şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir arkadaşımın başına gelmiş olay. internetten 1 gün önce genişletilmiş sigorta ile kredi kartıyla ödemesi gerçekleştirilen avis araç kiralama işlemi sonrasında findeks puanı bahane edilerek araç teslim edilmemiştir. internetten biraz araştırma yapıldığında son bir senedir bu uygulamanın biraz da keyfi olarak uygulandığı gözükmekte. firmalar bu uygulamayı gerçekleştirirken araç kiralama sözleşmesinde buna dair maddelerin olduğunu dile getirerek kendilerini savunuyorlar. araç kiralamacıları derneği sitesinde kkb yöneticisi bir kişi saçma bahanelerle sanki böyle bir ihtiyaç varmış da buna çözüm getirmişler gibi pazarlama cümleleri satıyor.

  bence rezalet gibi rezalet. daha önceleri defalarca kiralama yapıldı aynı firmadan ya da diğerlerinden. araçlarla ilgili hiçbir sorun yaşanmadı. hayır kiralama bedeli ödeniyor, depozito veriliyor, kapsamlı sigorta yapılıyor (ki araçların da ayrıca trafik sigorta ve kaskoları bulunmakta) findeks puanı ne alaka. arabayı komple satın almak için kredi mi çekiyoruz? trafik puanına baksalar hadi bir nebze anlamı var.

  siz siz olun acil bir işiniz varken mağdur olmayın ve önceden görüşüp gerekirse yerel daha küçük firmalarla anlaşın.

  galiba bu araç kiralama şirketlerinin bazı yerleri kalktı. müşteri beğenmiyorlar. ayrıca vermeyi reddettikleri hizmetin bedelini hala kredi kartına geri yatırmamışlar.

  muhtemelen kkb bu firmalardan kallavi bir ücret alıp kandırdı. bu firmalar da artısını eksisine hesaplamadan findeks sistemine entegre oldular.
 • rezalet olmayan rezalet başlığı.

  1 dk düşünsen anlarsın kiralama şirketlerinin niye kredi kayıt bürosu sorgusu yaptıklarını. ama düşünmeyip 10 dk harcayarak entry girebiliyorsun.

  düşünüp hala bulamıyorsan yeşillendir mesajla. açıklarım o zaman.
 • mesela, arabayı aldın; evet ödedin herşeyi, mini hasar şu bu falan eyvallah , peki alkollü kaza yaptın, karşı tarafta da yaralanmalı ölümlü hasara sebep oldun.. kasko masko devreden çıkıyor bu durumda, muhattap sensin... sende maddi olarak bunu karşılayamayacak durumdaysan ne olacak? zarar kiralama şirketine yazacak muhtemelen; sendende para alamayacak.. ama finansal geçmişi düzgün orta gelirli bir adam olsan en kötü maaşından hacizle yavaş yavaş alırlar zararı..
 • gayet rezalet gibi rezalet. findeks puanı iyi olan zaten gitsin araba alsın. zaten o tip durumlar araba kiralama şirketleri birçok sigorta çeşidi yaptırıyor ve satıyor. şahsen puanım hiç iyi değil ama şu ana kadar her ay kiralarım ödeme konusunda bir sorun çıkmadı. hani deseler trafik ceza puanınıa göre veriyoruz anlaşılır. kredi mi çekiyoruz ki findeks puanımıza bakılsın? bu mantığı ev kiralarken de uygulanırsa bir sürü insanın yatacak evi bile olmaz. genelde ev kiralanırken eve zarar verme potansiyeline göre değerlendirilirsiniz; yani katıldığımdan değil ama düzenli bir geliri bile olsa bekar adamın ev bulma şansı düşüktür çünkü ev ve bulunduğu muhitteki düzeni bozacakmış önyargısı vardır. kısaca findeks notu ile kısa süreli araba kiralamasının bir alakası gözükmemektedir.
 • rezalet puanım 0,1/10

  findeks notu 1950 puan üstünde olan çeşmeli bir turizmci olarak kira firmasını %100 haklı buluyorum.

