şükela:  tümü | bugün
  • geleneksel yöntemleri unutun.
    esnemeye, gözleriniz ağırlaşmaya, ışıklar rahatsız etmeye, göz kırpmanız hızlanmaya, belirli bir noktaya odaklanıp dalmanın başladığı anda, iş bitmiş uyku hali başlamış demektir.

yapılacak şey; ilk benzinliğe çekerek alarmınızı 45dk'ya kurup uyuyun.45dkdaki önemli faktör ise 1. uyku evresini geçip 2. periyota girmemek.

belki bir hayat kurtarmışızdır. drive responsibly.
  • arabayı müsait ilk yerde kenara çekip dinlenmek dışındaki hiç birinin denenmemesi gereken yöntemlerdir. ne kahvesi, ne iğne batırması gerizekalı mısınız olum? hadi kendiniz kaza yapın geberin gidin neyse de, ya o araçta ya da kazaya karışması muhtemel diğer araçtaki/araçlardaki insanların suçu ne? sen uykun açılsın diye ibinelikler yapasın diye mi ölecek ve/veya yaralanacak diğer insanlar?
  • motorlu hangi tür araç olursa olsun günde 1000 km den fazlasını hiç dert tasa etmeden güle-oynaya gitmemle bilinirim. ancak eğer uykum gelirse en yakın istasyondan 1 cm öteye gitmem, zira uykusuz araç sürmenin izahi ve telafisi asla olmaz, hele yalnız değilseniz..hele bunu yaşayarak öğrendiyseniz, geç gitmek hiç gidememekten iyidir, aman diyimm!
  • almanya'daki arkadaşım aracıyla hamburg'dan gelirken 2 litre kahve , 12 redbull içmişti. 3 gün boyunca uyuyamamıştı turkiye'ye gelince. 3. gün kış uykusuna yattı kimse rahatsız etmedi adamı.

yol : 2600 km.
  • uzun yol öncesi deliksiz bir uyku almak en iyi yöntem olmakla birlikte, 500 km üstü mesafe gidecekler icin yorgunluk kacinilmaz olacaktır.

bunun yanında araçta yoldaş olarak çenesi düşük bir copilot bulundurmak sürücünün yararına olabilir.
  • eğer yolunuz uzunsa, bence maceraya girmeden aracı müsait bir yere çekip temiz bir uyku çekmek gerekiyor.
  • enerji içeceği kesin çözümdür.

(bkz: red bull)

not: votkasız.
  • adli suça karışıp polisten kaçmak da bir yöntem olabilir.
  • en önemlisi tabii ki kenara çekip uyumak olan yöntemlerdir. gelen uykuyu yok etmek gibi bir hedef olmamalı. ama ne biliyim henüz yeni başlamakta ise, servis istasyonuna ya da en yakın istirahat yerine kadar yapılması gereken şeyler vardır. ilk ve en önemli tedbir camın en az 5 parmak boyu açık bırakılması olsa gerektir. ama bu da bir süre sonra iş göremez duruma gelecektir. sonra mesela mevsimine göre yanında ekşi meyve bulundurmak olabilir.

ayrıca küçük bir pet şişeye bolca nescafe atıp yanına almak olabilir, ihtiyaç derecesine uygun miktar suyla karıştırmak üzere.
  • dün bodrum'a giderken milas'ta uykum geldi. 45 dakika kalmış demedim, çektim benzinliğe 10 dakika uyudum. uyanınca kafa pırıl pırıldı. 45 değil de 55 dakikada vardım varacağım yere.

herkes kolay uyuyup uyanamaz tabi. ben o konuda şanslıyım. 10 dakikalık öğlen uykusu geceye kadar kaliteli bir gün sağlar bana.