şükela:  tümü | bugün
 • 3 ay önce, doğuş oto da 895 tl dedikleri aküyü 220 tl'ye (aynı marka,aynı model) taktırmış biri olarak nefretimi sunuyorum kendilerine.nükleer santral kuruyolar sanki!
 • aracınızın garantisinin bozulmaması için ödenmesi şart olmayan ücretlerdir. rekabet kurumunun 2005/4 sayılı tebliğine göre yetkili olmayan servislerde bakım yapılması halinde dahi aracın garantisi devam etmektedir. bir motorlu araç, sırf periyodik bakımı özel serviste yapıldı diye garanti kapsamının dışına çıkarılamaz.

  edit: tebliğ değişti. 2017/3 sayılı tebliğ çıktı. inceler, aksi durum varsa düzeltirim.

  edit 2: değişiklik yok, yetkili serviste bakımı yapılmayan motorlu aracın garantisi sona ermiyor.
 • insanı ayakta siken ücretlerdir. avekte audi a1 bakımı 845 tl. garanti kapsamından çıkmasın diye sike sike getiriyoruz da bu kadar da yaslanmaz arkadaş. yakıt filtresi hava filtresi yağ su için böyle para mı alınır lan.
 • dimağımı diyardan diyara sallayan ücrettir.
  2004 model focus için 2012 haziranında baskı balata fiyatı sordum,1800 küsür+kdv ,
  lpg kullanımından kaynaklı yanmış veya bozulmuş siboplar(sübap,sübab,zibop neyse artık) için
  2500+kdv dediler,
  tanıdık bildik ustamıza gittik,
  baskı balata 535tl, zibop işi 975tl tuttu herşey dahil.
  (küsüratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın) durumu yok, dosya tutar, her işi yazarım,
  cinsim ben, uyuzum anasını satıyim.
 • sonkar oto avcılar, toyota auris'ciğim için her yerde 1 tl yazılan atık giderimine 11 tl yazmıştı.

  dahası, motorun etrafındaki kirlere bakarak "motor yağ sızdırıyor, bu şekilde giderseniz 2 aya aracınız ayvayı yer" ayakları yapmalar... neymiş motor yağ eksiltiyormuş da, ben yolda giderken yağı her an bitebilirmiş, motor yanabilir ve bana 10binlerce lira maliyet çıkarmış da diyerek bana 2000 tl'ye motor bölgesini komple düzeltip temizleme faturası çıkardılar. tabi yaptırmadım.

  ha bak şimdi aklıma geldi, 2000 dedikten sonra "bizim burda bir ustamızın sanayide dükkanı var, orada yaptır. yetkili toyota ustasına uyguna yaptırmış olursun" dediler. adamın dükkanına gittim, o da 900 lira çıkardı. yapılacak diğer bütün işler hariç.

  sonra gittim, motorun yağ seviyesine bile bakmayı bilmeyen biri olarak olayı keşfettim, çubuğu soktum çıkardım 10 santim yağ var nerdeyse. sonra bir sabah işe gelince aracı düz zemine bıraktım, akşam ayrılırken arabayı oynatıp altına baktım bir damla bile sızdırıp yere damlatmamış. haliyle gittim 100 liraya bir bidon yağ aldım. ustaya gidip değiştirttim. sanayide bakımını da 300'e yaptırdım.

  tanım: sıfır ve garantili araç almaktan soğutan hadise.
 • kör tuttuğunu sikermiş misali alınan ücrettir. aracı sıfır aldım garantisi bozulmasın kıyamam diyenler için kaçınılmaz bir durum. ancak araç gelmiş 15 yaşına servise gidip düzülmenin alemi yok. kendi aracıma 450 500 lira gibi bir rakam vermemem şahsen.

  hava filtresi : bende yok açık filtre var. arada söküp yıkıyorum. yan sanayisi 10 lira. servis 40 lira yazıyor enaz.
  polen filtresi 10 lira. ayda en az bi defa değiştiririm. servis 10.000 km de kontrol eder. değişecekse 70 lira yazar.
  yağ. servis açık yağ koyar. veya castrol 60 liralık bi yağ koyar en fazla. ben 10/60 tam sentetik koyuyorum ki bu yağı direk pist yarışlarında kullanan adam var.
  yağ filtresi 7.5 lira.
  işçilik : ben 20 veya 30 lira veriyorum. serviste en az 110 yazıyorlar.

  kısacası sizden 150 liralık bir operasyon için 400 500 isterler.
 • motor içi temizliği yapılmasını istemediğinizi baştan söyleyerek masrafı bir parça düşürebilirsiniz.

  periyodik bakımlarda eski motor yağından kalan tortuları temizlediği iddiasıyla yapılan motor içi temizliği (engine flush), yağı kilometresinde değiştirilen bir araçta kesinlikle gerekli değildir. yağ filtresi 20-30 mikronluk parçaları zaten tutuyor, ondan daha küçüklerinin motorun verimliliğini düşürecek ya da parçalara zarar verebilecek kadar birikmesi için yağ değiştirmeden o kadar uzun zaman geçmesi gerekiyor ki hiç anlamı yok.

  100.000 km'lik bir ikinci el almışsanız ve yağının düzenli değiştirilip değiştirilmediğini bilmiyorsanız tek bir kere yaptırmak iyi olabilir ama onun dışında sadece para tuzağı. otomobil üreticileri bu işlemi asla tavsiye etmiyorlar ve yapılması durumunda meydana gelebilecek arızalarda sorumluluk kabul etmiyorlar.
 • fazlasıyla yüksektir.

  şahsi aracım yok ama babama ait olan aracın bakımını bizzat kendimiz yapıyoruz 4 senedir. araba '06 corolla dizel.

  gelelim bakıma. bu aracın periyodik bakımına ortalama 500 lira çekiyorlar. bunun içinde neler var?

  yağ
  yağ filtresi
  polen filtresi
  mazot filtresi
  hava filtresi

  yağı castrol magnatec 5w/30 kullanıyoruz. 60 lira
  yağ filtresi bosch 15 lira
  polen filtresi bosch 10 lira
  mazot filtresi bosch 40 lira
  hava filtresi bosch 20 lira

  bunların hepsi 150 lira tutuyor ortalama. yağ filtresi hariç hepsini kendimiz değişiyoruz yaklaşık 10 dakikada. yağ değişimi için de sanayiye gidip 20 lira veriyoruz ustaya yağ filtresini de değiştirmiş oluyor.

  toplam 170 lira. yani servisin 3'te 1'i fiyatına bakım halloluyor.
 • honda civic aracımı 30000 bakımı yaptırdım 560 tl ye. o kadar içime oturduki anlatamam. sonuçta kolay kazanılmıyor para. ayrıca aracımı benzinli kullanıyordum ve baya baya aile bütçesini sarsıyordu. hemen gittim kartal sanayiye arabaya tüp taktırdım. öyle araba performanstan falan da düşmüyor ve şimdi çok ucuza yolları aşındırıyorum. arabamın garantisi olmadığı için 40000 bakımını yaptırmak için yine kartal sanayinin yolunu tuttum. ne kadar hacı abi ücret? dedim. 100 tl ye hepsi hallolur dedi. vay aq. serviste ne öpüyorlarmış bizi. şimdi hem cebe hem kafaya hem de ruhuma iyi geldi bu ucuzluk. bence siktiredin garantiyi falan taktır tüpü yaptır 100 liraya bakımını bak keyfine. şimdi istanbul trafiği bile vız gelip tırs gidiyor heyt be!
 • tek yaptıkları yağ ve hava filtresini değiştirip, 3 katı işçilik ücretidir. kanuni soygundur.