  sizin gibi kredisini ödemeyenler yüzünden risk puanları attığı için faizler yükseliyor. borcunu ödemeyenler bunun cezasını hayatlarının her noktasında görmeli. avis ve koç grubuna helal olsun hakkımızı savunmuşlar.
 • sektörde "maalesef, findeks sorgulamasına istinaden size araç veremiyoruz" lafını çokça kullanan satışçılardan biri olarak size kısa açıklamalar ve örnekler vereyim. zira bende bu cümleyi çokça kullanıyorum ve bunun birçok sebebi var.

  ilk olarak findeks notu basit bir güvencedir. "ben bu adama 80.000 tl değerinde araba vereceğim. kaza yaparsa veya gün uzatırsa ya da trafik cezası yerse acaba bana zorluk yaşatır mı?" sorusunun cevaplarını biz findeks notunuzda buluruz. misal 20.000 tl limitiniz var ama ödemeleriniz ekranda yeşil (zamanında ödenmiş veya sıkıntısız) değil. hatta kırmızı (gecikmeli-eksik ödenmiş, biraz sıkıntılı) bile değil. bildiğin siyah (takip-yasal süreç başlatılmış = asla araba verme) olursa bilirim ki sizinle yaşanacak en ufak bir problem bana kabus dolu anlar yaşatacak. o yüzden aracı vermem ve findeksi bahane ederim.

  diğer husus limitleriniz. yukarıda dedim ya 20.000 limitiniz var; peki ya limitiniz 1000 tl ise? ben sizden bir kaç günlük uzatmanın ya da basit bir kazanın (misal tampon kırıldı ve servis 450tl istedi) masrafını almak için niye yorulayım, bekleyeyim? çünkü limitiniz düşükse ve yeterli gelmezse ya hesap kesim tarihinizde düzgünce ödemenizi yapmanızı bekleyeceğim ya da limit yükseltmeniz için mail ve telefon trafiğiyle bir ton uğraşacağım. bunun yerine hiç vermem, kafam rahat olur. (bu arada full kasko dediklerinde içeriğini anlattırın, öyle kafanızda ki gibi bir durum çoğu zaman olmuyor çünkü. ekstra sigortaların tamamını yaptırdığınızda bile milyon tane açıklık kalıyor. sonra (allah korusun) bir problem yaşadıktan sonra ekstreye bakıp çok ağlarsınız "ama amca benim full kaskom vaydı, noluy vurmayın aytık" diye.)

  bir başka konu tipinizi beğenmememiz. evet ciddiyim. elini bankoya vurarak; "passat var mı, mercedes ver bana, porsche kirası ne kadar gardaş" diyen ve genelde eli tespihli, yağız angara delikanlılarına bir önce ki müşteriye araç var demişken yok demek olmaz. ama findeksine bakıp "sebebi açıklanmamış efendim ancak şu an sistem size araç veremiyor" demek işimizi çoğu zaman rahatlatıyor.

  evet hoş değil biliyorum ama; bu yaşadığımız düzende / sistemde / dönemde bankanızda ne kadar paranız varsa maalesef o kadar güvenilir gözüküyorsunuz. ilk izlenimimizden (tipiniz, giyiminiz, tavırlarınız) sonra findeks bu hususta elimizi rahatlatıyor.

  findeks bizim için hem güvence, hem bahane. misal ben provizyon tutarını da aynı şekilde kullanıyorum. ve şirket müdürüm bana findeks veya provizyon için kızmaz, kızamaz. bu tamamen satışçının inisiyatifinde.

  ki bunu sadece rent a car firmaları yapmıyor. her firma / sektör kendince güvenceler alıyor. ama başka hiç bir firmanın kendince aldığı güvenceler "bir yerleri kalkmış!" olarak değerlendirilmiyor.

