şükela:  tümü | bugün
 • araçların satış, devir ve tescil hizmetlerinin yürütülmesine ilişkin yönetmelik resmi gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. yönetmelik kapsamında türkiye noterler birliği araç sicil ve tescil sistemi (artes) oluşturacak.

  noterler, araçların satış devir ve her türlü tescil işlemini yapacak, plaka verecek, tescile ilişkin geçici belgeleri düzenleyecek. araçlara ilişkin teknik ve hukuki değişiklikleri artes'e işleyecek. yönetmelik kapsamındaki tüm işlemler türkiye noterler birliği bilişim sistemi üzerinden gerçekleştirilecek.

  cumhurbaşkanlığı ve başbakanlık araçlarından kendilerince belirlenenler ile milli istihbarat teşkilatı, emniyet genel müdürlüğü, jandarma genel komutanlığı, sahil güvenlik komutanlığı, diplomatik araçların devir, tescil, plaka işlemleri ise emniyet genel müdürlüğü tarafından yapılacak.

  haber detayı

  artık ruhsatlar emniyet yerine noterlikten alınacak ve sistem 1 şubat 2018* tarihinde devreye giriyor.
 • yine guzel ulkemizin beceremedigi bir islem. 1.5 saattir ulke genelinde noterler arac satamiyor.
  bu sistem degisikligini yapmaya calisip beceremeyenlere teker teker farkli zamanlarda kafam girsin. zira bi tane kafam var.
 • uygulamayı devreye sokan içişleri bakanı süleyman soylu dan ve emeği geçenlerden allah razı olsun.

  182 tl araç devir işlemleri, ve ruhsat verilmesi.
  sadece 4 dk da aracı aldık, ruhsatı cebimize koyduk. bu kadar. bürokrasi den kurtulmak için yapılan önemli bir hamle.
 • araç alım/satımını yapanlar için bir devrim. noter çalışanları için bir yük haline gelmiştir.
  plaka değiştirmek istemiyorsanız ruhsatı cebinize koyar çıkar giresiniz.
  son aldığım arabada bende emniyete gideceğim diye düşünürken 3 gün önce yürürlüğe giren bu uygulama ile gitmediğime sevindirendir.
 • güzel uygulama. yalnız bazı noterler, vergi dairelerine belge yollamayı unutuyor, veya geç yolluyor. bugün aldığınız aracı, bir hafta sonra satarken sorun olabiliyor. bir daha vergi dairesine gitmek gerekiyor falan falan...

  yani sistem tam oturmadı, daha 2 ay oldu. zamanla düzelecektir.
 • geçici ruhsat numarası denilen uzun asbis numarasını ortadan kaldırmış uygulamadır.