satmak istedik. en iyimser tahminle %15 piyasa değerinden kayıp öngörsek 88.800 tl'ye satacağız. 16 bin lira'dan fazla bir kaybımız var.

bu noktada kafalar karışır genelde. 2 yıl sonraki kur muhtemelen daha değerli, sıfır araba fiyatları daha yüksek olur. hiçbir şey olmazsa %8 enflasyondan iki yıl sonra fiyatlar her türlü artacağı için arabanızı aldığınız rakama bile satabilirsiniz. böyle bakınca insanlar enflasyonu ve faiz getirisini hesaba katmadıkları için hiçbir zararı olmadığını düşünürler. aldığınız arabanın birebir aynısını o günkü 0km liste fiyatından satamıyorsanız her türlü zarar ediyorsunuz. aradaki fark sizin o arabayı kullanmak için ödediğiniz bedel. ben burada hesaplama kolaylığı açısından fiyatları ve kuru iki sene sonra da sabit tutuyorum.

biraz daha basitleştirmek için aylık hesaba dönelim:
    aylık her şey dahil araba kirası: 1.324 tl

2 sene kullanım için aylık sabit maliyet: 11.600 / 24 = ~500 tl
    2 sene parayı sıfıra bağlayarak vazgeçtiğiniz aylık ort. bileşik faiz: 975 tl
    2 sene kullanıma bağlı değer kaybının aylık maliyeti: 16.000 / 24 = 665 tl

citroen bayisine gidip 105.000tl'ye 0 km dizel otomatik opsiyonsuz ds4 satın alıp, iki sene kullanıp satmanın kullanıcısına ortalama aylık maliyeti 2.141 tl

uzun süreli bireysel araç kiralama aylık maliyeti: 1.324 tl.

bu hesaba göre satın almayıp kiraladığınız her ay araba cebinize 800 tl koyuyor. şu yaptığım hesaba ben de henüz inanabilmiş değilim. mutlaka bir yerlerde birşeyler atlıyor olmalıyım diye defalarca üstünden geçtim. ancak türkiye'de şu anda araç satın almak resmen çılgınlık. bu hesabı sadece ds4 için değil, c-elysee, clio, polo, astra sedan ve accent blue için de yaptım. hepsinde 2 yılda onbinlerce tl kara geçiyorsunuz. üstelik şirket üstüne kiralayıp kdv avantajından falan faydalanmadan, gayet bordrolu maaşlı çalışan olarak.

hesap yapmayı bilmiyorsam, unuttuğum veya abarttığım kalemler varsa takdirinize kalmış. ancak ben bu hesaptan sonra otomobil satın almaktan vazgeçtim ve ilk iş günü gidip 2 yıl kiralama başvurumu yapıyorum.
  • donanımhaber forumlarında yeterince tartışılan konu.
  • duruma göre değişkenlik gösteren bir durumdur. tabi bu durum kullanana ve araca göre de değişkenlikler göstebilir.

şanslı olanlar aracından kar yapar ya da aldığı değerden satar bindiği süreyi de kar sayıp eyvallah der parasını kurtarır yoluna devam eder. bu durumda almak mantıklı bir harekettir.

tabi bir de şansız olanlar vardır. aracı değer kaybeder, parasızlıktan kasko yaptıramayıp üstüne bir de kaza yapıp araçta yüklü hasar kaydı oluşması, aracın motoru ya da şanzımanı gibi tamiri zor ve pahalı yerlerin tamir gerekmesi gibi. bu gibi olumsuz durumlar hem aracı satarken oldukça işinizi zorlaştırır hem de aracınıza bayağı bir değer kaybettirir.

şanssız kategorisinde olduğumuzu var sayarsak araç kiralamak mantıklı bir iştir. yakıtını koy gez. araçta bir kıllık olduğunu sezdiğinde araç değişimi talep et. kasko, vergi ıvır zıvır işlerle uğraşmamak da cabası.
  • araç kiralamanın neresi karlı anlamadım.

yıllık kasko sigorta toplamı 2500 tl,, aracın yıllık bakımı yağ değişimi dahil 1000 tl ( ağır bakımları her yıl yapılmıyor. ) hadi 500 tl de diğer giderler olsun. yıllık maliyet 4000 tl. 3 yıllık maliyeti 12000 tl

araç kiralamada aylık 1500 tl den( bu fiyata clio falan kiralanıyor. ) yılda 18000 tl cebinden çıkıyor. 3 yıl sonunda 54000 tl cebinden çıkan net para var. araç senin olduğunda 12 bin masrafın var. kiralarsan 54 bin tl.

araç ülkemizde değer kaybetmiyor tam tersine değer kazanıyor. ordanda kardayım.
    bunların yanında kendi aracımdan örnek verecek olursam, araç 5 yılda 200 bin km yaptı. yıllık bakımı dediğim gibi yağ ve ufak şeyler dışında pek olmadı. ( aracımı özel servise götürüyorum. ) kiralık araçlarda yıllık 40000 km yapın bakalım ne kadar fiyat veriyorlar.

bu hesapta hata varsa yeşillendirin. diyeceksiniz ki krediyle alırsam hesap değişiyor. amk ayranın yok içmeye kiralık arabayla gidiyosun sıçmaya demezler mi? iyi fatura kesen bir firmanız yoksa hiçbir şekilde araç kiralamak mantıklı değil arkadaşlar.
  • naçizane bir analiz denemesi de benden gelsin bu versus hakkında;
    (bkz: motorlu taşıtlar vergisi/@lafalsamoneda)