  bu arada "findeks notu düzgün olup yamuk olmayan adamlar yok mu, onlar zorluk çıkarmıyorlar mı sanki?" diye kızabilirsiniz. öyle durumlar için zaten avukatlarımız var. onlar konuyla ilgileniyor. şöyle aktarayım; bu findeks notu uygulaması çıktığından beri çok daha az mesai yapıyorlar. çünkü eskiden 500tl limit ile günlük araç kiralayıp sonrasında cezasıydı, hgs geçişiydi, kaza tutarıydı derken hukuki olarak başlatılan yüzlerce dosya vardı. findeks notu çıktı ve hukuksal süreç için ne ofis yoruluyor ne de firma hukuk departmanına tonlarca para akıtıyor.

  emin olun sizlerin "basit bir sürtme yahu, niye büyütüyorsunuz bu kadar!?" diye kızdığınız şeyler bizim araç kiralama prosedürlerinden daha çok vaktimizi alıyor. yazışmalar, servise götürmeler (o sırada araç çalıştırılmadığı için para kaybediyor), takip ve bakım dosyaları, servise getirip götürecek personel, araç değerinin düşmesi vs vs vs... birde müşteriden bunun parasını almaya çalıştığınızı düşünün...

  o yüzden ne derseniz deyin findeks notu türkiye gibi bir ülkede gereklidir. ama şunu da ekleyeyim her şeyin yolunda ve dört dörtlük olduğu bazı durumda rent a car firması çakallık yapabiliyor. büyük bir çok firmada ben şahit oldum. sebebi ise şu; ellerinde rezervasyonu olan bir araba vardır. araba bir günlük kiralanmıştır. ancak o an uçaktan inen birisi 7 günlük araç ister ya da rezervasyon yaptırmayı unutmuş çok önemli bir daimi müşteri araç sorar. çakal satışçı elinde ki arabayı verir. "nasıl olsa o gruptan bir aracım dönecek, o arabayı rezervasyonlu gelen müşteriye veririm, müşteriyi kaçırmayalım da ne olursa olsun" der. ancak o araba gelmez. satışçı ecel terleri dökmeye başlar ve artık geriye tek seçenek kalır; "xxx bey / hanım maalesef findeks kaynaklı sistem izin vermiyor" der. halbuki limitiniz, ödemeleriniz tamdır. satışçı devam eder "bankanızla bir görüşün isterseniz ancak şu an ben size yardımcı olamam" der. satışçı en güçlü kartını oynamış ve kazanmıştır... bu tür satışçıların yaptıklarını onaylamamakla beraber (dediğim gibi çok büyük firmalarda bile yaşanıyor bu olaylar) tavsiyem rezervasyon yaptırmadan önce ofisi arayıp sorgulamanızı yaptırın ve kesin teyit alın. yoksa buralarda çoook rezalet başlığı açılır.
 • abicim kredi notum olsun olmasın o önemli değil. en büyük sıkıntısı, bana en başında adam gelip de demiyor ki findeksin var mı yok mu ? orda 20dk form dolduruyo, kredi kartıma kadar bütün bilgilerimi alıyo tam işlem gerçekleşecek 'hooppaa sizin findeksiniz yok' var mı ulan böyle bi şey? gider diğer yerli firmadan kiralarım daha iyi
 • findeks sorgulama parayla. onu da iteleyecek arabayı kiralarken
 • kredi notunu mali teslim ederken degil, teslim etmeden once anlik olarak sorgularsin. adam kredi kartiyla rezervasyon yapmis, teslime gelmis. beyefendi sizin findeks notunuz, hadi len ordan. parayi aninda iade etmemis olmalari ise ayri bir mevzu, sen kredi notunu sorguladin uygun degilse parayi hic cekmemen lazim.
 • bir çok kurumsal firmanın sözleşmelerinde belirtilen durum. kimse hırsıza uğursuza, arabaya verdiği zararı karşılamama riski olan kişiye vermek istemez.

  abicim adam sana kiralamak zorunda mı? bir kriter var ve onu geçememişsin. kimse belirlediği şartların altında satış yapmak zorunda değildir.

  dua edin siz yine bir sürü ülkede kredi notunuz problemliyse ev bile kiralayamazsınız. kredi notun düşükse bir bok yemişsindir. kimse kimseyi kandırmasın.

  asıl rezalet bir de gelip burada arsızca çemkirmektir.