• internette bilgi-yorum aramama rağmen hiç bir yerde doğru düzgün sağlıklı bilgi bulamadım. benim gibi almayı düşünenler için bir nebze kılavuz olsun diye deneyimlerimi paylaşıyorum:

- aracınıza almayı düşündüğünüz cihazların neredeyse tamamı çin malı.
    - aynı tip ekranı farklı firmalar yazılımla ve donanımla kullanılabilir cihaz haline getiriyorlar.
    - piyasada çok fazla fake ram ve hafıza bilgisi olan cihaz var. örneğin 4gb ram 64gb hafıza diye satılıyor, cihazın ayarlarından girip baktığınızda da aynı bilgileri görebiliyorsunuz fakat bunu bir yazılımla kandırıyorlar. play store dan cihazın gerçek bilgilerini öğrenebildiğiniz uygulamalar var. almayı düşündüğünüz cihaza bu programı yükleyerek donanım bilgilerini teyit ediniz.
    - android tabanlı olduğu için istediğiniz programı veya apk yı yükleyebiliyorsunuz.
    - kullandığım cihazın üzerinde yüklü sadece 4 adet tema seçeneği var. tema satın alabilme seçeneği de var fakat fiyatları 8.80$.
    - geri görüş kamerası gece performansı gayet güzel. bir olumsuz tarafı bagaj kapağının açma düğmesinden dolayı orta merkezden biraz yana takılmak zorunda kalındı. bundan dolayı ekranda görünen çizgilerle direksiyonu döndürürken hareket eden çizgiler farklı açılarda kalıyor.
    - cihazın üzerinde kendi mikrofonu var fakat başarısız olduğunu düşündüğüm için ekstradan mikrofon hattı çektirdim. gayet başarılı oldu.
    - en kötü özelliği radyo. çin modellerinin radyo ile alakalı cihaz altyapısı bizim radyo istasyonlarına uygun değilmiş. taktırmadan önce radyonun çekim kalitesinden korkuyordum, en kötü ihtimalle radyo uygulaması üzerinden kullanırım diyordum. fakat her arabaya inip binmede komple kapandığı için uygulamaya tekrar tekrar girmek zorunda kalıyorum. cihazın radyosu antalya şehir merkezinde dahi alt geçitlerden geçerken cızırdama yapıyor.
    - kablosuz car play de olsa kablosuz android auto ile de olsa ekranda ufak gecikmelerle işlem yapabiliyorsunuz. 4gb veya 8gb ram olması bu gecikmeyi değiştirmiyor zira iki cihazıda iki farklı ortamda** da denedim performansları aynı. ram in fazla işlemcinin daha iyi olması bağlantı hızını değiştirmiyor

aklıma geldikçe editleyebilirim.
  • araç alan bir çok kişinin bir aracında biraz değişiklik yapıp , aracı bayiden sipariş geçerken çok pahalı özellikleri daha uygun fiyatlar ile aracına uygulamasıdır araç multimedya sistemleri.

benzer bir konu bulamadım ve yaklaşık 1 aydır kafamı derin bir şekilde kurcalayan durum. şöyle anlatıyım ;

marka carvocal ; jetta multimedya sistemi fiyatı 1.099,00 tl

marka navimex ; navimex , fiyatı konusunda bilgim net değil falan 1.500,00 tl civarı

marka necvox ; bu android değil fakat özellikler açısında muadili fiyatı 1.300,00 tl

marka cyber audio ; fiyatı 1600 civarı

şimdi araç multimedya sistemleri ile ilgili sorun şudur ki bütün ürünler birbirinin birebir aynısı gibi. bu ürünleri aliexpress üzerinden araştırdığımda ki (sonuçta hepsi çinden geliyor) karşıma bir çok firma çıkıyor. yukarıdaki firmalar nispeten daha bilinen firmalar olduğundan onların kullanıcı yorumlarını araştırdığımda hepsinde aynı problemler olduğu ve birinin diğerinden daha iyi olmadığını görüyoruz. teknolojinin şans işi olduğu konusu burada da karşımıza çıkıyor. 5 sene nevcox kullanıp en ufak bir hata vermezken motevo diye bir markadan istediğimiz penformansı alamadık. özellikle menü geçişleri ile ilgili. sanırım bu konularda usta olan arkadaşlar daha ince özellikleri ile ilgili burada bilgilendirmelerde bulunursa daha sağlıklı olur. çünkü fabrika çıkış özellikler her geçen gün pahalı bir hal alıyor (bmw navigasyon 6 bin lira). kullanılan markalarla ilgili direk kullanıcı yorumlarının burada sağlıklı bilgiler verebileceğini düşünüyorum.
  • en kötü orijinalinin, en iyi piyasa malı olanından daha stabil çalıştığı cihaz
  • birçoğu no name marka elektronik cihaz. aracımda da var, zırt pırt bozulduğu için yenilemek istiyorum ama neredeyse bütün markalar özkardeşler elektronik havası veriyor. bunların elle tutulan, biraz kalitelisi var mı merak ediyorum. yani tamam sony, samsung olmasın ama insan gibi bir markanın ürettiği bir cihaz yok mudur ey ahali?
  • bir süredir araştırdığım lakin hangisini almam konusunda bir karara varamadığım sistemler. pioneer , sony ve alpine gibi markaların ürünleri epey pahalı. bunun yanı sıra navimex , navitech , necvox gibi markalar daha uygun fakat daha sorunlu cihazlar olarak görünüyor. aliexpress'te envai çeşit markanın bir dünya cihazı mevcut. karara varamadım.
  • ses sistemleri beraberinde ve muhtemeldir ki android panel ile birlikte kurulan sistemlerdir.

envai çeşit panel ve donanım olsa da, genelde sizin istediğiniz veya uygun olabileceğini tahmin ettiğiniz aracınızda kendisini görmeye yetmez. gövdenin yerleşim düzenine göre ekran büyüklüğü de değişecektir, hatta bazı modeller için sırf belirli markalar oturur o gövdeye.

bluetooth ve geri görüş kamerası olmayan bir aracı düşünecek olursak resmen can katar.
  • (bkz: newfron)
hesabın var mı? giriş yap