şükela:  tümü | bugün soru sor
297 entry daha
  • ilber ortaylı dinlemek ya da beyni gerçekten ilgi duyduğun bir konuyla alakalı olarak meşgul etmek. en azından benim için öyle. yüksek sesle ritimli müzik dinlemek ben de işe yaramıyor, bir şeyler yiyip içmek de her zaman fayda etmiyor ya da bunun sonucu olarak tuvaletin gelmesi de problem. ama ilber ortaylı’nın anlattığı şeyler gerçekten ilgimi çektiği için dikkatimi tamamiyle vererek dinlemesem bile kenarda onun konuşması uykumu açıyor, cam gibi oluyorum.
  • ben 15 saatlik yolun son 2-3 saatinde ara ara bacağıma toplu iğne batırıyorum.

edit: yazdığımı uygulayacak iseniz sol bacağınıza batırın, sağ da gaz pedalı var aman diyim.

iki alttaki yazarın giydirmesine edit: ben iğne batırma olayını farklı zamanlarda gelen ölüm haberleri üzerine çıktığım uzun yollarda mecburen yapmak zorunda kaldım, planlı yolculuklarımda uykum gelir gelmez ilk müsait yerde uyuyorum.
  • arabayı müsait ilk yerde kenara çekip dinlenmek dışındaki hiç birinin denenmemesi gereken yöntemlerdir. ne kahvesi, ne iğne batırması gerizekalı mısınız olum? hadi kendiniz kaza yapın geberin gidin neyse de, ya o araçta ya da kazaya karışması muhtemel diğer araçtaki/araçlardaki insanların suçu ne? sen uykun açılsın diye ibinelikler yapasın diye mi ölecek ve/veya yaralanacak diğer insanlar?
  • (bkz: camı açmak)

yüze rüzgar vurması ve temiz hava işe yarıyor. bir de kenara çekip uyumak tabi.

edit: sevgili cevap veren çok zeki arkadaşlarım, ilk seçeneğin uyumak olduğundan tabi ki şüphe yoktur ki bunu belirtmişim zaten bir satır okuyup millete sallamayın.
  • sırasıyla,
    müzik açın,
    sakız çiğneyin,
    imkan varsa kahve için,
    pencereyi açın,
    klimanın hava üfleme kanallarını tam yüzünüze gelecek şekilde ayarlayın ve orta üst ayarda soğuk hava verin.

son denenen yöntem de faydalı olmadıysa, hiç zorlamayın, çekin benzinliğe yatın.
  • trafik kazalarının büyük çoğunluğu kullanıcı kaynaklı dalgınlıklardan oluşuyor. eğer uykunuz varsa müsait bir yere çekip uyuyun. hiçbir şey hayatınızdan ya da diğer sürücülerin hayatından önemli değil.
  • uyumak. diğerleri sadece kaza riskinizi artırır.
  • kenara çekip kavurma ve yanında yoğurt yiyebilirsiniz. sonra da ağır bir müzik açıp yola devam edin.
  • fırsat bulduğunuz ilk yerde kenara çekip uyuyun. araç kullanırken uykusuzlukla mücadele olmaz.

uyuyamadığınızda ilk etki olarak dikkat dağınıklığı baş gösterir. bu da hareket tepkilerinizin gecikmesine ve hatta durmasına(!) sebep olabilir. dolayısıyla gözleriniz açık olsa dahi kaza yapmanız an meselesidir.

herhangi bir yöntem yoktur.
157 entry daha